Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опасността – нов дефицит, нов дълг и така по спиралата надолу

41 коментара
Опасността – нов дефицит, нов дълг и така по спиралата надолу

В проектобюджета за 2011 г. правителството предвижда възможността да емитира нов дълг до 3.5 млрд. лева – внушително число, което в пъти надхвърля емисиите нов дълг от последните години. Спрямо сегашното ниво на държавен дълг[1], това би представлявало увеличение с около една трета, а спрямо прогнозния БВП за 2011 г., заложен от правителството – допълнителни 4.5% от БВП (спрямо 14.5% от БВП към края на юли тази година).

Разбира се, тук говорим за брутен размер на възможните нови емисии дълг – в нетно изражение, ако се приспаднат погашенията по съществуващия дълг, увеличението ще бъде по-малко.

Поглед върху проектобюджета за 2011 г. и по-специално планираното финансиране на дефицита показва, че нетното увеличение на консолидирания дълг ще бъде с 1.513 млрд. лева догодина (2% от БВП), и то ще дойде изцяло от нетни емисии на външен дълг. И това, разбира се, ако правителството успее да генерира приходи от приватизация за 450 млн. лева през 2011 г. – иначе ще трябва и тази част от дефицита да бъде финансирана с дълг, което ще рече допълнителни 0.6% от БВП.

Освен значителното увеличение на дълга, правителството залага и възможност за сериозно набъбване на държавно-гарантирания дълг – с 0.8 млрд. лева догодина. Към края на август 2010 г., държавно-гарантираният дълг е бил 1.265 млрд. лева или тук отново имаме значително процентно увеличение – с цели 63% само за една година. Може би планираното нетно увеличение на гаранциите е по-малко, но конкретни числа за това няма.

В резултат на тези планове правителството планира брутно увеличение на консолидирания държавен и държавно-гарантиран дълг с 4.3 млрд. лева или 5.5% от БВП спрямо сегашния размер от 16.4% от прогнозния БВП за 2010 г. Т.е. заложеното нарастване е с повече от 1/3 само за една година. И това при положение, че последните години имаме стабилно намаление на държавния и гарантирания от държавата дълг, с изключение на 2009 г., когато дългът (вкл. и гаранциите) нарасна със скромните 0.3% от БВП. Очевидно база за сравнение няма, при положение, че планираното нарастване за 2011 г. е цели 5.5%.

За 2010 г. ситуацията е изключително неясна – за първите 7 месеца имаме нарастване на консолидирания държавен дълг с около 333 млн. лева или 0.5% от БВП.

Ревизираният бюджет залага нетно нарастване на външния дълг с цели 2 млрд. лева през 2010 г., но не е ясно дали тази планирана емисия изобщо ще се осъществи тази година и ако не се осъществи, откъде ще бъде компенсирана с цел покриването на дефицита. Също така не е ясно до каква степен допълнителното нетно вътрешно финансиране в размер на 1 млрд. лева ще бъде за сметка на нови ДЦК на вътрешния пазар, или от фискалния резерв.

Някой би казал, че спадът на дълга през годините до 2009 г. е бил съпътстван от период на висок икономически растеж, който е позволявал бюджетни излишъци. Да, това е така, но и за 2011 г. правителството планира един доста сериозен ръст на икономиката от 3.6%. И въпреки това заложеният дефицит и съответно нуждата от дългово финансиране на този дефицит са значителни.

А какво ще правят управляващите, ако, не дай си, Боже, не се изпълни тяхната прогноза за икономически растеж и съответно дефицитът се раздуе отвъд планираните 2.5% от БВП? Това е един доста песимистичен, но в същото време и доста вероятен сценарий, за който не са заложени никакви буферни/резервни механизми в бюджета.

В крайна сметка това, което можем да очакваме за 2011 г., е сериозен ръст на държавния дълг, вследствие на което лихвените плащания през следващите години също ще се увеличат (както и самото правителство признава в доклада към проектобюджета).

По принцип нивото на българския държавен дълг в момента е доста ниско, ако се сравни с останалите страни от ЕС. Теоретично едно негово увеличение с 5-6% от БВП не би застрашило макроикономическата стабилност на страната.

Но не там е въпросът. Чувствителността към дълговото финансиране на дефицитите сред инвеститорите, рейтинговите агенции и анализаторите се изостри значително покрай последната криза, след която стана ясно, че доста страни са поели по пътя на неустойчиви нива на дълга. Един скок на нашия дълг с над 1/3-та със сигурност не би останал незабелязан от рейтинговите агенции, които ни наблюдават, и ще повлияе негативно, ако не на самия рейтинг на страната, то на неговата перспектива и възможност за подобрение. Освен това, ако планираното увеличение на дълга през 2011 г. наистина е в тези размери, България лесно би могла да попадне в спиралата на постоянни бюджетни дефицити и нов дълг – един омагьосан кръг, от който, както виждаме по примера на много европейски страни, излизането е твърде болезнено.

___________________________________

[1]. Към края на юли 2010 консолидираният държавен дълг е бил 5321.9 млн. евро.

*Публикацията е част от прегледа на Института за пазарна икономика на проектобюджета за следващата година, поместен в последния бюлетин на института

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бос
    #44

    "След мен и потоп".

  2. Румяна Желева
    #43

    това получават алчните наивници, навили се на лъжите на мутрата от СИК.

  3. хи хи
    #42

    "...........нарастване е с повече от 1/3 само за една година. И това при положение, че последните години имаме стабилно намаление на държавния и гарантирания от държавата дълг, с изключение на 2009 г., когато дългът (вкл. и гаранциите) нарасна със скромните 0.3% от БВП." Кой е тогава виновен на Бойко- Станишев или тъпата му глава. И още книжния мозък на хер Флик. Тримаца некадърници- Бойко, Дянков и Цветков- лицето на правителството и един тарикат Мирослав Найденов- ще го пратят на дъното. Където му е мястото.

  4. дянко
    #41

    Той е по селски стиснат.На рожденния си ден почерпи с по един бонбон,а е милионер.

  5. 42
    #40

    точно!ако въобще знаят какво правят.

  6. Чарли
    #39

    от правителството на ГЕРБ. Инак ще падне рейтингът на Бойко Борисов. Пояснявам - Бойко Борисов прави помен с чужда пита, според народната поговорка. Или с чуждо коливо. Няма нужда да обяснавам, че питата и коливото го плащаме ние, българските данъкоплатци. Разбира се, тези които гласуват за БСП и ДПС това не ги засяга, те не плащат данъци, защото нямат доходи и за това живеят като скотове, каквито всъюност са.

  7. Пешо
    #38

    Стратегията на ПП ГЕРБ е през първите три години на управление да се натрупват пари, а през последната година-четвъртата ИЗБОРНАТА,най.важната за следващият мандат да се даде на избирателя по някой лев ,за да се вдъхнови той и гласува за ГЕРБ.

  8. Big Papa
    #37

    финансов министър" С.Дянков вече е ясен на всеки грамотен икономист.Мисля, че и студентите последна година са го разбрали.

  9. Big Papa
    #36

    Тръгваме по пътя на Гърция, само че нас няма кой да ни вади от л**ната!

  10. az
    #35

    Не знам констатацията ти ръст от 3,6% няма как да се случи дали визираш сегашното управление на БГ или по принцип. С първия вариант съм съгласен - правителството е некомпетентно и поради това едва ли ще има ръст. Иначе като потенциал ръст от 3,6% е доста занижен. Реално БГ има всички предпоставки догодина да има ръст от 7-8%. Причините са огромният ръст за тази година на Турчия - над 20% и на ЕС около 7%. Това са най-големите пазари на БГ и при едно правилно управление това е фактор, който би ни теглил нагоре. За съжаление обаче управлението хич го няма

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.