Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оправдаха краставиците, виновни са салатите

17 коментара
Оправдаха краставиците, виновни са салатите

След като няколко дни за носители на епидемията от смъртоносни стомашно-чревни разстройства, причинени от бактерията Ешерихия коли, бяха нарочени испанските краставици, в сряда германските власти прехвърлиха вината върху салатите. В същото време Европейският съюз обяви, че е изправен пред тежка криза, а Европейската комисия препоръчва повишена хигиена за предотвратяване на по-нататъшното разпространение на бактерията. На практика източникът на заразата остава неизвестен и очевидно активен, а броят на заразените и на жертвите нараства. Има и първи доказателства, че заразата може да се предава от човек на човек.

Не краставици, а салати

Властите в Германия обявиха, че общият показател, по който могат да бъдат обединени  заразените с бактерията Ешерихия коли, е това, че повечето от тях са консумирали салата, тоест че испанският сорт краставици не е разпространителят на заразата, както се смяташе, предаде ДПА в сряда.

Ройтерс цитира Пол Хънтър, професор по здравна защита в британския Университет на Източна Англия, който заявява, че не е изненадан от заключението на германските власти. "Обикновено краставиците не са елемент в масови хранителни отравяния. Те са много лесни за почистване и е по-малко вероятно бактериите да намерят защитено убежище", казва професорът. Той добавя, че салатите често са в основата на причинени от храна заболявания, в това число заразата с настоящата бактерия и салмонелата.

Друг въпрос, който занимава специалистите в момента, е, че при повечето такива епидемии жертвите са деца, защото те още нямат изработен имунитет срещу хранителни отравяния, но в случая с Германия сега заболелите са възрастни и то предимно жени.

Доктор Улф Гьобел от университетската болница "Шарите" в Берлин обяснява, че това може би е защото тази разновидност на бактерията притежава някакви особености, които възприемат телата на жените като по-добър приемник, отколкото телата на мъжете. Лекарят пояснява, че подобен модел на поведение имат някои щамове бактерии, които въздействат на едни етнически групи, но са безвредни за други.

Според втора хипотеза преобладаващият брой на жените сред заразените от Ешерихия коли се дължи на факта, че именно жените предпочитат нискокалорични храни (каквито са краставиците) или органично отгледани продукти.

Предаване от човек на човек

Ръководителят на института по вирусология "Роберт Кох", Райнхард Бургер, обяви в сряда пред комисията за правата на потребителите на Бундестага, че вече има първи доказателства, че заразата може да се предава от човек на човек, поради лоша хигиена при гледане на болни, страдащи от силна диария.

Това означава, че може да се зарази обслужващият персонал в болниците, предупреди специалистът.

Испанските власти обмислят съдебен иск

Същевременно стана ясно, че испанското правителство обмисля да предприеме съдебни действия срещу хамбургските власти за това, че са посочили испанските краставици като евентуален източник на смъртоносната бактерия в Северна Германия.

Градските власти в Хамбург признаха във вторник, че направените частични изследвания изключват за момента испанската селскостопанска продукция като източник на бактерията.

"Бактерията не е в Испания", заяви по радио Кадена Сер испанският министър на вътрешните работи Алфредо Перес Рубалкаба. "Когато истината бъде установена, остава да се възстановят щетите, които са значителни", добави той.

Испанският министър на земеделието пък заяви, че Германия е посочила Испания като отговорна за заразяването с бактерията, и го е направила без доказателство, причинявайки непоправима вреда на испанския производствен сектор.

Федерацията на испанските производители и износители на плодове и зеленчуци (Fepex) обяви вчера, че загубите от психозата, свързана с испанските селскостопански продукти, са на стойност 200 милиона евро седмично.

ЕК: Мийте си ръцете и храната, не е ясно откъде е заразата

Препоръката на Европейската комисия за повишена хигиена бе направена от приключилата късно във вторник в Брюксел среща на представители на националните санитарни власти от ЕС. В официалното съобщение на комисията след срещата, цитирано от БТА, се препоръчва преди консумация плодовете и зеленчуците да бъдат измивани старателно, хората да мият ръцете си преди да приготвят храна или преди да започнат да се хранят, след използване на тоалетна или след смяна на пелени. Препоръчва се също добре да бъдат измивани приборите и съдовете за храна.

ЕС е изправен пред тежка криза и трябва да се впрегнат всички усилия за възможно най-бързо идентифициране на причината за откритата в Германия епидемия от смъртоносни стомашно-чревни разстройства, причинени от бактерията Ешерихия коли, заяви европейският комисар за здравеопазването Джон Дали.

На пресконференция в Брюксел Дали уточни, че тази идентификация няма да е лесна след като бе отхвърлена версията за испанските краставици като носител на бактерията.

"Това вече не е въпрос на засичане. Трябва да питаме хората какво са яли", каза той.

Инкубационният период на заболяването е десетина дни, отбелязват експертите на Европейската комисия. Те припомнят, че властите в САЩ бяха изправени пред подобна епидемия и им бяха нужни месеци да открият източника на заразяването - червени пиперки.

"Огнището на епидемията е ограничено в зоната на Хамбург", посочи Дали. Болните в други региони на Германия и в други страни от ЕС са пътували или са идвали от зоната на Хамбург, подчерта Дали. Той обаче призова към спокойствие и заяви, че няма да е разумно да се призовават хората да не ходят в Хамбург. "Достатъчно е да се прилагат правилата на ежедневната хигиена", каза еврокомисарят.

Още два смъртни случая в Европа, за ден нови 365 заразени в Германия

Снощи в Европа бе съобщено за още два смъртни случая, причинени от бактерията - единият в Германия, а другият в Швеция на жена, завърнала се от Германия. С тях предполагаемият брой на починалите в Европа от смъртоносната бактерия достигна 16.

Според последната официална информация на комисията обаче бактерията със сигурност е причина за смъртта на девет души в Германия и на един човек в Швеция. Очакват се лабораторните анализи на още петима починали в Германия, където до днес бяха регистрирани 1169 случая на зараза, при 373 от които заразените са развили тревожни симптоми.

В сряда обаче Германският център за контрол на заразните болести съобщи за нови 365 случая на заразени с бактерията Ешерихия коли, предаде Ройтерс. В една четвърт от новите случаи е развит хемолитично-уремичен синдром - сериозно усложнение, което засяга кръвта и бъбреците, съобщи Института "Роберт Кох". Само в провинция Долна Саксония броят на заразените е нараснал днес от 80 на 344, като 68 се нуждаят от интензивно болнично лечение.

В Швеция са регистрирани 41 случая, от които 15 са с усложнения; в Дания има 14 регистрирани, от които шестима с усложнения; в Холандия от седем регистрирани случая три са сериозни; във Франция има шестима регистрирани; във Великобритания двама от тримата регистрирани са с усложнения; двама са регистрираните в Австрия, един в Испания и двама в Швейцария.

Американска туристка, която неотдавна е била в Северна Германия, е приета в болница в Прага заради опасната бактерия в краставиците, съобщи бТВ, цитирайки съобщение на чешкото министерство на здравеопазването.

Испанските власти съобщиха, че разследват предполагаем случай на заразяване на пациент, който също е бил в Германия.

Нов тест търси смъртоносната бактерия

Междувременно германските лаборатории съобщиха, че вече използват нов тест за откриване на смъртоносната бактерия ЕХЕК в храните, който е разработен от германски и френски учени, съобщи АФП.

Федералният институт за оценка на рисковете съобщи, че тестът е на разположение на провинциите, които се стараят да ограничат епидемията, предизвикана от щам на ентерохеморагична ЕХЕК.

"Надяваме се, че този тест ще допринесе за откриване на източника на заразата с щама 0104:H4 на бактерията ЕХЕК  и за бързото изтегляне на рисковите храни от пазара", каза директорът на института проф. Андреас Хензел.

Тестът е разработен от учени от Федералния институт за оценка на рисковете и техни френски колеги от Националната агенция за санитарна безопасност.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Магнит
    #17
  2. Дедо Тошо
    #16
  3. Кариес Профунда
    #15
  4. Ешерихия
    #14
  5. Минаващ
    #13
  6. Шченген
    #12
  7. хигиенист
    #11
  8. Ж пазар
    #10
  9. въпрос
    #9
  10. Епидемиолог
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам