Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията и царистите не харесаха проекта на закон за дипломатическата служба

5 коментара

Опозицията и НДСВ се обявиха за сериозен ремонт на проекта на закона за дипломатическата служба между първо и второ четене. Това стана в сряда при обсъждането на първо четене на правителствения проект, който бе представен в пленарната зала от вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин.

Това е първият след 1991 г. проект на закон, регламентиращ дипломатическата служба, който влиза в пленарната зала.

Основните моменти в него са новото структуриране на външното министерство, според което се въвежда фигурата на постоянния секретар – най-високата професионална дипломатическа длъжност, с мандат от 5 години и възможност за удължаване с още една година. Постоянният секретар се назначава от министъра. Според проекта тази длъжност няма нищо общо с досегашната позиция на главния секретар на министерството, който има административни функции и чиито пост се запазва и според новия проектозакон под името административен секретар.

По-надолу в йерархията на министерството следват генералните дирекции с директори, назначавани след конкурс. Въвежда се и длъжността политически директор, който координира работата на дирекциите и каквато длъжност имало във всички европейски външни министерства.

Според проекта ръководителите на българските задгранични представителства трябва са дипломати от кариерата, но по изключение може да се назначават и „изявени личности с авторитет”.

Бившият външен министър и депутат от ОДС Надежда Михайлова обяви от трибуната, че няма да подкрепи проекта, защото много от текстовете му не са ясни. Михайлова обърна внимание, че в законопроекта е записано, че той влиза в сила три години след приемането му, което, според нея, е правен абсурд.

Тя обърна внимание, че за някои длъжности се изисква над 20 години кариерно развитие, което означава, че само хора от предишния строй могат да заемат такива места.

„Законът трябва да спре гражданската война в МВнР и системата там да се отвори”, каза Михайлова и направи сравнение между дипломати и служители в МВнР с напрежението между цивилни и военни в Министерството на отбраната. Тя поиска и регламент за политическите назначения.

Външният министър в предишното правителство Соломон Паси също поиска законът да се доработи и много от текстовете му да се конкретизират. Четин Казак от ДПС предложи да има обезщетения за служителите, напускащи системата на дипломацията, и награди за „заслужили” дипломати 

И Константин Димитров от ДСБ критикува фигурата на постоянния секретар, като я определи като трудно защитима. Той попита с какво тя ще се различава от сегашния главен секретар.

В четвъртък сутринта проектозаконът ще бъде гласуван на първо четене.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. А
    #6

    ЧЕ В РУМЪНИЯ ОТ 1 ЮЛИ СА УВЕЛИЧЕНИ ПЕНСИИТЕ НЕ С 10 % А С 43%?

  2. Космополит
    #5

    От една страна парламентът трябва да приеме закон, който създава стабилност в Министерството на външните работи, от друга страна това не може да става чрез бетониране на ръководни длъжности на назначените от Петър Младенов и Политбюро кадри, колкото и да се мъчат да се представят за деполитизирани. (Вероятно това е голямата цел на проекта "Калфин".) Т.е. трябва да се даде шанс, ако в България дойде нормално правителство, то да може да назначи хора, които да са способни да реализират истинска външна

  3. Stoni
    #4

    На мен пък ми е омръзнало некъдирници да ядът от пенсията на родителите ми и нищо да не вършат.Конкретно...посланика в Канада и сегашния и предишния не ми вършат никаква работа.Ако ми се налага нещо се оправям сам.Няколкото пъти в които се накагало да се срещам с чиновниците им съм усещал онази бюрократична машина от БГ, която досушт мяса на банановата от Доминика да речем.Тези хора не са кадърни, за нищо...макар и да живеят тук са си затворени сякаш са си в София.Относно шефовете им...пълни номенклатурчици...създават

  4. свидетелка
    #2

    Ами то трябва всичко да се промени в тази дипломатическа служба. Ако знаете колко некадърни служители има в българското консулство в Ню Йорк. При това има една администраторка Димитрова, която беше и по време на правителството на Симеон, и в момента е там, а нищо не вдява горката. Не е ясно как се задържат за толкова години, без знаят какво вършат и само разиграват хората за дреболии. Сигурно са свикнали на подкупи и затова саботират работата си с гражданските услуги.

  5. EC
    #1

    Докато има посланици и дипломати незнаещи местния език или английски, такива завършили МДИМО-Москва преди 25 години, или такива дето са "селски" на някои от шефовете в МВнР, сериозна дипломация няма да има! Младите хора в тази кариера, с по 4-5 езика и идеи, да се ориентират към работа в тази сфера в европейските институции, защото засега "големите умове" НЯМА да ги пуснат поне още 10 години да променят тъпите порочни практики към нещо по-добро!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.