Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията в БСП надви Нинова, прекият избор на председател ще е по-скоро

Пленумът отхвърли идеята на Нинова да сваля Борисов с "народен вот на недоверие"

13 коментара
Опозицията в БСП надви Нинова, прекият избор на председател ще е по-скоро

На напрегнато заседание националният съвет на БСП насрочи нова дата за прекия избор на председател на партията. Вотът няма да се проведе както се предвиждаше на 26, а на 12 септември. Евентуалният втори тур ще бъде на 19 септември, а следващият конгрес ще е на 26 септември. За изтегляне на избора на председател настояваха противниците на настоящия лидер на социалистите Корнелия Нинова.

По думите на самата Нинова са били изложени много разумни аргументи датите да бъдат изтеглени напред във времето. "Радвам се, че накрая всички единодушно приехме - кампанията продължава и пряк избор ще има", каза тя пред журналисти.

По-рано в събора пленумът на партията бламирал Нинова и не прие предложението ѝ да бъде препотвърдена предложената от нея дата 26 септември, която бе одобрена от Националния съвет неприсъствено преди две седмици. Според „контрите“ тогава решението е било взето на подпис, защото Нинова е имала притеснения, че може и да не събере нужната подкрепа, което изглежда е било основателно.

Широкото ръководство на партията не се беше събирало заради коронавируса, но междувременно напрежението в БСП се изостри на фона на предстоящите първи преки вътрешни за председател. Едно от очакванията беше именно това - Нинова и вътрешната опозиция да премерят силите си.

Промяната на датата за прекия вот, както и бламирането на председателя изглежда е поредният опит да се даде знак в партията, че Нинова губи позиции в навечерието на вътрешните избори и срещу нея да се привлекат тези, които винаги са със силните на деня.

Тя вече не може да разчита и на подкрепата на заместника си Кирил Добрев, който доскоро минаваше за част от нейния отбор. Добрев обаче се очертава като най-сериозния ѝ конкурент за председателското място, а на пленума отправи сериозни критики срещу Нинова.

"Не е тайна, че от доста време имаме сериозни различия с председателя на партията. През цялото време като зам.-председател съм бил коректен към нея, но лоялен единствено и само към БСП. Не приемам и никога няма да приема водеща политика в партията да бъде разделението. Не приемам всеки, изразил различно мнение, да бъде заливан с помия, определян като враг, ГЕРБ-аджия, подлога на Бойко Борисов и слуга на Делян Пеевски", каза той по време на заседанието.

Споменаването на ГЕРБ и Пеевски от Добрев идва на фона на това, че според някои социалисти Борисов ловко използва "хората си" в БСП, за да всява напрежение, а един от най-силните му козове е именно Добрев.

По време на пленума Добрев казал, че разбирал политиката да е с основна задача "да събираш, а не да разделяш“".

"Груб вътрешнопартиен дебат, който се води основно в медийното пространство и част от който е прехвърлен в медиите на самата партия, предизвиква дори отвращение в нашите членове и симпатизанти и неминуемо води до тотално разделение във всички възможни органи на БСП", добавил той.

Настоящият лидер на БСП понесе и още един удар - пленумът не прие идеята ѝ за "народен вот на недоверие" срещу управляващите. Предложението, което беше лансирано предварително от Нинова, бе сериозно разкритикувано на Националния съвет. Широкото ръководство реши вместо подписка, БСП да инициира вот на недоверие срещу правителството на тема корупция до края на юли.

Отхвърлена е била идеятана Янаки Стоилов за организиране на протести срещу правителството на Бойко Борисов.

"Повтаряме едни и същи практики. Миналата година по този начин беше обявено напускането на парламента. Три-четири месеца ни нямаше там. Резултатът е, че загубихме изборите и всички го разбират и признават. Тази инициатива поражда повече въпроси, отколкото отговори. Колко време ще продължи?", каза още на влизане бившият лидер на БСП и настоящ председател на БСП Сергей Станишев.

Лидерът на пловдивските социалисти Георги Гергов повтори тезата си, че Нинова е вредна за партията и България. Гергов беше в основата на Нинова за избора ѝ за шеф на БСП, но отношенията им охладняха.

Очакваше се опонентите на Нинова да повдигнат въпроса за смяна на председателя на партийната избирателна комисия (ЦКПИ) Емил Войнов. Неговият пост се оказва важен с оглед евентуални апаратни хватки и машинации, чрез които спорещите страни ще търсят възможност за надмощие. Едно от изискванията да бъде легитимен изборът на председател е във вота да са участвали поне половината от членовете на партията. И до момента не е ясно какъв точно е броят на членовете на партията. Още през февруари Войнов обясни, че преди вота от списъците ще бъдат заличени "всички напуснали и починали". Според противниците на Нинова обаче не се заличават само тези хора, а и съвсем редовни членове, като целта била да се намали броят на гласуващите, за да няма опасност от провал на избора.

Мандатът на Нинова начело на БСП изтече в началото на май. Според ръководството това не е проблем, защото по устав тя остава на поста до избора на нов председател. Други обаче поставят въпроса дали е редно партията да остане в това положение чак до есента и не трябва ли да се избере нов временен председател.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #13
    Отговор на коментар #12

    Ако майкопродавството и фашизма трябва да се славят, миналото на бесепарите е изключително славно. И ако всички бесепарски тумори трябва да се режат, тази партия ще трябва вкупом да се запъти към екарисажа.

  2. velko
    #12

    БСП е опозиционна партия със славно историческо минало,което и последният неин пленум го доказа.Обект е на много вътрешни и външни нападки,командвани и направлявани от един център.Избора на лидер ще се състои.Вътрешната опозиция,подбрана от някогашни "величия"/мошмороци от различен калибър и мислящи само за своето оцеляване и присъствието си на държавната хранилка/ е обречена на изолация и прогонване от редиците на БСП рано или късно. Туморите се изрязват.Противниците на БСП могат само да "дерзаят"

  3. Практик от София
    #11

    Тази партия била българска, според неизтрезнелия червен носталгик от пост 10...
    Това е нещо ново за моя милост.Защото знам друго.

    Българската работническа социалдемократическа партия (тесни социалисти) активно съучаства в основаването на Третия интернационал - Коминтерна през месец март хиляда деветстотин и деветнайста година.
    През май приема името Българска комунистическа партия (т.с.) и влиза в новото си амплоа на подривна, антибългарска организация.
    Московските кукловоди са си намерили безропотни

  4. trezwomislesht
    #10
    Отговор на коментар #8

    Тази партия е българска и социалистическа. Независимо от някои уклони в ляво или в дясно. Не съм срещнал извинение в цялата позната история нито от папската власт за инквизицията и кръстоносните походи, нито от антироялистите във Франция и Англия, нито от Руската империя за положението на крепостните в Русия. За какво да се извинява БСП - за това, че в периода 1945-1985 година България достигна и надмина предвоенна България и се превърна в развита държава, нивото на която след \"демокрацията\" още

  5. trezwomislesht
    #9

    Нинова загуби, но не виждам кой спечели. Загуби политиката на яростно и на моменти необосновано противопоставяне, такова, което е само заради идеята. Не виждам обаче признаци за промяна на политическата линия и водеща личност, способна да поведе БСП към изборна победа. Дано не съм прав, защото на България и трябва една истинска социалистическа, а даже и социалдемократическа партия. И една истинска дясна партия с легитимен електорат. Само в конкуренция на идеи и политики може да стигнем европейските държави. За да се случи това обаче трябва да забравим миналото и да погледнем напред, както направи Испания.

  6. ivancho ivanov
    #8

    Тази партия нито е социалистическа, нито българска, спойката е муфтата от миналото и престъпленията които приема и като нейни и които и висят в учебниците по история като воденичеен камък - изходът е кратък и прост - промълвете "Простете ни братя българи, слаби бяхме, съгрешихме"! Разпуснете си организацията, лъжовна е и изградете нова почтена, с неопетнени членове - другите оставете на забрава и не се грижете, паралии са! Да повторим думите на Ирина Бокова която обяснява, че станала член на БКП "по нееизбежност", та и БСП се разпада по неизбежност, по-бързо по-честно по-добре! Ще останете в българската история, но как, зависи от вас!

  7. .text
    #7

    Боже, и с тези охлюви ли ще трябва да се занимаваме?

  8. ефрейтора
    #6

    Господа , наблюдавайте солт@ш@ците на Нинова във форума. И ги запомнете...

  9. lindentown
    #5

    Доколкото е известно, опозицията искаше въобще да няма пряк избор за председател на партията, а той да се избира както досега - на партиен конгрес, т.е. от доста по-малко хора. А това, че преместили изборите с две седмици напред, не променя факта, че все пак пряк избор за председател на БСП ще има.

  10. В и К
    #4

    Епизод предпоследен: Оглозгването на партийния кокал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.