Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията инициира дебат за промени в Изборния кодекс

ЦИК още не е решила за становището си, външно го чакат, за да напише своето

6 коментара
Опозицията инициира дебат за промени в Изборния кодекс

Въпреки категоричната нагласа, заявена от страна на ГЕРБ Изборният кодекс да остане във вида, в който е, по инициатива на 58 народни представители от опозицията следващия петък парламентът все пак ще обсъди темата.

Формалният повод, който депутатите от БСП и ДПС ползват, за да предизвикат гарантирания им от правилника на парламента дебат, е критичният доклад на ОССЕ за провеждането на изборите у нас.

 

В петък, по време на парламентарния контрол, народните представители Мая Манолова и Георги Пирински от БСП питаха външния министър Николай Младенов за констатациите на международните наблюдатели на вота. Недоволни от отговорите му, те призоваха за дискусия в Народното събрание.

Международната организация, която изпрати наблюдатели на изборите за президент и за местна власт през октомври м.г., публикува окончателния си доклад, в който отправя доста препоръки за промени в изборното законодателство и практика.

 

В становището си ОССЕ припомни препоръката си от 2009 г. за изчистването на избирателните списъци от т. нар. мъртви души. Настоява се още българските власти да позволят на малцинствените групи да използват своя майчин език в кампаниите, както и да им се предоставя официална информация на съответния език.


Организацията поиска още премахването на забраната българите с двойно гражданство да се кандидатират на изборите, както и да отпадне ограничението за затворниците да гласуват. Според организацията от право на вот може да бъдат лишени единствено изтърпяващите наказания за особено тежки престъпления. Иска се и премахване на ограничения пред постоянно пребиваващите граждани на държава извън ЕС да пускат бюлетина за местна власт.

ОССЕ препоръчва създаване на законова възможност гласоподавателите да обжалват изборните резултати. Международната организация смята за уместно и предложението на главния прокурор Борис Велчев за използване на СРС при разследване на изборните престъпления. В момента такава възможност няма.

Международната организация настоява още да не се допускат забранителни списъци, да има държавна подкрепа за независимите кандидати, да се осигури безплатно телевизионно време в обществените медии, както и списък на реалните собственици на медиите в страната.


Въпреки това външният министър Николай Младенов заяви, че критиките на ОССЕ не са особено различни от други години и прехвърли отговорността за изборното законодателство на предишните правителства, които също не са отчели критиките на организацията през годините.

Той обаче увери, че министерството подготвя подробен доклад в отговор на критиките.

 

"Очакваме анализите на другите институции, свързани с провеждането на изборите, включително Сметната палата, служба ГРАО, министерствата на правосъдието и на вътрешните работи, ЦИК, СЕМ, БНТ, Върховния административен съд, когато те са готови със становищата и анализите си, ще изготвим анализ, ще обмислим и законови промени. Но първо трябва да получим докладите и анализите на институциите", подчерта Младенов.

 

Междувременно работната група в ЦИК все още не е представила на цялата комисия предложението си за формата на становището. Специалистите по изборно законодателство се двоумяха между написването на становище с препоръки за промяна на Изборния кодекс или предпазливото приемане на правила за вътрешна работа, които няма да съдържат оценка за законодателството.

 

Пред блога “Отворен парламент”  говорителят на ЦИК Ралица Негенцова обясни, че предложението за формата на документа ще бъде направено в края на този месец и тогава цялата комисия тепърва ще изпълва решението със съдържание.


След като обясни, че МВнР чака доклади от останалите институции, които пък очевидно не бързат да ги направят, Младенов декларира, че управляващите взимат предвид всички препоръки и ги анализират внимателно.

"Но не заблуждавайте хората, че наблюдателите са казали нещо кой знае какво лошо, те отправиха нормални препоръки. Това, че вие загубихте изборите, си е ваш проблем", завърши той.

В отговор Мая Манолова заяви, че това може да е проблем на БСП, "но това, че вие се каните да проведете и следващите избори по нечестен начин, е проблем на всички български граждани". 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Абе 5 - ти определено не си добре! Как можеш да сравняваш фюрера с това недоразумение и американска подметка! Една историческа личност /независимо от оценките/ с този лилипут!

  2. Анонимен
    #5

    И най - после да се разследва кой допусна Министъра на вътрешните работи стана шеф на предизборен щаб!! Изборния кодекс никога повече не трябва да допуска подобна възможност. Иначе новия Хитлер ни е в кърпа вързан.

  3. Анонимен
    #4

    Само Атака е различна от всички останали и единствено тя е способна да промени статуквото. Всичко останало са комуноидни инсинуации, целящи да демотивират хората да гласуват за Атака. Тъй като голяма част от българите мислят с телевизорите си, а не с главите, а телевизиите са комуноидни, с изключение на ТВ Атака(Алфа), тази тактика засега успява, но бъдещето на България е Атака. Завърна се предаването "Атака с Волен Сидеров". Това е истината. http://www.ataka.tv/

  4. lubo
    #3

    Отказват да променят изборния кодекс, защото ги е страх. Защо забраняват българи с двойно гражданство да бъдат избирани в Народното събрание? Защото ги е страх някой да не им седне на мястото. Нямат си доверие на избирателите, затова гледат да ограничат избора им. Прозрачна работа.

  5. Анонимен
    #2

    Абе, каква опозиция са тези от БСП,ДПС,СДС,ДСБ,РЗС,АТАКА всичките мислят само за своето: КОРЕМЧЕ как да стане ШКЕМБЕНЦЕ и един типичен пример е СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: ПРЕДИ 5 г. тежеше около 68кг. а сега вече е 88кг. Същото важи и за всичи останали.

  6. Анонимен
    #1

    Както и да се променя ИК, ще продължим да избираме между едно или друго пипало на Октопода. Докато населението престане да гледа марионетни телевизии, не се осъзнае и започне само да си прави партиите, а не БКП да му прави партии тип агенти под прикритие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.