Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН ще проведе “конкурс за красота”, за да избере нов генерален секретар

0 коментара
ООН ще проведе “конкурс за красота”, за да избере нов генерален секретар

Съветът за сигурност на ООН следващата седмица ще проведе проучване за четиримата азиатски кандидати, които претендират за поста на Кофи Анан. Това ще бъде първата стъпка за избиране на нов генерален секретар на ООН.

Съветът, в който влизат 15 страни, в понеделник ще проведе тайно гласуване, ако заседанието не се отложи заради конфликта между Израел и Хизбула, съобщават дипломати от ООН.

“Това е конкурс за красота”, каза британски дипломат за закритото заседание, където кандидатите ще бъдат подредени по популярност. Гласуването е анонимно и на този етап няма да стане ясно кого подкрепят страните, имащи право на вето.

Когато станат известни имената на един-двамата кандидати, които Съветът за сигурност подкрепя, членовете му ще проведат консултации в столиците и отново ще гласуват.

Анан, който е гражданин на Гана, ще приключи втория си петгодишен мандат на поста генерален секретар в края на тази година. Азиатските страни твърдят, че сега “е техен ред” да заемат този пост по принципа на географската ротация. САЩ и Великобритания казват, че Съветът за сигурност трябва да избере най-достойния кандидат, който може и да не е от Азия. Двама от четиримата претенденти са бивши или настоящи служители на ООН. Шаши Тарур от Индия заместник на генералния секретар на ООН по връзките с обществеността, е и съветник на Анан, а Джаянтха Дханапала от Шри Ланка е приятел на генералния секретар и е бил негов заместник по въпросите на разоръжаването.

Двамата други са вицепремиерът на Тайланд Суракиарт Сатиратай, който е подкрепян от Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия и министърът на външните работи на Южна Корея Пан Ги Мун.

Кандидатите пътуват по света, в търсене на подкрепа от 15 страни, влизащи в Съвета за сигурност. Но последната дума имат петте негови члена, които притежават правото на вето – Великобритания, САЩ, Франция, Русия и Китай. Дипломатите отбелязват, че тази петица не разкрива картите си. Възможно е името на бъдещия победител да не се споменава на този етап. Но имената на Тони Блеър и Бил Клинтън не се приемат на сериозно, тъй като се смята за даденост това, че генералният секретар не може да бъде гражданин на една от петте постоянни членки та Съвета за сигурност.

Великобритания търси генерален секретар, толкова влиятелен, че да може директно да звъни на световните лидери, а също и с управленски навици в периода, когато репутацията на ООН в света не е добра.

Но неизвестното в това уравнение е гледната точка на Китай, който публично заяви, че новият генерален секретар трябва да е от Азия.

Всеки от кандидатите има поне един недостатък. Тарур, например, е тясно свързан с апарата на Анан, а Пакистан ще води кампания против кандидата от Индия. Не по-малко важно е и това, че членовете на Съвета за сигурност предпочитат кандидатите да са представители на малки страни, където няма конфликти.

При Дханапала проблем е възрастта : той е на 67 години, две години повече от официалната пенсионна възраст на чиновниците от ООН.

Пан Ги Мун, който усърдно ухажва Вашингтон, е критикуван заради неспособността на страната му да подведе Северна Корея под отговорност за нарушение на правата на човека. Срещу него е настроена Япония, която се стреми към постоянно място в Съвета за сигурност.

Суракиарт Сатиратай е недолюбван в родината си и няма твърда позиция по правата на човека и демокрацията.

Франция винаги е настоявала генералният секретар да може свободно да владее френски език, което дава преимущество на кандидатите от Тайланд и Южна Корея.

Дипломатите казват, че Съветът за сигурност се надява да приключи процедурата по избиране до октомври. Но в ООН нищо не върви по план. Посланикът на САЩ Джон Болтън, например, тази година казваше, че иска решението да е взето до юни.

Кандидатите ветерани

Джаянтха Дханапала

67-годишният дипломат от Шри Ланка е съветник на президента по мирния процес в тази страна. Има опит при воденето на многостранните преговори по договора на ООН за разоръжаване. Знае китайски език.

Шаши Тарур

50-годишният индийски дипломат, който е роден във Великобритания, е заместник на генералния секретар на ООН по връзките с обществеността. Има 28 години стаж в ООН по въпросите на мироопазването и хуманитарните помощи. Продуктивен писател.

Пан Ги Мун

66-годишният дипломат от кариерата през последните две години заема поста министър на външните работи на Южна Корея и играе важна роля в шестостранните преговори за ядрената програма на Северна Корея.

Суракиарт Сатиратай

48-годишният вицепремиер и министър на външните работи на Тайланд е дипломат и учен. Казва, че е готов да взема трудни решения по реформата и вярва в многостранните усилия. Родителите му са получили образование във Франция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.