Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН ще получи по-широка роля в следвоенното възстановяване на Ирак

0 коментара

Страните-вносителки на резолюцията за вдигането на санкциите срещу Ирак представиха пред членовете на Съвета за сигурност окончателния вариант на документа. В него вносителите - САЩ, Великобритания и Испания, се опитаха да отговорят на очакванията на Москва и Париж за предоставянето на по-широка роля на ООН в следвоенното възстановяване на Ирак.

До окончателния вариант на проекторезолюцията за вдигането на санкциите срещу Ирак се стигна след няколкоседмични интензивни дебати и консултации. В тях, освен посланиците и експертите от Съвета за сигурност се включи и американският държавен секретар Колин Пауъл, който миналата седмица направи обиколка в столиците на европейските държави - членове на Съвета, в това число и в София, за да обсъди поправките в търсене на компромисен изход.

В окончателния си вариант проекторезолюцията дава отговор на редица искания на Русия, Франция и Германия, които настояваха за по-широка роля на ООН в следвоенния период на Ирак. Една от съществените корекции в текста, както обяснява българският посланик в ООН Стефан Тафров, се отнася до ролята на специалния координатор на световната организация: "Специалният координатор ще придобие обичайната си функция на специален представител на генералния секретар, като тази промяна не е само формална, но и същностна, тъй като неговите функции се разширяват", каза Тафров. Той допълни, че на специалния пратеник ще бъдат дадени по-значителни права и отговорности по отношение на политическия процес в Ирак, така че ООН да може да играе по-значителна роля във формирането на иракската демокрация.

Проекторезолюцията за вдигането на санкциите предвижда създаването на специален Фонд за подпомагането на Ирак, в който да бъдат депозирани приходите от продажбите на нефт. Средствата от тях ще бъдат изразходвани за строго набелязани цели. Ключовата роля в този Фонд досега се възлагаше на представителите на Световната банка и МВФ. Посланик Тафров обаче обясни, че според новия текст този орган ще има друго име - Съвет за мониторинг, и че в него ще влезе и специалният представител на генералния секретар на ООН, който ще се отчита директно пред Кофи Анан и който трябва да гарантира за прозрачността на дейността на Съвета.

Посланик Тафров обясни и още една важна промяна в текста. Тя се отнася до имунитетита, вземанията, както и до евентуалните прехващания на вземания от страна на евентуални кредитори. Поправката визира най-вече иракския петрол, който, както е известно, се транспортира на различни места и може да стане обект на подобни прехващания. "Тези имунитети ще важат до края на 2007 година, обясни Тафров. Поставя се срок и той не е много дълъг. Целта е новото правителство в Ирак да разполага с известен период от време, необходим за преструктурирането на външния дълг на страната, през който период да може да стартира процеса на икономическо възстановяване на Ирак."

Българският посланик в ООН каза, че в текста на резолюцията са настъпили съществени промени и по отношение бъдещето на специалната мисия на ООН за разоръжаването на Ирак - ЮНМОВИК. Вносителите се съгласиха в окончателния вариант на документа да остане текст, според който ООН ще направи оценка на дейността на ЮНМОВИК. Въз основа на тази оценка организацията би могла да поднови мисията за разоръжаването на Ирак, гласи друг текст на резолюцията. Ще припомним, че досега САЩ категорично се противопоставяха на възможността за връщането на инспекторите по начина, по който Русия категорично искаше тяхната мисия да продължи. Освен това посланик Тафров обясни, че отпада разпоредбата за автоматическо подновяване на отговорностите на окупационните власти, което досега предизвикваше сериозни критики. "Няма да има подобен автоматизъм, което е много важна промяна.", обясни той.

Участниците в последните консултации са достигнали и до обща гледна точка по отношение на по-нататъшните политически стъпки, които предстои да бъдат предприети в Ирак. Посланик Тафров каза, че това, което предстои е свикването на национална конференция, която да излъчи временно правителство. "То на свой ред, вече в условията на престанала окупация, ще организира избори", обясни посланикът.

Стефан Тафров каза в заключение, че оценката за текста на проекторезолюцията е много положителна. В сряда документът ще бъде официално внесен в Съвета за сигурност, а гласуването се очаква да стане до края на тази седмица.

Милен Минчев, РСЕ
Вашингтон

<< назад | начало >>

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.