Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опасенията за разцепление на еврозоната растат

Партията на Меркел готви промени, позволяващи страните длъжници да напуснат доброволно валутния съюз

18 коментара
Опасенията за разцепление на еврозоната растат

Германският канцлер Ангела Меркел увери, че висш приоритет на нейното правителство е стабилизирането на еврозоната такава, каквато е днес, опровергавайки информациите, че Берлин и Париж усилено обсъждат планове за радикални промени, включващи създаването на по-интегрирана и потенциално по-малка еврозона, и една конфедерална Европа, в която влизат останалите страни от ЕС. Макар че не са от сега, тези планове изглеждат още по-актуални на фона на драматичното задълбочаване на финансовата криза в Италия, чието евентуално спасяване би било непосилно за еврозоната.

"Ние имаме само една цел, за стабилизиране на еврозоната в сегашната ѝ форма", заяви Меркел в четвъртък на пресконференция с румънския президент в Берлин.

Страните длъжници да могат доброволно да напуснат валутния съюз


В същото време партията Християн-демократически съюз (ХДС) на Ангела Меркел предлага промени в договора за Европейския съюз, с които да се позволи на страните длъжници да могат да напускат еврозоната без да губят членството си в ЕС, съобщи "Файненшъл таймс Германия" в четвъртък.


Предложението ще бъде официално представено на конгреса на ХДС, който ще се проведе на 14 и 15 ноември в Лайпциг. Вече е изготвен документ със заявлението на управляващата партия в Германия за ключовата промяна в договора на ЕС.


Сегашният договор не предвижда възможност за страна, която е приела единната европейска валута, доброволно да напусне еврозоната и да се върне към националната си валута.


На срещата на Г-20 в началото на ноември Ангела Меркел и президентът на Франция Никола Саркози за пръв път признаха, че Гърция може да излезе от еврозоната. По-рано Меркел изключваше подобна възможност, но на последния форум тя заяви, че това е нежелателно, но ако самите гърци решат да се върнат към националната си валута, решението им ще бъде уважено.


Европа на две скорости


В сряда, когато разходите по обслужване на италианския държавен дълг достигнаха рекордни нива, отразявайки опасенията на пазарите за платежоспособността на страната и необходимостта да бъде спасявана подобно на Гърция, Ирландия и Португалия, агенция Ройтрес съобщи, представители на Франция и Германия открито обсъждат създаване на нова еврозона, в която да членуват по-малко страни, отколкото сега.


На 8 ноември, по време на публична дискусия със студенти в Страсбургския университет, Саркози вече публично изложи идеята си за създаване на Европа на "бърза скорост", в която да влизат основните европейски страни, с по-здрава интеграция помежду им и една конфедерална Европа, в която влизат останалите страни от ЕС.


Основният му аргумент е, че един ден, когато ЕС ще приеме и балканските страни, по-дълбока икономическа интеграция на 32, 33 или 34 държави членки ще е "невъзможна".

"Трябва да действаме много предпазливо, но истината е, че е необходимо да установим точен списък на онези, които не искат да бъдат част от клуба и на онези, които просто не могат да бъдат част от него", коментира официален източник, пожелал анонимност, по повод водените разговори.


Уточнява се че тези промени са дискутирани само на "интелектуално" равнище.


Независимо от това председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу отправи остро предупреждение за опасността от разцепление на ЕС.


Барозу предупреди за опасността от разцепление на ЕС

Не може да има мир и просперитет в Северна или Западна Европа, ако няма мир и просперитет в Южна или Източна Европа, заяви Барозу по време на реч в Берлин.

Общата валута е "сърцето на ЕС" и съюзът трябва да се дефинира чрез принадлежността към еврото или стремежът към него, добави той.

"Европа или трябва да се промени, или я чака упадък", каза още Барозу и посочи, че ЕС трябва да укрепне, но не бива да се стига до разцепление между 17-те страни от еврозоната, от една страна, и останалите десет страни, от друга.

Според Барозу за блока като цяло ще е пагубно, ако в него "доминира нездравословен баланс на властта или каквато и да е форма на диктат".

Той подчерта обаче, че развитието на ЕС и по-конкретно на страните от еврозоната не може да следва скоростта на най-бавните и най-неизпълнителните членки на ЕС.


Според него "трябва да има предпазна бариера за онези, които не искат да участват в движението напред".

Председателят на ЕК призова Германия, най-голямата европейска икономика, да "покаже лидерство в партньорството" в момент, когато Европа чертае пътя за изход от кризата.

Изявлението на Барозу е реакция на опасенията, че политическата и икономическа криза в Италия може да засили настроенията за разделяне на страните от еврозоната.

Ангела Меркел обяви в сряда, че проблемите на Европа сега са толкова "неприятни", че е необходимо бързо да бъдат извършени дълбоки структурни реформи и добави, че е време за пробив към "нова Европа".

Тя призова за промени в договорите на ЕС, след като френският президент Никола Саркози защити идеята си за Европа на две скорости, в която страните от еврозоната да ускорят и задълбочат интеграцията си, а разширяващата се група извън еврозоната да остане с не толкова тесни връзки.

Според източници на Ройтерс процесът е придобил съвсем конкретни форми за очертаване на Европа на две скорости или дори нещо повече.

Разговорите между политици в Париж, Берлин и Брюксел са засегнали възможността една или повече държави да напуснат еврозоната. Останалите обаче ще трябва да задълбочат още повече интеграцията си, включително да синхронизират данъчната и фискалната политика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    RUSSIA E OSNOVEN VRAG NA BULGARSKATA NACIJA I BULGARSKATA DURZAVNOST.NIE NE MOZEM DA BUDEM SUIUZNICI S TJAH!"NOVIJAT" USSR SHTE IMA NOVA DESPOTOCHNOST ,IZOSTANALOST,NEHAISTVO KUM CHOVEKA I DIKATATURI.

  2. Анонимен
    #17

    Evropa na prosperitete shte bude! Evropa na svobodata i demokracijata shte se osushtestvi ,vupreki zelanieto na vragovete na evropejskot edinstvo tja da se razcepi i obedinenieto da otpadne!

  3. СС
    #16

    Переспективи пред европейската интеграция

    2007 г.- България е приета в ЕС.
    2008 г.- Румъния е приета в ЕС.
    2013 г. -Хърватия, Македония, Босна и Херцеговина и Турция са приети в ЕС.
    2014 г.- Албания, Косово и Сърбия са приети в ЕС.
    2015 г.- За първи път европейска институция назначава румънец на висок пост.
    Той назначава жена си, цялата рода на жена си, членове на семействата на техните съседи и най-добрите си приятели.
    2016 г.- Служителите от балканските страни представляват 10% от европейската

  4. Анонимен
    #15

    до номер 1-братче, след 5 години ще се молим да бъдем приети в новия СССР,но нема да ни огрее,защото сме гъзоврътковци

  5. Анонимен
    #14

    Сашка Васева ...ЛЕВОВЕТЕ В РУБЛИ((..((

  6. Анонимен
    #13

    №1 По-добре новия СССР отколкото стария - демек Русия!

  7. Анонимен
    #12

    Краха на 4-та немска утопия за 90 години вече отеква при нас не по-слабо от краха на руската. С див централизъм соц тип бюрократизъм не става. Орднунга да си се затвори в територията и остави на Европа либерализма и спонтанния ред. Стига директиви отгоре, стига соц! Поне малко глас народен и евроинтеграцията ще закрета (та белким и ние).

  8. Анонимен
    #11

    Ами защо като не на искат да не вземем да приемем рублата.Кво лошо ли ще бъде -кеф ти биндзин кеф ти дизел.Руснаците ши идват тука на почивка и курорт и кеф ти водка кеф ти рускиня в лодка.Тъй де да земим да се извъртим докато е време.

  9. Анонимен
    #10

    Ако има процедура за напускане на еврозоната, означава че няма евро зона! Икономическия риск на правене на бизнес в зоната, ще бъде същия, както все едно има различни валути. :)

  10. Анонимен
    #9

    Приемането на еврото е отказване от суверенитета. Внимавайте с тези си мераци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.