Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Оракулът" ДКЕВР: И нека всички са недоволни...

За цената на енергийното шикалкавене, "проклятието" на ВЕИ-тата и какво се оказа с цената на тока

35 коментара
"Оракулът" ДКЕВР: И нека всички са недоволни...

Определянето на цените на ток, газ, парно и вода от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) отдавна се е превърнало в събитие от национално значение за българите, защото винаги е предшествано от големи разправии, необясними разчети и задължително разиграване на театъра "компаниите искат – регулаторът не дава". Всички погледи са вперени в шефа на ДКЕВР, който като един оракул отронва някаква прогноза – достатъчно многозначителна и неясна, за да бъде винаги вярна, независимо дали окончателните числа отиват нагоре или надолу.

Всички вече дотолкова са свиквали с това, че на никой не му прави впечатление, че определянето на тези цени прилича повече на заклинателен ритуал, а не на обоснован, рационален и прозрачен процес, отразяващ както актуалната ситуация, така и средносрочни и дългосрочни тенденции.

 

Поредното заклинателно произнасяне на "присъдата" се състоя в петък, когато председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев съобщи, че от 1 юли токът ще поскъпне с 13%, а не 10%, каквато бе прогнозата му преди месец. От витиеватите обяснения се разбра, че по-голямото поскъпване е заради скъпите и многобройни проекти за производство на ток от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

 

За това, естествено, е виновна Тройната коалиция, която разградила родния енергиен двор и пуснала чуждите компании да печелят на гърба на народа под предлог, че трябва да се изпълняват европейски цели. Добре, че били ГЕРБ да спрат надуването на ВЕИ-балона, иначе токът сега нямало да поскъпне с 13, а със 100 процента, додаде министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

 

Точно тези "аргументи" очакваха и народните избраници, които като древногръцки хор заоплакваха съдбините на бедния българин, подложен на изпитанията на изпратената му "свише" скъпотия.

 

Тази година се оказа така, миналата година – иначе

 

Все пак Семерджиев не можа да спести докрай истината за допълнителния ценови скок. По заобиколен начин той обясни, че на НЕК не достигат 150 млн. лв. да плати на производителите на ВЕИ-ток за количествата, които е длъжна да купи по преференциални цени. Оказало се, че тези обеми са по-големи от разчетените от ДКЕВР при определянето на миналогодишните тарифи на държавната електрическа компания.

 

Тоест регулаторът, когато миналата година ограничи поскъпването на тока до 5 процента, не е направил правилните разчети. Сега НЕК трупа дългове към ВЕИ-централите, като Семерджиев с половин уста допусна, че тази борчове ще продължат да растат, тъй като ДКЕВР още не е установила точно какви слънчеви или вятърни мощности ще заработят в следващата една година. Нищо, че според закона за енергията от възобновяеми източници до края на юни всяка година ДКЕВР трябва да одобрява плановете за ВЕИ-мощности, за да може от 1 юли електроразпределителните дружества да започнат да приемат заявления за пресъединяването на зелени електроцентрали.

 

Всъщност цялата истерия с повишаването на цените не само на тока, но и на природния газ и топлоенергията, идва само от това, че години наред ДКЕВР шикалкави до последно за промените в тарифите.

 

И нека всички са недоволни...

 

Комисията, която би трябвало да е независима и да защитава обществения интерес, не иска, не може и/или не е компетентна да взема икономически обосновани решения за цените на енергийните ресурси, да застава зад тях, да ги отстоява, обяснява и да създава икономически предвидима среда, защото от стойността на суровините зависи цялата икономика и потребление.

 

Звучи нелогично, но може би точно и това е целта. Където няма правила, има произвол и волунтаризъм.

 

Аргументът, с който ДКЕВР обяснява всичко, звучи така: щом всички по веригата на производство, пренос и снабдяване с електроенергия или топлоенергия и крайни клиенти са недоволни, значи регулаторът си е свършил работата. По-сбъркано твърдение едва ли има. Състоянието на "доволство" е нещо твърде субективно и относително. Докато икономиката работи с конкретни числа, разчети и бюджети, а от ДКЕВР се очаква да провери дали те са добре обосновани.

 

Повече от ясно е, че домакинствата и бизнесът не може да са щастливи от това, че ще плащат повече, ако ще и само 2 стотинки допълнително за киловатчас. Но поне повишенията да са прозрачни и поносими, а за онези хора, за които са непоносими да има социална политика за подпомагане, за каквато се говори от години наред, но работещ механизъм липсва.

 

"Проклятието" на "зелената" енергия

 

Показателен и начинът, по който властите продължават да оправдават непопулярните си решения. Не защото са нужни на България и защото легитимно избраната политическа власт ги отстоява, а защото ни "натискат" от Брюксел. Оттам са решили, че трябва да се опазва околната среда и да се прави ток от прескъпи слънчеви и вятърни централи, които не са по джоба на повечето българи с доходи чудовищно по-ниски от средноевропейските. Всъщност и западноевропейците не обичат да плащат повече, но очевидно има друга сметка, която е част от по-голямата картина.

 

"Днес икономически растеж, различен от "зеления", не е възможен - това не е лукс и тежест на растежа, това е единственият начин да ставаме по-богати", заяви преди ден министърът по управлението на еврофондовете Томислав Дончев при откриването на Green Day Forum.

Очевидно това е фразеология, подходяща само за форуми, но не и добре осмислена и приета стратегия. Докато на българите им се обяснява, че сметките им несправедливо поскъпват заради "зелена" енергия, трудно ще бъдат убедени да се впрегнат в "зелен" бизнес и да търсят изгода от него.

 

Част от омагьосания кръг на цени и доходи у нас е и нежеланието на ДКЕВР да излезе с разчети, в които да каже – да, сега токът ще поскъпне с 13 на сто заради ВЕИ-ата, догодина повишението на цените ще е между толкова и толкова, но например след това ще има задържане, защото инвестициите в централи на слънце, вятър и биомаса започват да се изплащат все повече и цените на екоенергията ще паднат драстично. Тази предвидимост ще е полезна не толкова на домакинствата, колкото на бизнеса, защото в крайна сметка от неговото развитие зависят доходите в страната.

 

Отделно, години наред само се говори за стимулиране и финансиране на домакинствата да си сложат слънчеви панели на къщите или блоковете, каквато например е масовата практика в Гърция, и така да си гарантират отоплението целогодишно. А защо не и битът да продава излишъците от енергията си и вместо да плащат на ЕРП-ата, да печелят от това?

 

Но защо ли реално това трябва да се случва? Нали топлофикациите ще загубят част от бизнеса си и на столичното парно, станало нарицателно за кражби покрай Вальо Топлото, ще му се наложи да стане по-гъвкаво и да търси начини да оцелява.

 

Защо ли всъщност трябва в ДКЕВР да си дават зор с обяснения и дългосрочни прогнози, като по-лесно е да хвърляш в публичното пространство различни числа и накрая според политическата конюнктура да вземеш решение, което се плаща от някой друг? И този друг не са само къде по-бедните, средно заможните или богатите битови потребители, но и бизнесът. И то не само този, който консумира енергия, но и онзи, който я произвежда или доставя.

 

Ценообразуването от независимата ДКЕВР, за която дежурната шега е, че е такава, защото от нея нищо не зависи, от години е сбъркано и въпросът е дали въобще някога ще се оправи?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #35

    ДКЕВР сме определени с решение на Министерски съвет, с мандат по закон, и има процедура. Няма съмнение, цените ги определия вожда Б.Б,а Държавната комисия по енегийно и водно рекетиране е само параван на алчни Гербери.Докато не излязат на протест 50000 срещу енергийната политика, цените ще се повишават непрекъснато.

  2. Анонимен
    #34

    Този делян да си изтрие жълтото покрай устата и да не съобщава едно /намаление на цената на газта,/ а фактически в крайна сметка да се увеличава тази цена.Той доскоро е играл на играта"Дай си ми кукличките, вземи си парцалчетата"?

  3. Анонимен
    #33

    Наистина добра статия. Браво на автора! За съжаление малко българи ще я прочетат и замислят по тези въпроси. До всички стига изгодната за Русия теза, НЕ на зелената енергия.

  4. Анонимен
    #32

    Тове е първата коректна и експертна статия, която чета по въпроса - но за съжаление не може да бъде разбрана нито от мутри, нито от простаци!

  5. Анонимен
    #31

    drugarkata cecilia-cvetelina borislavova KARA-gjozova ne e dlujna da objasnjava !!! tja e dlujna da PECHELI ot glupaci kato nas . ZATOVA e postavila za nash nadzornik bb,a za SVOI pedstaviteli drugarite nejni sunarodnici djankov i n. mladenov.i drugarkata kara-gjozova ne e predatal,zashtoto dr.kara-gjozova NE E Bulgarka !

  6. Анонимен
    #30

    Тук нивото на общуване е много ниско.Много попържни,майки...Отбелязвам го като факт и се изключвам.

  7. перо
    #29

    Оракуле,кажи ми какъв да бъде тоЗ? Важното е да е прозд!!!

  8. Анонимен
    #28

    този, който произвежда енергия, той може и да я продава. просто като фасул. т.е. т.нар. приватизация в енергосектора направена от мафията НДСВ, която създаде т.нар. ЕРП-та е основна причина за непрекъснатото ежесезонно поскъпване на енергията в НРБ. да, другари, мили хора, днес ние сме отново НРБ. и ако искаме да сме РБ трябва да премахнем посредниците между производители и потребитали със закони, защото само така може да се изчистим от монополизма овладял по социо-комунистически днешната НРБ.

  9. Анонимен
    #27

    Българският ток - най-силен. И асфалта - най прав. Посрещнете утрото на морето - ТОВА Е НОВИНА !

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #26

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.