Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оплетена в цифри учителската стачка продължава

248 коментара
Оплетена в цифри учителската стачка продължава

Попарени са надеждите на родителите, че във вторник стачкуващите учители ще се върнат в клас и ще започнат учебните мероприятия. След четири часа преговори между областните стачни комитети и синдикатите в понеделник стана ясно, че повечето преподаватели не одобряват офертата, която договориха късно в петък профсъюзите и правителството.

Стискането на ръцете в края на миналата седмица около проектоспоразумение за вдигане на месечните възнаграждения на персонала от средното образование от ноември с 80 лв. и последващи увеличения от януари и юли 2008 г. даде основания да се заговори, че се вижда краят на стачката.

Очакванията обаче са били прибързани, след като голяма част от преподавателите не са доволни от това, че в проекта за споразумение са записани цифри с размера на средното увеличение, а не проценти. Повечето от учителите настояват да се запази предложената първоначално формула за три вдигания на заплатите от по 20 процента, защото така увеличението е върху базовата заплата, която е различна за хората в системата. Недоволни са всички преподаватели с по-голям стаж, защото се чувстват ощетени.

В понеделник в промеждутък на преговорите говорителят на Единния национален стачен комитет (ЕНСК) Николай Николов съобщи пред журналисти, че запитването сред учителите сочи, че от страната 47.07 на сто приемат стачното споразумение и 52.93 го отхвърлят. За София данните сочат, че 25 процента приемат варианта за стачно споразумение и 75 процента не са съгласни.

Самите профсъюзи обаче признаха, че им куца методиката за изчисление на резултатите от допитването до учителите. Тя не е единна, тъй като едни от областните координатори са представяли данни за споразумението от стачкуващи учители, други - от стачкуващи училища, а трети са представяли проценти за съответната област.

За да бъде ЕНСК перфектен, трябва да имаме единна методика, по която да се събира информация за становището на преподавателите, каза Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители. Според нея, на днешното заседание не е бил разискван въпросът дали в училищата, в които е подкрепен проектът, ще започнат учебни занятия и въобще как ще се процедура при очерталото се ново разцепление сред учителите.

Протестът на учителите ще продължи до задоволителен резултат, закани се пред журналисти Ана Ананиева от 138-о училище в София, която е учител по английски език.

Трябва да има обвързване между началната учителска заплата с минималната работна заплата в страната и стартовото възнаграждение за учителите да е равно на две и половина минимални работни заплати, допълни Ананиева. Та коментира като доста неясна и разнопосочна информацията, която дават областните координатори на стачните комитети за броя на протестиращите учители.

От ЕНСК допълниха, че настояват за среща с министъра на образованието и науката Даниел Вълчев, за да се обсъди окончателно споразумение, за което вероятно ще се подготва поредния нов вариант.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

248 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. замислен
    #254

    В езиковите гимназии паралелките са малки, работят повече учители с висока квалификация, очакващи по-висока заплата; има повече отличници,очакващи стипендия, а парите, които "следват ученика", трябва да стигнат за всички. Как ще стане това, като е ясно, че в България парите следват политици, депутати....

  2. Стефан
    #253

    Евала на у4ителите!ДА продължават! Заслужават пове4е!

  3. Rossi
    #252

    Учителите не трябва да отстъпват, властта иска да ги прецака....

  4. Писна ми от
    #251

    Ами да си седят у дома,нали можели да си намерят друга работа. Аз няма да плащам увеличени данъци заради тях - това е.

  5. rooster
    #250

    Вярно е, че дори с увеличенията, учителските заплати ще останат ниски. Според мен и 600 лева нетна заплата за учител не е много, но не трябва да забравяме, че заплатите бяха безобразно ниски преди това увеличение. Независимо от това, като се има предвид, че все пак другата година исканото увеличение ще е налице, мисля, че учителите трябва да се съгласят. Все пак, ще получат това, което поискаха, макар и другата година. Ако институциите следват правилата, увеличението трябва да се заложи в бюджета.

  6. raboteshta
    #249

    та това е несериозно - учителите не са глупаци, но станишчето май за такива ги има. Ама може да му излязат криви сметките

  7. raboteshta
    #248

    Тези наши управляващи докога ще се правят на ударени? Прочетохте ли какво пише в споразумението? - Минист. съвет да предложи на парламента в бюджет 2008 да бъдат осигурени 470 млн. повече от 2007 г. І кога ще стане това и дали парламентът ще го реши не е ясно. Освен това не е ясно дали за 2007 спрямо дадените пари или спрямо записаните в бюджета, защото никой не знае дали записаните са дадени - не са.

  8. roditel
    #247

    Ne se ogavaite pred prazni obeshtania, vsichki razumni bulgari sa zad vas! Dolu na kafiavata koalicia!

  9. njakoj
    #246

    увеличение с 20% от 1 ноември и неясни брътвежи за делегирани бюджети, диференцирано заплащане и бля-бля-бля, така че от самосебе си да се стигне до заветната цифра 650лв, ако ще и учителите да се изядат един друг, за да има повече за по-малко от тях..

  10. raboteshta
    #245

    а на родителите ще кажа да мислят с главите си и по-скоро да подкрепят учителите на своите деца, а не да реагират първосигнално. Може би ако напуснат всички кадърни даскали ще се чудят откъде да намерят пари за частни у-ща, при това не така добри като на Запад, защото за да станат такива, се иска време и традиции, които тук няма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.