Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозиционерът Пашинян беше избран за премиер на Армения

1 коментар
Никол Пашинян

След три седмици на антиправителствени протести парламентът на Армения избра във вторник лидера на опозицията Никол Пашинян за министър-председател, предаде Франс прес.


Депутатът и бивш журналист беше единствен кандидат. Той получи подкрепата на 59 парламентаристи при необходими 53 гласа.

Това е второ гласуване на кандидатурата на 42-годишния Пашинян в парламента за осем дни след неуспеха му на 1 май. Тогава в подкрепа на Пашинян гласуваха 45 депутати в 105-местното Национално събрание. Минути преди това управляващата Републиканска партия на Армения обяви, че ще гласува против него.

Предишният премиер Серж Саркисян подаде оставка след масовите протести на привържениците на опозицията, довели и до разпадане на управляващата парламентарна коалиция. След като десет години беше президент и вторият му мандат изтече, Серж Саркисян беше избран за премиер, което разгневи опозицията и доведе до улични протести.

Стотици привърженици на Пашинян се събраха днес на централния площад в столицата Ереван, докато парламентът гласуваше. Ако единственият кандидат не беше утвърден, щеше да се наложи законодателното събрание да бъде разпуснато и да се свикат предсрочни избори, отбелязва ДПА.

"В Армения няма да има привилегировани хора. Изборните резултати повече няма да се фалшифицират. Няма да се раздават подкупи", заяви протестният лидер в парламента преди вота. "Ръководните постове няма да бъдат средство за печелене на пари. Корупцията ще бъде изкоренена", заяви Пашинян.

Днешното парламентарно заседание продължи по-малко от два часа. Депутатите не задаваха въпроси на Пашинян. Кандидатурата му бе подкрепена от блока "Царукян", фракцията на самия Пашинян, "Елк", от Арменска революционна федерация "Дашнакцутюн" и редица членове на Републиканската партия на Армения, която разполага с мнозинство в парламента.

Председателят на парламентарната група на Републиканска партия Вахрам Багдасарян подчерта, че решението е взето в името на стабилизирането на обстановката в страната и не означава, че партията подкрепя новия премиер.

Десетки хиляди поддръжници на Пашинян ликуваха на централния площад след вота.

"Избираме нов път в Армения, където водач ще бъде народът, а не клановете. Ще се разкриват работни места, хората ще се върнат, корупцията ще изчезне", заяви 42-годишен служител в ереванското метро.

След избирането си Никол Пашинян заяви пред журналисти, че възнамерява за смени министъра на отбраната. Той каза също, че се надява да се срещне с руския президент Владимир Путин на срещата на Евразийския икономически съвет в Сочи на 14 май.

Путин поздрави новия арменски премиер. В комюнике Кремъл изрази надежда, че близките отношения между Русия и Армения ще продължат да укрепват, отбелязва Ройтерс.

Пред журналистите Пашинян каза също, че смята утре, 9 май, да посети Нагорни Карабах.

По-рано той казваше, че ако бъде избран за премиер, ще се бори републиката да бъде международно призната.

Нагорни Карабах е един от най-сложните проблеми за Армения. Районът официално е част от Азербайджан, но се контролира от подкрепяни от Ереван арменски етнически сили от края на сепаратистка война през 1994 г. Между арменските сили и разположените от другата страна на демилитаризираната зона азербайджански войници редовно избухват сблъсъци, припомня Асошиейтед прес.

Кой е Никол Пашинян

Пашинян е на 42 години, бивш журналист и отдавнашен опозиционер. Само преди няколко седмици малцина биха заложили, че той ще успее да накара десетки хиляди арменци да излязат по улиците, пише Франс прес.

Само за няколко дни той се наложи като неоспорим лидер на антиправителственото движение, което доведе до оставката на 23 април на премиера Серж Саркисян, избран на поста само шест дни по-рано, след като бе президент в продължение на 10 години.

Често носещ тениска в цвят каки и черна шапка с козирка, известен с откровения си начин на изразяване, Никол Пашинян не е "новобранец в арменската политика".

През 2008 г. той участва в протестите срещу победата на Серж Саркисян на президентските избори. Много арменци свързват името му с трагичния спомен за смъртта на 10 души, след като протестното движение прерасна в бунт и организирани сблъсъци с полицията.

След разпръсването на протестите, Пашинян премина в нелегалност за няколко месеца, преди да се предаде на полицията през януари 2009 година.

През януари 2010 г. той бе осъден на 7 години затвор. През 2011 г. бе освободен по силата на амнистия.

Брилянтен оратор, известен със смущаващите въпроси, които не се колебае да задава в парламента, откакто създадената от него партия "Граждански договор" влезе в него през 2017 г., Никол Пашинян бързо се превърна в най-ефикасния противник на Серж Саркисян.

След около 3 седмици протести, опозиционният лидер обиколи Армения, спирайки в градове и села, където беше посрещан като герой, обещавайки "победа на народа" и на своята "нежна революция".

"Никол Пашинян промени методологията: той направи обществото участник в процеса, той даде на хората възможност за действие, той каза: трябва да направите нещата сами", смята политологът Хакоб Бадалян, интервюиран от АФП.

"Премиерите ще идват и ще си отиват, но отсега нататък ще знаят, че ако преминат границата, народът ще каже: "ние сме господари на нашата страна", заяви той на митинг на своите привърженици в Ереван.

По време на кампанията за последните парламентарни избори, Пашинян вече привличаше поддръжници със своята непосредственост, провеждайки голям брой импровизирани срещи в задни дворове или на покрива на гаражи.

Тези действия донесоха част от популярността на този баща на четири деца, особено сред младежите, отраснали след разпадането на СССР и обявяването на независимостта на страната през 1991 година.

Според анализатора Александър Искандарян арменската опозиция е почти унищожена и днес Никол Пашинян е единствената водеща фигура. "Арменската опозиция днес е той", заявява Искандарян.

Пашинян е обещал да публикува политическа програма до 20 дни.

"Аз съм проарменски настроен... Да бъдеш политик в Армения за мен означава да си настроен проарменски", наблегна той в понеделник.

Пашинян се погрижи да успокои традиционния съюзник Русия и подчерта, че при неговото управление съюзът с Москва ще остане основна ос на арменската политика.

ЕС призовава за широк диалог в Армения


ЕС заяви, че очаква да работи с новоизбрания премиер на Армения Никол Пашинян за прилагането на споразумението за всеобхватно и засилено сътрудничество.

В изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини по този повод се посочва, че целта е в Армения да бъдат укрепени демокрацията, върховенството на закона и спазването на човешките права.

За да се постигне тази цел е необходим широк диалог с всички политически сили, включително с гражданското общество, допълва Могерини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Роберт Тодоров
    #1

    Г-н Пашинян, веднага сложете охрана на Вашето семейство и най-близки роднини! руската кочина не прощава. В България имаме опита на убити български политици или техните деца. Пожелаваме Ви успех от България!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.