Онлайн търговията с бебешки и детски храни като адаптирани млека и пюрета се оказа забранена. Разпоредбата е в сила от 3 юни, когато влезе в сила нов вариант на Закона за храните, приет от Народното събрание в края на май тази година след повече от две години престой в парламента.
Няма официални мотиви за забраната за онлайн търговия с бебешки и детски храни, която дава предимство на физическите магазини, аптеки и дрогерии. От публично обявените документи по процедурата по приемане на закона не става ясно и как текстът, който забранява продажбите от разстояние на тези стоки, се е промъкнал до окончателното гласуване, нито кой го е предложил. Темата не е обсъждана от водещата комисия, приела текстовете – тази по земеделието. Не е повдигана и в пленарната зала, става ясно от стенограмите от заседанията.
За забраната сигнализираха от онлайн магазини за детски стоки, които в последните дни пуснаха съобщения до потребителите, че заради текст в Закона за храните вече не могат да предлагат бебешки и детски храни. Някои от интернет платформите вече са спрели търговията с тези стоки.
В същото време хората с малки деца най-често пазаруват онлайн, включително и храни, тъй като това пести време, а често може да излезе и по-евтино.
От предложението до реализацията
Забраната за онлайн търговия с храни за кърмачета и деца е записана в чл. 63 на новия Закон за храните. В първоначалния вариант на текстовете, внесени от Министерския съвет през септември 2017 г., подобна разпоредба липсва. Тогава чл. 63 гласи следното: "Чл. 63. Храните, които се търгуват от разстояние, трябва да:
1. са произведени и дистрибутирани в съответствие с изискванията на закона в регистрирани или одобрени по реда на чл. 26 или 31 обекти, в обекти, регистрирани или одобрени от компетентен орган на друга държава членка, или да са въведени при спазване на изискванията на глава шеста;"
2. са етикетирани съгласно изискванията на чл. 19 и специфичните изисквания към съответните групи храни;
3. се транспортират при спазване на разпоредбите на раздел ІІІ."
Официално предложение за промяна на текста не е постъпило и от депутатите в срока за внасяне на изменения след приемането на закона на първо четене. Този срок е изтекъл на 23 ноември 2017 г.
В доклада за второ гласуване в парламентарната земеделска комисия, разглеждан през май тази година, текстът вече е променен, а това е станало по предложение на работната група, гледала текстовете, преди да се гласуват от депутатите от комисията. Мотиви липсват.
Така въпросният текст придобива следния вид: "Чл. 63. (1) Храните може да се търгуват от разстояние, с изключение на храните за кърмачета и малки деца и храните за специални медицински цели.
(2) Храните, които се търгуват от разстояние, трябва да:
1. са произведени и/или дистрибутирани в съответствие с изискванията на закона в регистрирани или одобрени по реда на чл. 26 или 31 обекти, в обекти, регистрирани или одобрени от компетентен орган на друга държава членка, или да са въведени на територията на Европейския съюз при спазване на изискванията на глава шеста;
2. са етикетирани съгласно изискванията на чл. 17 и специфичните изисквания към съответните групи храни;
3. се транспортират при спазване на разпоредбите на раздел ІІІ от тази глава."
Заседанията, обсъжданията и решенията на тези работни групи по принцип не са публични и стенограми или други документи от тях не се обявяват. Така липсва и мотив за изменението на текста. Не са постъпвали и официални становища с искане за промяна на първоначалната разпоредба, внесена от правителството. Текстът не е обсъждан в комисия и не е приет самостоятелно, а накуп с още 50 члена от закона с обяснението, че се гласуват първоначалните текстове на Министерския съвет.
Промени на промените
Текстът беше променен от работната група, която разглеждаше закона, по искане на Министерството на здравеопазването, коментира пред Mediapool зам.-председателят на земеделската комисия Светла Бъчварова от БСП. По думите ѝ от ведомството искали по-строги правила, тъй като храните за кърмачета, за деца, както и храните за специални медицински цели, чиято продажба онлайн също вече е забранена, се одобряват и контролират при по-специален режим.
Бъчварова каза още, че вероятно съвсем скоро забраната ще отпадне. Текстът, който я въвежда, вероятно ще бъде променен през Закона за защита на растенията, който би трябвало да мине на първо четене в зала в петък. След това вероятно ще се направи предложение за второ четене, с което забраната за онлайн търговия с детски храни да се премахне. Отмяната може да е факт в началото на юли.
Бъчварова добави, че вече има сигнали и за други проблемни текстове в Закона за храните и скоро той вероятно ще бъде отворен отново за промени.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Най сетне нещо правилно ,кой ще отговаря на виртуален ИЗМАМНИК КОЙТО ПРОДАВА ДЕТСКО МЛЯКО ИЛИ ХРАНА С ИЗТЕКЪЛ СРОК.КОЙ ЧУДЕЩИТЕ СЕ ЖУРНАЛИСТИ ИЛИ МАЙКАТА КОЯТО ЕМЪРЗИ ДА ОТИДЕ ДО АПТЕКАТА ИЛИ ТЕЗИ ЗАЩО НЕ СА ПРОВЕРИЛИ.ПАСЛЕ ДЪРЖАВАТА ИМ Е ВИНОВНА, ТЕ САМО СА МЪРЗЕЛИВИ.