Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН: България е в групата на развитите икономики, но не и на богатите

4 коментара
ООН: България е в групата на развитите икономики, но не и на богатите

Българите имат късмета да живеят в икономически развитата част на планетата, но все още не може да прескочи прага и да влезе в групата на държавите с най-високи доходи в света, където са всички останали от ЕС с изключение на нашата страна, Румъния и Хърватия. Това сочи глобалният поглед върху ситуацията в света, представен в  ежегодния доклад на ООН, съдържащ и прогнозите за 2018 г.

От една страна, България попада в най-високата икономическа категория на ООН – на държавите с развита икономика, включваща общо 36 държави: всички страни от ЕС плюс САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Япония, Норвегия, Исландия и Швейцария.

Най-голяма е групата на развиващите се икономики – общо 124 държави предимно в Африка, Азия, Латинска Америка и Карибите, сред които и Китай.

Други 17 държави са класирани като икономики в преход – предимно балканските страни извън ЕС и бивши съветски републики.

От друга страна обаче, България все още не може да влезе в категорията на най-богатите страни, класирани на базата на показателя брутен национален доход (БНД) на глава от населението. Той не включва директно заплатите и паричните доходи на гражданите, а може да се разглежда по-скоро като измерител на цялостното благосъстояние на съответното общество.

Страната ни попада във втората най-добра категория по богатство от общо четири – на т. нар. страни със средни към високи доходи (upper middle income). В момента в тази група влизат 47 страни с БНД на човек между 3956 и 12 235 долара.

Историческата справка в сайта на Световната банка, чиято методика се ползва в доклада на ООН, показва, че след промените у нас през 1989 г. България дълги години е била в категорията на държави със средни към ниски доходи, т. е. с по-бедна икономика.

Историческият скок се случва през 2006 г., когато България прескача в по-високата категория. Оттогава насам обаче не може да се придвижи напред.

В съседна Румъния промяната се случва година по-рано – през 2005 г.

В групата на най-богатите държави, с най-висок БНД на глава от населението, попадат 50 страни. Те включват повечето държави от ЕС, включително Чехия, Естония, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Словакия и Словения.

В категорията подгласник, която включва и България, влизат само още две държави от ЕС – Хърватия и Румъния.

Най-слабо представящите се страни са в категорията на ниски доходи, т. е. брутен национален доход на глава от населението под 1005 долара.

В доклада си ООН прогнозира малко по-нисък растеж у нас през 2017 г. и 2018 г. в сравнение с прогнозите на правителството – 3.6% за двете години спрямо 4% очаквани от кабинета тази година и 3.9% - през 2018 г.

Световната икономика тази година нараства с около 3 процента, което е значително ускорение спрямо миналата година, коментира Асошиейтед прес.

Според ООН възходът се дължи предимно на по-бързия растеж на големите развити икономики, като Източна и Южна Азия остават "най-динамичните" райони в света.

В документа се отбелязва, че спрямо 2016 г., когато растежът бе 2.4 процента, показателят бележи ускорение в близо две трети от страните в света.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #4

    Ние българите гледаме да се сравним само с германците (или понякога със швейцарците). Но да се сравним колко получаваме, а не колко и как работим. Когато се погледне глобално, се оказва, че сме добре. Но мрънкачите започват да обясняват, че не е вярно.

  2. анита хегерланд
    #3

    Събудихме се богати?! Ако наистина искаме да станем такива, трябва да създадем глобално мислене. Първо ние имаме нужда от информация за глобалната икономика, да видим какво произвеждаме в нея, какви са визиите за бъдещето и да се напрегнем да ги изпълним. Ако цифровата икономика има пазар, то нека подготвим кадри за нея. Ако електронната търговия е по-ефективна от традиционната, нека обучим фирмите да я използват. В ЕС има няколко категории информация по темата, които не са публикувани в нашите медии или не са преведени на български. Толкова е лесно?!

  3. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Блумбърг-България изпусна шанса си за икономически растеж...

  4. dimotimo
    #1

    И кво? Пак излиза че сме много добре. Че аз и приятелите, и роднините, и т.н. къде живеем? То да няма друга България, пък ние да сме се объркали нещо тука?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.