
В същото време шефът на правния отдел на Програма "Достъп до информация" Александър Кашъмов заяви, че МВР се опитва да се превърне в един своеобразен "Биг Брадър".
Наскоро парламентът отхвърли възможността МВР и ДАНС да следят безконтролно трафика в глобалната мрежа. Михаил Миков обаче обвини законодателите, че така са "отрязали ръцете" на МВР, на което се отнема възможността да работи по "горещи следи". Президентът Георги Първанов пусна закона, но с особено мнение и препоръча ревизия в исканата от Миков посока.
Така се стигна до заседанието на транспортната комисия миналата седмица, когато БСП и ДПС гласуваха поправката, макар и с фрапиращо нарушение на парламентарния правилник, който гласи, че отхвърлен законопроект може да се преразглежда след съществени промени и в следваща пленарна сесия. В знак на протест представителите на НДСВ и опозицията напуснаха заседанието.
Депутатът от ДСБ Иван Иванов заяви, че с поправката се нарушават основни граждански права. Румен Ангелов от ОДС добави, че България се е превърнала в министерска република, защото решенията се взимат от изпълнителната власт, а не парламента. Независимият депутат Николай Камов на свой ред призова вътрешния министър Миков на публичен дебат.
За какво става въпрос?
Адвокат Кашъмов обясни, че текстовете на законопроекта предвиждат Дирекция "Оперативно-технически операции" (ДОТО) към МВР да може да получава директен достъп чрез интерфейс до личната информация на гражданите от базите данни на Интернет доставчиците и мобилните оператори заради нуждите на оперативно-издирвателна дейност.
Оперативно-издирвателната дейност обаче не е правно регламентирана, няма законова дефиниция и заради това не може да бъде причина за искане на и предоставяне на специализирана информация.
Ако промяната влезе в сила, Дирекция "Оперативно-технически операции" ще може да дава справки и на още 16 дирекции, структури на силовите ведомства.
От Фондация Програма "Достъп до информация” алармират, че всъщност текстовете на законопроекта са били част от чл. 5 на Наредба 40, посветена на задължението на провайдърите и мобилните оператори да съхраняват 12 месеца данните за комуникацията между хората. По жалба на "Достъп до информация" ВАС я отмени.
Кашъмов заяви, че в законопроекта има редица противоречия както с конституцията, така и с Европейската конвенция за правата на човека. Не е изпълнена и процедурата за обществено обсъждане. Юристите смятат, че ако поправката се приеме, гражданите ще имат усещането, че са постоянно следени.
Адвокат Йонко Грозев добави, че и в момента МВР може да използва данните от Интернет доставчиците и мобилните оператори. За целта обаче трябва съдебно разрешение, което се издава след обосновано искане.
Промените дават право на МВР да има постоянен достъп и да може да използва информацията на практика безконтролно.
Според правозащитника такова масирано получаване на информация от страна на МВР ще има негативни ефекти и политизира министерството. "Именно в такава предизборна ситуация опасността е изключително голяма", добави Грозев.
Ако законопроектът бъде приет, Програма "Достъп до информация" ще сезира Европейският съд по правата на човека.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент