Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН призна достъпа до чиста питейна вода за човешко право

8 коментара
ООН призна достъпа до чиста питейна вода за човешко право
Общото събрание на ООН призна достъпа до чиста питейна вода и санитарни съоръжения за човешко право, предадоха световните агенции.

След повече от 15 години дебати по въпроса, 122 държави гласуваха за резолюцията, съставена от Боливия, докато 41 се въздържаха.

В текста се заявява, че "правото на чиста и качествена питейна вода и санитарни съоръжения е човешко право от съществено значение за пълноценния живот".

В резолюцията се подчертава фактът, че 884 милиона души по света нямат достъп до качествена питейна вода и над 2.6 милиарда не разполагат с основни санитарни съоръжения.

В документа се изтъква също, че около два милиона души, повечето малки деца, умират всяка година от болести, причинени от негодна за пиене вода и липсата на санитарни инсталации.

Припомня се и обещанието, дадено от световните ръководители през 2000 г. в рамките на целите на хилядолетието, до 2015 г. да бъде намален наполовина броят на хората, които нямат достъп до вода за пиене и до санитарни съоръжения.

ООН призова държавите и международните организации да отделят финансова помощ и да предоставят технологии на развиващите се страни, за да увеличат усилията за осигуряване на всички на чиста и достъпна, включително по цена, вода за пиене и санитарни съоръжения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Космо
    #9

    Обичам Медиапул с трепет очаквам сега някой във форума да напише кои са въздражалите се държави и защо са го направили. Може би е добре да разберем и българската позиция. Да привнесем малко повече журнализъм :)

  2. В и К
    #8

    Колко хора живеят без водопровод и канализация?

  3. Космо
    #7

    ето и отговора, кои са против в мека форма :)Abstain: Armenia, Australia, Austria, Bosnia and Herzegovina, Botswana, Bulgaria, Canada, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Ethiopia, Greece, Guyana, Iceland, Ireland, Israel, Japan, Kazakhstan, Kenya, Latvia, Lesotho, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, New Zealand, Poland, Republic of Korea, Republic of Moldova, Romania, Slovakia, Sweden, Trinidad and Tobago, Turkey, Ukraine, United Kingdom, United Republic of Tanzania, United States, Zambia.

  4. tim
    #6

    против са повечето от развитите държави. Когато се декларират права, трябва също така да е ясно кой и как ще ги гарантира. В случая, права се декларират, но никой няма дори намерение да ги предостави.Защото е много скъпо и трудно изпълнимо.Освен това, за да се предоставят тези услуги на хора, които не могат или не искат да си ги осигурят сами, означава да се вземат насила пари от други хора.

  5. Крум С.
    #5

    Това според мен е пълна идиотщина. Кой им е забранил да имат достъп до чиста вода? Сигурен съм, че повечето от гласувалите за резолюцията нямат никакво намерение да дадат и стотинка за гарантиране на това право.Аз съчувствам на хората, нямащи достъп до чиста вода, но в повечето случаи проблемът е в техните собствени правителства. В тези страни цари невъобразима корупция. Там се изсипват огромни средства не само от помощи, но и от компаниите, добиващи суровини на територията им. Тези средства обаче

  6. z
    #4

    Мерси за списъка.Странно -там са и държави, които би следвало да подкрепят резолюцията...

  7. ...
    #2

    Защо България се е въздържала в гласуването? Има ли нещо общо фактът, че до преди около месец Софийска вода беше собственост на корпорацията, която преди десетина години завзе водния пазар в Боливия, при което хората там трябваше да плащат глоби, ако решат да събират дъждовна вода, защото тя беше собственост на въпросната корпорация ... Има ли журналист, който да постави въпросът ребром на представителя ни в ООН, и на правителството?

  8. az
    #1

    като си помисля,че в света има държави,където водата е безплатнаааааааа- значи може....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.