Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН: Канабисът е най-консумираният наркотик, расте потреблението на синтетична дрога

1 коментар

Канабисът си остава наркотикът, който се консумира най-много по света. Повишава се обаче и консумацията на синтетичните наркотични субстанции, най-вече в Азия. Тези факти са представени в годишния доклад на Службата на ООН за контрол над наркотиците и предотвратяване на престъпленията (UNODC) с централа във Виена, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.

Консуматорите на синтетични наркотици, които са между 30 и 40 милиона души по света, скоро ще бъдат по-многобройни, отколкото потребителите на кокаин и на хероин взети заедно, се посочва в документа.

Производството на екстази е нараснало в Северна Америка, главно в Канада, но също и в Азия. Това вещество, както изглежда, има голям успех на азиатския континент, докато в Европа потреблението му от 2006 г. насам е намаляло, се отчита в доклада на службата на ООН.

Синтетичните наркотици се произвеждат близо до местата, където се консумират най-много, със суровини, които често пъти се продават законно и са леснодостъпни. Поради тази причина те са истинско предизвикателство за страните по света.

Появяват се все повече нови нелегални лаборатории за синтетични наркотици. През 2008 г. например лабораториите са се увеличили с 20 процента. Това увеличение най-често се отчита в страни, където досега подобни нелегални лаборатории изобщо нямаше, се посочва в доклада.

Канабисът обаче си остава най-популярната дрога. През 2009 г. между 130 и 190 милиона души по света са го пушили поне веднъж. По последни данни на службата на ООН Афганистан, който е най-големият производител на опиум, е също начело и на производството на смола от канабис.

Службата на ООН приветства факта, че производството на кокаин и хероин е намаляло, както и че са намалели площите, на които се отглеждат културите, необходими за тяхното производство.

През 2009 г. са доставени 430 тона хероин в различни страни по света - по-малко в сравнение с количествата през 2008 г. Това се дължи на намаляване на производството в Афганистан и в Мианма. Тази тенденция може да се затвърди и през 2010 г., защото една четвърт от маковите полета в Афганистан са засегнати от болест. На световно ниво маковите насаждения вече са намалели с 23 процента през последните 2 години. Но в Афганистан запасите все още остават значителни. Според агенцията те са 12 000 тона.

Производството на хероин е намаляло и тенденцията ще се запази, се казва още в доклада. Иран и Турция са се справили добре с предотвратяването на притока на хероин от Афганистан, който е най-големият производител на наркотика. Но Русия, Централна Азия и балканските страни не са постигнали напредък, се отбелязва в доклада.

Световният кокаинов пазар, възлизащ на 88 милиарда долара, се премества към Европа и сериозно дестабилизира транзитните страни в Западна Африка.

Намаляването на производството за периода 2007-2009 г. в глобален план варира между 12 и 18 процента, твърди службата на ООН.

В доклада се подчертава обаче, че броят на консуматорите на белия прах на Стария континент се е увеличил от 2 на 4.1 милиона между 1998 и 2008 г. Това е създало възможност за проправянето на нови пътища за доставка на кокаин в Европа, преминаващи най-често през Африка.

Венецуела също е възлов пункт в трафика на кокаин. Половината от пратките кокаин, заловени в света между 2006 и 2008 г., идват именно от тази страна.

В доклада се подчертава и нестабилността в страни, през които преминават транзитно наркотици. Посочват се за пример Гватемала, Хондурас, Салвадор и най-вече Мексико, където броят на убийствата на хора, замесени в бизнеса с наркотици, се увеличава. Според доклада войната на наркокартелите в Мексико например се дължи на свиването на американския пазар.

В доклада се посочва също така и заплахата от нарастване на консумацията на наркотици в страни от Африка, Южна Америка, Близкия изток и Югоизточна Азия, в които преминават транзитните пътища на дрогата. Ако тази заплаха стане реалност, милиони хора могат да се окажат зависими от наркотиците, се заключава в доклада на ООН.

Балканските страни не се постигнали напредък при предотвратяване на притока на хероин от Афганистан, се казва в доклад на ООН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boril
    #1

    tryabva da se legalizira.Borbata tryabva da se nasochi sreshtu heroina,kokaina i sintetichnite narkotitsi.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.