Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията спори с кабинета как да се продават остатъчните дялове от ЕРП-та

0 коментара

Още преди да е завършила процедурата за продажба на 67% от електроразпределителните предприятия, опозиция и управляващи започнаха да спорят как да се раздържавят и останалите 33 на сто от акциите на седемте ЕРП-та, което ще се случи най-рано след 3 до 5 години.

В четвъртък от министерството на енергетиката обявиха, че е започнала финалната фаза от приватизацията на седемте ЕРП-та, групирани в три пакета.

Петимата кандидат купувачи са получили окончателната преработена документация по приватизацията на дружествата. До 25 юни е крайният срок за подаване на обвързващи финансови оферти за трите пакета. Единственият критерий за избор на спечелилите ще е цената, предложена за всеки от пакетите.

За седемте електроразпределителни предприятия кандидатстват компаниите EVN, Австрия; PPC, Гърция; Enel, Италия; CEZ, Чехия и E. ON Energie, Германия,

От министерството допълват, че в изпълнение на меморандума за разбирателство със синдикатите, ведомството и Агенцията за приватизация са включили в приватизационните договори пакет от защитни социални клаузи, гарантиращи трудовата заетост, индексация на работните заплати, квалификация и обучение, безопасни условия на труд, социални плащания, пенсионно и здравно осигуряване.

Включените защитни социални клаузи не подлежат на промяна от страна на инвеститорите, уточниха от енергийното министерство.

Вчера енергийните федерации в КНСБ и КТ "Подкрепа" стартираха с подписка с искането да се спре приватизацията в сектора, включително и на ЕРП-та. Синдикатите искат нови преговори по социалната част на приватизационните договори за електроразпределителните дружества. Преди два месеца профсъюзите сключиха меморандум за разбирателство с МЕЕР и АП относно приватизацията на ЕРП-та, но по-късно едностранно го денонсираха заради отказа на ведомството на Милко Ковачев да организира преки преговори между синдикатите и потенциалните инвеститори за социалните клаузи след раздържавяването.

Също в четвъртък вицепремиерът Лидия Шулева и енергийният министър Милко Ковачев информираха за приватизационната процедура депутатите от икономическата комисия и от комисията по енергетика. И двамата обявиха, че се надяват до ноември т.г. продажбата на 67-те процента от ЕРП-та да е приключила.

Спорът неочаквано се разгоря около оставащият засега държавен дял от 33% в предприятията.

Вицепремиерът Лидия Шулева обясни, че след изтичане на забранителния срок от няколко години - 3 до 5, държавният дял ще бъде продаван по Закона за приватизация. Бъдещите собственици са изразили опасения, че ако миноритарният дял бъде пуснат на борсата, в дружествата могат да влязат конкурентни фирми, които да попречат на нормалната работа на предприятията.

Според обясненията ѝ, друг вариант е остатъчният дял да бъде изкупен от самите инвеститори, като минималната цена на акциите не трябва да пада под тази, на която е придобит мажоритарния дял при покупката на дружеството.

Според Шулева, така се защитават интересите на държавата, на което опонираха депутати и от дясно, и от ляво.

Петър Жотев от ОДС и Румен Овчаров от БСП се хванаха за изискването за минимална цена. И според двамата през следващите няколко години акциите на ЕРП-та ще поскъпнат, защото идеята за приватизацията им е дружествата да се управляват по-добре и да увеличат печалбата си. Няма логика и след 5 години да продадем на същата цена държавните 33 процента, заявиха независимо един от друг Жотев и Овчаров. ОДС-депутатът допълни, че инфлацията през тези години допълнително ще обезцени цената, на която сега държавата ще продаде мажоритарния дял в ЕРП-та.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.