Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията и ДПС против управлението на Сребърния фонд от финансовото министерство

4 коментара
Опозицията и ДПС против управлението на Сребърния фонд от финансовото министерство
Управлението на Сребърния фонд и рискът на инвестициите, които ще се правят с постъпленията в него, са основните спорни моменти в законопроекта за фонда, който депутатите обсъждаха на първо четене в сряда.

Дясната опозиция и съуправляващата ДПС се обявиха срещу предвидените в правителствения проект механизми за управление на фонда и се усъмниха, че се залага ефективен контрол над средствата.

Проектът предвижда фондът, в който ще постъпват 50% от приватизационните приходи, 25% от бюджетния излишък за съответната година, приходите от концесии и др., да се управлява от управителен съвет от 9 души, председателстван от министъра на финансите. Социалният министър да бъде негов заместник, а освен тях в управата да влизат още трима представители на финансовото министерство, един от социалното, един от профсъюзите, един от работодателските сдружения и управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) или посочен от него човек.

Председателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов (ДПС) каза, че управлението не може да бъде оставено на Министерството на финансите (МФ), защото то нямало опит в тази сфера.

Лидерът на ДСБ Иван Костов също призова управлението на фонда да не се оставя на финансовия министър и министерството му, тъй като доверието в тях се е сринало след скандала в пътния фонд. Костов предлага Сребърният фонд да бъде към НОИ, което не е рисково. "От когото чакате парите, той трябва да отговаря за стопанисването им", мотивира се той. Според него със законопроекта на кабинета не се създава Сребърен фонд за защита на доходите на пенсионерите, а един буферен фонд към централния републикански бюджет.

Адемов настоя за участие на представител на БНБ в Надзорния съвет на фонда. СДС също предлага в управата на фонда да има задължително представител на БНБ, за да се осигури добра инвестиционна политика на средствата.

Депутатите обсъдиха и законопроекта на опозиционната БНД, който тройната коалиция окачестви като рисков, макар че и правителствената визия залага на по-рисково управление на парите в Сребърния фонд в сравнение с тези в задължителните пенсионни фондове.

Проектът на правителството предвижда 90% от активите на фонда да могат да се инвестират в акции, докато при пенсионните дружества прагът е 20%. Вложенията в банкови депозити и инструменти с фиксирана доходност пък ще са в рамките от 10 до 30% от парите на фонда. В един емитент няма да е позволено да отиват повече от 5% от средствата във фонда.

Лидия Шулева (БНД), чийто законопроект бе отхвърлен от парламентарната бюджетна комисия миналата седмица, обясни, че предлаганият от нейната група публичен резервен пенсионен фонд е предвиден не да увеличава пенсиите, а да покрива, ако има, дефицит за пенсионната система в бюджета на държавното обществено осигуряване. Шулева допълни, че в законопроекта на БНД се предвижда да бъде създаден инвестиционен комитет, който да подпомага Надзорния и Управителния съвет при осъществяването на инвестиционната стратегия. В правителствения законопроект няма опция за допускане на независим външен одитор, подчерта тя.

Депутатите трябва да гласуват законопроекта на първо четене в четвъртък.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. поп Грую
    #5

    преди съветската окупация от 1944 г.Да видят и да препишат системата на управление и контрол.

  2. nina
    #4

    syvsem ne e bezobidna institucia za prahosvane na bylgarskite pari.Kolko pyti Kostov se e sblyskval s bezobraznata razsipia,koiato stava tam?!No ima li institucia v Bylgaria,koiato da nee RAZSIPIA O SYSIPIA?

  3. Петко Иванов
    #2

    Пазе Боже сляпо да прогледа!

  4. перде
    #1

    Хубаво е едно смислено нещо да напишеш, умнико . Не пишем за Шулева , а за предложения от нея закон за гарантиране на парите за пенсия на баба ти

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.