Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опитът на държавата да купи акции в ПИБ отива на съд

7 коментара
Снимка: БГНЕС

Опитът на държавата да придобие акции в Първа инвестиционна банка (ПИБ) отива на съд. Жалба срещу решението на министерски съвет са подали финансистът и съпредседател на "Зелено движение" Владислав Панев и Албена Белянова. Делото трябва да се гледа от Върховния административен съд.

Държавата реши да придобие до 19% от акциите в ПИБ преди две седмици. За тях ще бъдат платени около 140 млн. лв. Участието ще се случи през Българската банка за развитие (ББР).

Според Панев държавата ще загуби около 70 млн. лв. от сделката, защото ще купи акциите на цена от 5 лв.

"Припомняме, че борсовата цена в момента е 2.60 лв., което означава, че държавата ще придобие акции почти двойно по-скъпо. Това при инвестиция за 140 млн лв. означава загуба от близо 70 млн. лв. За сравнение как го правят в Германия. Държавата тези дни купува 20% от Луфтханза по 2.56 евро за акция. При пазарна цена от над 9 евро. Или държавата влиза със 73% по-евтино”, пише той във фейсбук.

Панев допълва, че жалбата му няма да спре сделката. Ако обаче съдът отмени решението на министерския съвет управителите на ББР ще носят персонална отговорност за евентуална безстопанственост.

"И няма да могат да се крият зад колективната безотговорност. В други времена, с друга съдебна власт", пише той.

Капитализирането на ПИБ е последното условие, поставено от европейските институции пред допускането на българския лев до участие във Валутно-курсовия механизъм II (ERMII), известен като чакалнята на еврозоната, а също и до Банковия съюз на ЕС. Миналата година Европейската централна банка направи стрес тестове на 6 български банка, в резултат на които в 2 от тях – ПИБ и Инвестбанк, бе установен капиталов недостиг.

По-малката банка – Инвестбанк, набра 53 млн. евро до края на април, и изпълни в срок изискването на ЕЦБ, докато ПИБ не успя да го направи. Банката трябваше да набави 263 млн. евро. След един неуспешен опит да излезе на борсата, Комисията за финансов надзор в крайна сметка одобри проспекта на банката и тя обяви, че ще емитира 40 милиона акции по 5 лв. при 2-3 лв. пазарна цена.

Установеният през 2019 г. капиталов недостиг на ПИБ бе второ лошо представяне на банката на стрес тестове. Подобен проблем, макар и в по-малки мащаби (недостиг от 206 млн. лв.), изникна и по време на стрес тестовете на банковата система у нас, проведени през 2016 г. от БНБ, които трябваше да изчистят имиджа на банковата система след фалита на КТБ. ПИБ бе и една от банките, ударени от ликвидната криза през лятото на 2014 г., но тогава тя бе подкрепена от правителството и до 2016 г. изцяло върна средствата на държавата.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #7

    Не ме интересува какви са Вл.Панев и Ал.Беляева. Важно за мен е че жалбата им е в интерес на обществото. Ако се вгледаме в историята на ПИБ ще намерим твърде много смущаващи факти. Ще намерим също и опити за "спасяването" и от държавни институции както през 2014г. Сегашният опит, завоалиран под покриване изискванията на ЕС, води до загуби на бюджета - т.е. на обществото, за сметка на печално известния Ц Минев. И защо това не стане както в Германия - по цени под пазарната стойност?

  2. Поло
    #6

    А и за Беляева няма да е друдно да се открие,че има съветското руски бекграунд. Сделката може и да не се стопира ама е важно да се отложи влизането в чакалнята на еврозоната. Това у основната цел А това за една бъдеща отговорност на ББР е прах в очите на наивниците. Кой завежда дело за бъдещи (не случили се) щети?

  3. Филка Русофилка
    #5

    1. Влaдиcлaв Пaнeв - милиoнep-eкoлoг oт ДБ в COC; 2. 1999-2004 при Ивo Пpoкoпиeв в Бaнкep и Днeвник; 3. Упpaвлявa кoмпaнии зa финaнси и нeдвижимитe имoти; 4. Инecтициoнeн кoнcултaнт и „пpoфecиoнaлeн“ инвecтитop; 5. Cъпpeдceдaтeл нa „зeлeнитe“, 15 г. блокирали ключoви инвecтиции зa милиapди; 6. Дeклapиpa 5 aпapтaмeнтa в Xoлaндия и Coфия, aкции и дялoвe зa 2 882 792 лв; 7. „Тaнцът мeжду здpaвeтo и пapитe“; https://d...ti.bg/spetsialno-za-d...ti-bg-vladislav-panev-zadachata-e-tantsat-mezhdu-zdraveto-i-parite-da-se-igrae-pravilno/ https://trud.bg/екологът-владислав-панев-сред-мил/

  4. Лизи Гугуткова
    #4

    Vladislav Panev

    С Albena Belyanova пуснахме жалба срещу решението на правителството държавната банка за развитие да закупи акции от Първа инвестиционна банка по 5 лева.

    Припомняме, че борсовата цена в момента е 2.60 лева, което означава, че държавата ще придобие акции нпочти двойно по-скъпо.

    Това при инвестиция за 140 млн лева означава загуба от близо 70 милиона.
    За сравнение как го правят в Германия. Държавата тези дни купува 20% от Луфтханза по 2.56 евро за акция. При пазарна цена от над

  5. Лизи Гугуткова
    #3

    ХОТЕЛИТЕ НА ЦЕКО: Малкият бизнес в Банско се усети за монопола на Цеко Минев, но късно! Дребният бизнес в Банско най-после осъзна, че пада жертва на монопола на фирма „Юлен“, която владее всички лифтове и съоръжения в планината. Фирмата очевидно предлага по-изгодни условия на туроператора „Болкан холидейз“, който се управлява от съпругата на Цеко Минев, шеф на федерацията по ски и на Първа инвестиционна банка, която пък седи зад фирма „Юлен“. Така малките хотели, ски училища и др. изпадат от конкуренцията.

  6. Лизи Гугуткова
    #2

    И още: Схемата “Втора кабинка” – прикритие за източването на Първа Инвестационна Банка от Цеко Минев1 Минев спечелил 6 милиона от имоти в Банско. Купил по левче на квадрат, продава на офшорки финансирани от ПИБ 300 пъти по-скъпо.

  7. Лизи Гугуткова
    #1

    Март 2020 г. Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев са купили дружество с 37.5 млн. евро кредит от ПИБ!? Двамата основни акционери в банката са придобили от "Маркан" компанията с офис сграда в строеж в "София тех парк".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.