Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опасната евразийска идея на Путин

14 коментара
Опасната евразийска идея на Путин

Русия, Казахстан и Беларус подписаха договор за Евразийски икономически съюз. Документът не представлява заплаха за Европа - опасна е обаче евразийската идеология, залегнала в основата му. Така смята Инго Мантойфел - завеждащ отдел "Европа" и главен
редактор на руската редакция на "Дойче веле".

* * *
Президентите на Русия, Казахстан и Беларус - Владимир Путин, Нурсултан Назарбаев и Александър Лукашенко, подписаха днес в казахстанската столица Астана договор за Евразийски икономически съюз. За мнозина това веднага навява спомени за Съветския съюз,
разпаднал се преди почти 25 години.

Паралел, добре дошъл за Кремъл - нека населението съзре в договора ново доказателство за възражданата мощ на Русия. Хората в страната приветстват тази стратегия. Междувременно на Запад избуяват страхове пред новия Съветски съюз. Което също влиза в плановете на Кремъл. Погрешно е обаче да разглеждаме Евразийския икономически съюз като нов СССР.

Евразийският икономически съюз не е копие на Съветския съюз

Проектът за евразийска интеграция, предложен от Русия, не може да се сравни със Съветския съюз. Той продължава и развива многобройните опити на Москва да задържи бившите съветски републики в единното икономическо пространство след разпадането на СССР. Съответно Русия, Беларус и Казахстан смятат от 1 януари 2015 г. да полагат усилия за свободно движение на стоки, услуги, капитал и работна сила.

Но както сочи опитът на досегашния Митнически съюз, обединяващ трите страни, всекидневното сътрудничество върви крайно мудно заради икономически и политически разногласия, корупция и липса на информация. Към Русия се присъединиха засега
само Беларус и Казахстан, а в близко време може да се включат също Киргизстан и Армения. Твърде е съмнително впрочем руските граждани да склонят за свободно движение на хора от
мизерстващите средноазиатски републики.

Без Украйна Евразийският икономически съюз е обречен на провал Без Украйна този Евразийски икономически съюз в постсъветското пространство е мъртвородена икономическа идея. Ето една от причините за агресивната политика на Москва спрямо Украйна от последните месеци, а и днес.

Не бива да забравяме при това, че лоялността на Беларус и Казахстан към идеята за евразийска интеграция не е безгранична. Основната причина Казахстан да членува в съюза съвсем не е стремеж да се подчини на Москва - страната търси противовес за растящото влияние на Китай. Сходни са и мотивите на Беларус: Минск се опитва да балансира политически между Русия и ЕС.

Не, Евразийският икономически съюз не е възроден Съветски съюз. Нито представлява заплаха за "стария" Европейски съюз. Планираният вътрешен пазар по-скоро дава нови шансове на европейските фирми. И ако се постигнат реални икономически успехи, това ще съдейства да се подобри социалното и финансовото положение на хората от региона. Така че замисляният общ вътрешен пазар между Русия, Беларус и Казахстан няма защо да плаши европейците.

Евразийството - ново тоталитарно предизвикателство в Европа

Друг въпрос е обаче евразийската идеология, чието политическо влияние неотклонно нараства, откакто Путин се върна на президентския пост. Тя е залегнала в основата на Евразийския икономически съюз. Тромавият термин "евразийство" и най-вече отделните му съставки, щем не щем, предстои да определят през близките десетилетия политическата дискусия в Европа.

Всъщност са определящи за нея и днес.

Защото набиращите сили в Европа деснопопулистки движения с присъщите им антилиберални, ксенофобски, хомофобски и антиамерикански лозунги чудесно се вписват в евразийската идеология, пропагандирана в Русия. Евразийството бе формирано през 20-те години на миналия век в руските емигрантски среди като сглобка от антилиберални, националистически и антисемитски елементи.

Русия си спомни за евразийството, след като се разпадна Съветският съюз. До неотдавна обаче то бе запазено за разни юродивци в политиката и хора, обсебени от теорията за
конспирациите. В изявленията и политиката на Путин от 2011-2012 г. насам обаче зачестяват препратките към евразийската идеология.

Неслучайно Путин не скъпи похвалите за деснопопулистки партии като френския "Национален фронт" начело с Марин льо Пен.

Евразийството често се тълкува като отдалечаване на Русия от Европа. Грешка. Евразийството е концепция за друга една Европа - антилиберална и антиамериканска. Точно тук, а съвсем не в проекта за Евразийски икономически съюз, се крие заплахата за либерална, демократична Европа.

Повечето хора в страните от европейския континент още не осъзнават колко опасни може да са последиците. В Европа все още цари еуфория по повод края на студената война от 20-и век. А трябва да се събудим - и както политически, така и във военен план да се заловим с подготовка за новото тоталитарно предизвикателство на 21-ото столетие.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. andrei_deactivated_1414012191
    #14

    Новият ник на трола - затваряй си устата и не коментирай на другите коментарите! Намери си друга работа за копейки, вместо ту да си слагаш, ту да си изтриваш коментарите и винаги да изплуваш отгоре!

  2. В и К
    #13
  3. НаскоКостов
    #12

    "Ина" и "andrei" явно са "проспали" часовете по история.

  4. Ина
    #11
  5. andrei_deactivated_1414012191
    #10

    Другата седмица се чества 70 години от десанта в Нормандия,а Европа беше освободена благодарение и на този десант, в който само първия ден при дебаркирането американците дадоха 10 000 жертви.
    Американци и канадци се сражаваха за Европа, въпреки че Хитлер нямаше как да прекоси Атлантическия океан, за да ги нападне. Също и британци.Русия бе нападната от Германия, след като по-рано си бе поделила Полша с Германия и бе анексирала, както обича да прави, Балттийските държави.Като те нападнат - се сражаваш

  6. НаскоКостов
    #9

    tmtn "ако България не беше окупирана от Съветската армия" никой от Вас, писалите по-долу, нямаше да се роди. Май не сте се замисляли по този въпрос. Kiril Kovatchev "Опитвам се да се сетя какво хубаво е дала Русия на Европа" Да те подсетя - на девети май празнувахме някакъв празник, но не си спомням да е бил деня на Хилядолетния рай(х)....

  7. tmtn
    #8

    съгласен съм с коментара на Андрей.ако България не беше окупирана от съветската армия,сега щеше да бъде Швейцария на балканите.тази армия ни върна 100 години назад в развитието ни.

  8. tmtn
    #7

    дано най-после ЕС разбере,че с комунисти може да се разговаря само от позиция на силата.комуниста разбира само от тояга.

  9. Коментарът е изтрит в 01:11 на 30 май 2014 от автора.
    #6
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.