Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опасността от българите е силно преувеличена

10 коментара
Опасността от българите е силно преувеличена

Отпадането на ограниченията за българските и румънските граждани не означава, че те ще имат по-големи възможности да получават социални помощи в останалите страни от ЕС. Точно обратното - в това отношение не се променя абсолютно нищо. Новото за тях е това, че сега те получават нови възможности за работа, коментира експертът от Института за изследване на пазара на труда и професиите в Германия Херберт Брюкер, цитиран от Дойче Веле.

Досега българите и румънците имаха право само на сезонна работа в Германия, освен ако не са висшисти или не специализират в Германия. Сега пазарът за всички се отваря. Разчетите на института сочат, че от това могат да се възползват до 180 хиляди граждани на двете страни. Според Брюкер повечето от тях ще си намерят работа и ще плащат данъци и такси, което е от полза за германската икономика. Затова са неоснователни всички опасения за приток на социално бедни от Източна Европа.

За онези българи и румънци, които смятат да се насочат към Германия, Брюкер вижда шансове за работа най-вече в хотелиерството и ресторантьорството, в сектора на услугите, в здравеопазването и грижите за възрастни и болни хора. Делът на българите и румънците, работещи в селското стопанство, ще намалява, но пък все повече граждани на двете страни ще си намират работа в строителството, услугите и индустрията, прогнозира експертът.

Предимно висококвалифицирани

На въпрос каква е професионалната квалификация на живеещите в Германия български и румънски граждани, експертът от Института за изследване на трудовия пазар казва: "От една страна това са висококвалифицирани хора - повече от 20 процента имат висше образование, а други 18 процента изучават някаква професия или специалност. В тази втора група попадат предимно студенти. Това означава, че говорим за хора с добра професионална квалификация, или такива, които предстои да я придобият, а това им осигурява шансове да си намерят работа в Германия.

От друга страна, над 40% от българите и румънците, които се намират в момента в страната, нямат професия и работят предимно като сезонни работници. Междинно положение заема една група от около 35%, които имат завършено професионално образование и работят основно като санитари и болногледачи", отбелязва експертът.

С други думи, не е уместно да се говори с клишета за българите и румънците, тъй като по-голямата част от тях имат работа в Германия, където си плащат данъците. Казано по друг начин, това не са мигранти по бедност, а най-обикновени трудови мигранти, уточнява той.

Що се отнася до опасенията, че много хора от двете балкански страни ще се втурнат към Германия заради социалните помощи, Херберт Брюкер казва: "Само 10 процента от българите и румънците в Германия получават социални помощи за дълготрайно безработни – т. нар. "Харц-IV". За сравнение - 16 на сто от всички чужденци в Германия получават подобни помощи, както и 7.5 процента от германците.

"Не очаквам делът на българите и румънците, които са на социални помощи, да нараства. Точно обратното: заради новите възможности за заетост делът на нуждаещите се от социални помощи може да спадне", казва експертът. Но, разбира се, винаги има и една част от мигрантите, които нямат работа и препитание, а се издържат главно от просия и работа на черно. Тази група е концентрирана основно в по-големите градове като Берлин, Дуисбург, Дортмунд или Кьолн.

Няма данни за масови злоупотреби

Във връзка с опасенията, че сред преселниците има и такива, които злоупотребяват със социално-осигурителните облаги в Германия, Брюкер казва, че досега са много малко регистрираните такива случаи - не повече от сто. Ще рече, че не може да се говори за масова практика, а по-скоро за изключения. Има и такива, които регистрират фиктивни фирми с цел заобикалянето на закона. Става дума за около 2000 души в цяла Германия, т.е. - не за масов феномен.

Не са основателни и опасенията, че много от мигрантите получават германски детски надбавки - едва 8.8 процента от българите и румънците вземат детски, докато сред останалите чужди граждани в Германия подобни надбавки получават около 15 процента. Накратко: към този момент няма никакви индикации за големи злоупотреби със социалните плащания.

Да се сочи с пръст към българите и румънците по този повод, би било изцяло погрешно, заключава Херберт Брюкер от Института за изследване на трудовия пазар и професиите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Споко - корабът отдавна е подводница - а дъното - все така далече...Какво ли ще стане, когато отпаднат визите с Щатите....

  2. Анонимен
    #9

    Българското правителство е заинтересовано от излаз на емигранти към западните държави! Влизат доста солидни суми в държавата ни! Западните държави, колкото и да не са съгласни с наплива на икономически емигранти, трябва да разберат, че по тоя начин се покачва стандарта на живот и на техните граждани! Кой ще им върши черната работа за ниските надници? Друг е въпроса за това емигрантите да работят законно и да си плащат данъците, но това е друг въпрос, касаещ съответната държава.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  4. Анонимен
    #7

    6-ти, не те знам кой си, но и аз те мразя вече и то само на базата на нечленоразделното писание, дето си изцвъкал. гет а грип!

  5. Анонимен
    #6

    Ндмер5абсолютно си прьв.Същият вьриьнт се рЗИГРв ОТ 70 Г. В бЪЛГАЗИЯЛ с тхя кдмунисти е пълна робиялЗнат ъамо да крадат и да ек сплоатират и най важното да лъжат. Аз живея на Запад и съм западняк по многото разбирания в БулгариовлМен ме мразят бившите ми съграждани защото живея на Запад Българин не бих взел на работа никога и ная никого не препоръчвам. Мсе гледа далаверата и дате преметне.С всички бъбгари имайки котанкт са ме излъгали.Послали са мръсно килимче рлед мен и не ме искат никъде на работа в държавата дето живея.Кажа ли българин съм и устата им се изкривява.Това е истината!!!!!!!!!

  6. Анонимен
    #5

    Ген. Аугусто Пиночет: Номер 3, ела в Америка преди да Обама да я разсипе. Тук все още има някаква мотивация за труд, която с още два мандата на Хилъри, ще изчезне напълно. Там, където има общи каци ( държавен и пенсьонен фонд), там топлата връзка между олигарси и бюрократи - правителствени чиновници, е най-топлата! Сега в САЩ се създаде и държавен фонд за здравеопазване, защото пенсьонния се оказа недостатъчен за крадене. Топлата връзка между олигарси (елит) и държавни чиновници (законодатели) се

  7. Анонимен
    #4

    Опасността от българите е силно преувеличена, тъй като болшинството от тях са овчедушни и свикнали да търпят всякакви издевателства над собственото си достойнство от страна на управляващите !

  8. Анонимен
    #3

    Прочетох само началото и се върнах 15 години назад във времето. Когато 1999 година заминах за Гърция, същите неща чувах-да дадем на емигрантите разрешителни за работа, за да помагат на осигурителните каси! И даваха документи за законно пребиваване и работа.
    Работех законно и се осигурявах, а и сега, вече 15 години.
    Тогава се питах, след като разчитат на нас, принудените да емигрираме, бедните, да им подпомогнем осигурителните каси, те накъде са с икономиката. Наблюдавах и други процеси, които не

  9. Анонимен
    #2

    Гицка Така си е. От памти века Западна Европа е (ако не Мека) рай за олигарси. Не ще я сплашат богати наши. Както правилно отбеляза БИПИ* и бързо отлете: Виден е прелом в промените. Вместо Терминал 2 - все повече граждани предпочитат Орлов мост или площад Независимост. Или Фейсбук. Или независими мегдани в десетки градове, села и курорти по света и у нас. Протестират виртуално и ефективно. Ранобудно, по пладне или преди лягане. Благодарение на технически прогрес впрегнат в служба на гражданското съзнание *БИПИ: Български институт за правни инициативи Дневник.бг "Германски експерт по миграционните въпроси: Опасността от българите е силно преувеличена"

  10. Анонимен
    #1

    Честна и справедлива оценка на ситуацията. А иначе, българите са най-опасни сами за себе си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.