Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията в Румъния спечели президентските избори

0 коментара

Опозиционният лидер Траян Бъсеску спечели силно оспорваната президентска надпревара в Румъния.

Основният му опонент и настоящ министър-председател Адриан Настасе също призна публично загубата си.

При 99% преброени бюлетини, Бъсеску получава подкрепата на 51, 23 на сто от избирателите. За Нъстасе са гласували 48, 77 процента.

"Това беше волята на румънския народ, който ми даде голямата победа," заяви Басеску, цитиран от агенция Ройтерс. Настасе призна победата на конкурента си в телефонен разговор, в който се обърна към Басеску с "бъдещия президент на Румъния."

Борба с корупцията, свобода на медиите и спиране на политическия натиск

Новият румънски президент ще вкара страната в Европейския съюз през 2007 г., отбелязва кореспондентът на ББС като посочва, че той ще има тежката задача да ускори реформите, необходими за членството в съюза.

Самият Траян Бъсеску заяви след официално обявената му победа, че след като положи клетва като президент, ще включи в стратегията за национална сигурност борбата с корупцията, предаде Медиафакс.

"В момента корупцията сред висшите етажи на властта е на път да се превърне в заплаха срещу националната сигурност. Затова трябва да бъде разглеждана като такава и Върховният национален съвет за отбрана (ВНСО) да приеме решение в този смисъл," мотивира идеите си за управление Бъсеску.

В качеството си на президент той ще гарантира, че печатът в Румъния отново ще стане свободен. "Една важна придобивка, която Румъния загуби през последните години, е свободата на словото. Гарантирам ви, че като бъдещ президент ще работя за това печатът отново да стане свободен," подчерта новият румънски държавен глава.

Като непосредствен приоритет Бъсеску определи освобождаването на държавните институции от политически натиск. "Тези институции трябва да работят в съответствие с конституцията, недопустима е политическата намеса във функционирането на съдебната система, полицията, прокуратурата," допълни Бъсеску с аргумента, че политизираните институции трябва да бъдат деполитизирани и поставени в служба на народа, а не на една или друга партия. Той отправи към ръководителите на държавните институции посланието, че "шефовете няма да се сменят" и ги предупреди да "не започват да се преориентират".

Макар че правомощията на държавния глава в Румъния са ограничени, по конституция той назначава министър - председателя. Басеску вече обяви, че възнамерява да предложи за важния пост съпартиеца си Калин Тарицеану.

Резултатите от втория тур на изборите в Румъния бележат голяма промяна в нагласите на избирателите. В първия тур, помрачен от обвинения за изборни измами, водеше кандидатът на управляващите досега социалдемократи (бивши комунисти) с 41% срещу 34% за Бъсеску.

На втория тур за Бъсеску са гласували нови 600 000 румънски гласоподаватели.

Привържениците на новия президент отбелязаха победата с митинг, танци и скандирания на Университетския площад в центъра на Букурещ, обграден от полиция.

Атмосферата в централата на управляващата досега в Румъния Социалдемократическа партия беше тягостна, отбелязва АП.

Досегашният президент Йон Илиеску е бил държавен глава в продължение на 11 от общо 15-те години след свалянето на комунистическия управник Николау Чаушеску.

Трудни преговори за съставяне на правителство

Траян Бъсеску обяви след обявяването на победата му, че иска да привлече малките партии Демократичен съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) и Румънската партия на хуманистите (РПХ), за да сформират мнозинство в парламента заедно със съюза Справедливост и истина между Националнолибералната партия и Демократическата партия.

Досегашният външен министър Мирча Джеоана, който е изборът за премиер на досегашната управляваща Социалдемократическа партия (СДП), обяви, че социалдемократите искат да сформират следващото правителство, въпреки победата на Траян Бъсеску на президентските избори.

На парламентарните избори преди две седмици нито една партия не спечели мнозинство, което дава право на президента да посочи премиер от която и да е от политическите сили, получили над пет процента на изборите.

За да има мнозинство в Камарата на депутатите, съюзът СДП+РПХ трябва да получи подкрепата на най-малко 13 от 18-те представители на официално регистрираните национални малцинства в Румъния. Те традиционно гласуват в подкрепа на правителството, но предвид сегашната ситуация обявиха, че очакват резултата от втория тур на президентските избори. Откакто стана известно, че Траян Бъсеску печели, 18-те депутати от националните малцинства не са заявили позиция.

В горната камара на парламента - Сената, нито един от двата съперничещи си съюза не може да получи мнозинство при досега обявената подкрепа от парламентарните политически сили.

И двата лагера имат нужда от гласовете на Партия Велика Румъния (ПВР), на която обаче Западът гледа с подозрение. В камарата на депутатите ПВР има 48 места, а в Сената - 21.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.