Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оправдал хонорара на Доган съдия е фаворит за главен съдебен инспектор

Номинацията на Веселина Тенева е на ДПС и измества първоначалния претендент Димана Йосифова

17 коментара

Веселина Тенева от Върховния административен съд (ВАС), която ръководи съдебния състав, оневинил Ахмед Доган за конфликт на интереси за консултантския хонорар от 2 млн. лв. за хидровъзела "Цанков камък", е най-вероятният компромисен вариант за нов главен съдебен инспектор. Това научи Mediapool от свои източници в Народното събрание (НС). Номинацията ѝ се дискутира от два дни, като е лансирана от ДПС, а в БСП и ГЕРБ се приема без особени възражения.

Тенева бе председател на петчленния състава на ВАС, който окончателно реши, че тогавашният лидер на ДПС не е в конфликт на интереси при взетия хонорар от "Института по строителство и минно дело", който е на свързаната с "Мултигруп" компания "Минстрой".

Доган бе намерен за виновен за конфликт на интереси през 2009 година от действащата тогава специализирана парламентарна комисия. Тя реши, че с хонорара Доган се е поставил съзнателно в икономическа и политическа зависимост при взимане на управленски решения за "Цанков камък".

Според депутатите е налице конфликт на интереси, защото "Минстрой" е подизпълнител на държавната НЕК в проекта "Цанков камък", а през това време Доган се явява мандатоносител. Прокуратурата също подкрепи тезата на парламента по това делото.

В своето решение съдебния състав с председател Веселина Тенева обаче отхвърли твърденията като "хипотетични".

Социалистите все още не са обсъждали дали ще издигнат собствена кандидатура, решението им най-вероятно ще бъде оповестено след празниците.

Мнозинството се размърда с процедурата за избор на главен съдебен инспектор заради предстоящия доклад на Европейската комисия, който се очаква да излезе през януари. Една от критиките ще е свързана с надминалото всякакви срокове и оправдания забавяне на този избор. Мандатът на предишния шеф на съдебния инспекторат Ана Караиванова изтече още през януари, но тя остана на поста още близо 10 месеца. Причината е, че главният съдебен инспектор се избира с квалифицирано мнозинство от две трети и намирането на консенсус препъна както предишния парламент, доминиран от ГЕРБ, така и сегашните управляващи от БСП и ДПС, които дори с присъдружната им "Атака" не могат да се справят с намирането на 160 гласа и трябва да съгласуват кандидатурата с ГЕРБ.

Самата Караиванова ускори нещата, като подаде оставка в края на октомври.

На 18 декември депутатите гласуваха правилата за избор на неин наследник, които предвиждат срок за издигане на кандидатури до 27 декември и провеждане на избор до два месеца след началото на процедурата.

В ДПС са доста пестеливи на коментари и не желаят да обявят официално предпочитан от тях магистрат. Освен Тенева, друго обсъждано име в ДПС е било това на съдия Димана Йосифова, но тя едва ли ще бъде издигната заради скандалите, свързани с работата ѝ.

Както Mediapool вече писа, ГЕРБ възнамеряваха да изпратят писма до неправителствени организации и да ги поканят да предложат кандидатури. "Твърде вероятно е да не изпратим тези писма, защото Тенева ни се вижда приемлива за този пост", коментира депутат от ГЕРБ.

Първоначално обсъжданата Йосифова в момента е съдебен инспектор. Тя бе назначена от ВСС през март м.г. при обстоятелства, повдигнали сериозно съмнение за задкулисни договорки между тогавашните управляващи и опозиция.

В началото на 2012 г. НС избра 10 съдебни инспектори, но гласуването бе предшествано от тайни преговори, за да се съберат 160 гласа, необходими за одобряването на всеки от тях. Така ГЕРБ вкараха трима свои в съдебния инспекторат, БСП, ДПС и "Атака" получиха по двама души, а Синята коалиция – един.

Процедурата по издигане на кандидатите и редкият задкулисен сговор на партиите бяха остро критикувани от редица неправителствени организации. Заради множеството критики оставка като инспектор подаде издигнатият от ГЕРБ шеф на етичната комисия във ВСС Цони Цонев, а на негово място бе предложена Димана Йосифова.

Тя обаче нямаше как да бъде подкрепена от депутатите от Синята коалиция. Те отказаха в знак на протест да участват в гласуването и напуснаха залата. И без тях, магистратът получи внушителните 176 гласа "за", а зад нея застанаха ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака".

На 9 април 2009 г. Йосифова отказа да регистрира новоизбраното ръководство на СДС начело с Мартин Димитров. Тя се мотивира с политически коментар за регистрирания преди това партиен устав, оценявайки го като недемократичен, защото предвижда тайно гласуване. Йосифова дори си позволи да посочи, че разпоредбите на устава "не дават на съда основание да приеме, че това е устройствен акт на партия със сериозни политически амбиции".

Върховният касационен съд, председателстван тогава от сегашния омбудсман Константин Пенчев отмени решението ѝ с унищожителни мотиви – съдийката не е направила задълбочена преценка на доказателствата, но не е поискала и нови, а е била длъжна по закон да стори това, щом е смятала, че представеното е недостатъчно.

В крайна сметка СДС не успя да се регистрира за изборите за Европейски парламент и участва с регистрацията на Синята коалиция. Тогава председател на Софийския градски съд бе близкия до ДПС магистрат Светлин Михайлов, а съдебната атаката срещу регистрацията на ръководството на СДС бе предвождана от бившия председател на партията Пламен Юруков, също считан за близък до партията на Ахмед Доган.

Съдия Димана Йосифова си спечели скандална слава и с делото "Мавродийски", което се оказа класическа кражба на фирма и предизвика няколко протестни ноти от посолството на Германия и сезиране на Европейската комисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. teraflop
    #17

    Ти на мене,аз на тебе.Така е в Бългерията.

  2. Анонимен
    #16

    14.И аз видях злобното, каменно лице на Майчето сутринта по НТ. Ами и тя сигурно е гледала снощи "Господари на ефира". Гледайте предаването, защото както са го започнали господарите няма да ги бъде дълго.

  3. Анонимен
    #15

    До кога ще ги търпим тези магистрати. Тях верно не избираме, но ги избират управляващите. До кога ще се правим,че не забелязваме, че в годишните доклади на ЕС критиките са насочени главно към съдебната ни система. Хора, отворете си очите и вижте,че най-големите престъпления - заменки, придобиване на атрактивни имоти с измама се вършат предимно от висши магистрати. Кажете, има ли някакъв изход.Аз не виждам, освен изходът на терминал 2.

  4. Анонимен
    #14

    Днес Мая Манолова със злобно, ама много злобно лице по НТ заяви, че тази тройкаджийка /оценката моя/ Тенева не е подписала сама за Доган като хидроинженер на световно ниво. Да, но е можела поне да има "особено мнение", а е била и председател на съдебния състав. А и ГЕРБ сигурно имат много, ама много кирливи ризи, за да се съгласят с тази кандидатура, тя била приемлива.

  5. Анонимен
    #13

    Ще го оневини,след като е подплатена дебело,какво ще прави...

  6. Анонимен
    #12

    Вече започвам да се чудя дали изобщо наглостта на тия хора има край !

  7. Анонимен
    #11

    КАКBО ОЩЕ ЧАКАМЕ БАЛГАРИ !? O C T A B K A !

  8. обикновен_deactivated_1521757111
    #10

    Струва ми се, че в Европа дълго време не разбираха спецификата на корупцията в България. Не познаваха добре социалистическия модел - всичко ставаше чрез "връзки" - особен модел корупция, която често е без пряко или видимо финансово изражение. След 89-та год. тази практика продължи без никакво противодействие или санкция от който и да е държавен контролен орган. За да се стигне до днешното масово развихряне и то особено силно в съдебната система,защото разобличаването на търговията със служебното

  9. Анонимен
    #9

    Докато съдебната власт не се оправи, нищо няма да се оправи. Бисеровци, Цоневци, онзи от сараите а и Станишевци и цялата енергийна мафия ще продължават да ни се смеят в лицето, докато ни бъркат в джоба.

  10. Анонимен
    #8

    Да, Моника, която е един основните пропагандатори на обвързването на БСП с ДПС (какво жадно за власт чудо е!)напоследък се опитва да си дистанцираца. Затова и няма явни опорни точки. Сух от вадото не се излиза! Рано или късно ще лъсни вината й.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.