Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Орешарски: Буш не го обесиха за това, че кризата започна по негово време

Той не споделя и "прехвърлянето на отговорността върху БНБ", но "вероятно може да се търсят бележки" към банковия надзор

12 коментара
Иван Искров и Пламен Орешарски Сн. БГНЕС

Бившият премиер Пламен Орешарски, по време на чийто мандат избухна първата банкова криза в България от 18 години насам и се стигна до фалита на четвъртата по големина банка в страната, не вижда основания за това да се търси отговорност както на правителството, така и на БНБ.

"Буш не го обесиха заради това, че кризата беше по негово време", коментира Орешарски в интервю за БГНЕС във вторник.

Не споделям много прехвърлянето на отговорността върху БНБ, каза още той и защити съвместните инициативи на неговото правителство и Централната банка за решаване на проблема с Корпоративна търговска банка (КТБ), които така и не срещнаха подкрепа в предишния парламент.

Централната банка със силната подкрепа на правителството в началния период на затваряне на КТБ или по-скоро - двете институции изработиха много ясен план за действие, който политическите сили преди да се разпусне 42 НС не приеха, е мнението на Орешарски. Без действащ парламент не беше възможно да се направи никаква законодателна инициатива и да се пристъпи към по-активни мерки на реакция по отношение на кризата в банката. Според правомощията на БНБ, така както са записани в закона, вие сте прави - те са много ясни, но означаваха фалит на банката, поясни бившият премиер. В същото време публиката искаше от Централната банка да не се прибягва до тази мярка - това е обяснението, потвърди той.

Усилията на БНБ, все пак, бяха да бъдем в условия на известност, когато вземаме решения, а не да се действа сляпо по закона, продължи Орешарски. Ако беше сляпо по закона - веднага трябваше да се обяви КТБ в несъстоятелност, посочи той.

Не мога да коментирам цесиите, не съм запознат с тях, бе отговорът му на въпроса дали не бе прекалено дълъг периодът, в който КТБ бе под специален надзор. И дали това разтегляне във времето не е било именно, за да се направят необходимите за определени хора и фирми цесии. Те са си проблем на банката, смята Орешарски.

"Какво значи Централната банка дали е действала правилно? Вероятно могат да се търсят бележки по отношение на функционирането на банковия надзор", заяви бившият премиер.

"Иначе Централната банка сама по себе си не е институция, която трябва пряко да се занимава с бизнеса", е неговият отговор на въпроса давали ли са си сметка регулаторът и правителството за вредите, които могат да бъдат нанесени на стратегически важни за икономиката отрасли и на бизнеса със затварянето на КТБ.

БНБ регулира търговските банки, напомни Орешарски. "Сигурно навсякъде, където има неблагополучия, най-първата мярка е да искаме отстраняване на ръководството, а мисля, че трябва по-задълбочено да гледаме на този проблем и да си направим изводите. Защото примерът от глобалната криза показа, че регулаторите никъде не свършиха добре работата си, като започнем от САЩ", коментира бившият премиер.

"И глобалната криза дойде, според американски анализи, точно заради това, че регулаторите не свършиха работа", продължи той.

"Ако ние искаме да имаме по-високи изисквания към нашите регулатори, отколкото напредналите в сравнение с нас страни, имаме право. Да, виновни са регулаторите. Но… Буш не го обесиха заради това, че кризата беше по негово време", заключи Пламен Орешарски.

Мнението за планиране на "кухи" приходи в бюджета за тази година очевидно доминира в момента, каза той в отговор на въпрос защо председателят на временната бюджетна комисия в НС Менда Стоянова оповести, че 1.5 млрд.лв. от новия заем трябва да отидат за покриване на допълнителния дефицит по бюджета на база неизпълнение на приходите, защото са планирани като кухи.

В началото на 2014 г. приходите изобщо не изглеждаха кухи, оспори твърденията ѝ Орешарски. Те станаха такива в резултат на цялостното икономическо развитие, повлияно от нивата на политическата стабилност. А, спомнете си, че самата г-жа Стоянова говореше за по-малка сума през лятото, отбеляза той. Политическата нестабилност не е най-добрата среда, в която се сбъдват икономическите прогнози, каза бившият премиер.

Преди да сдаде властта неговият кабинет изготви проект за актуализация на бюджета, независимо от съпротивата на БСП, с чийто мандат управлява правителството. Ревизията обаче не мина в парламента, защото тогавашната опозиция ГЕРБ не искаше да бъде пришивана на ДПС, с чийто гласове трябваше да бъде одобрен проектът.

Не мисля, че е толкова лошо състоянието на държавата, при всички случаи в средата на миналата година беше значително по-лошо, но тогава не се коментираше по този начин, продължи Орешарски. Струва ми се, защото основната задача бе да работим за стабилизирането не с приказки, а с действия, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Сусанин
    #12

    Няма оправдание за този Орех, както и за Искров. Защото след 1998 година у нас се приеха много ясни закони за регулатора БНБ. Те брутално не са ги спазвали. Значи - на бесилото. И то най-вече Искров. Той е най-отговорен по точката на закона.

  2. Проданов
    #11

    Най после да му се даде думата и на Орешарски. А иначе необективни и спекулативни коментари колкото искаш.Нека Горанов да опровергае с цифри и факти казаното от Орешарски,че е поел държавните финанси в по лошо състояние от колкото ги е оставил.

  3. Himler
    #10

    До 8: Не си прав! Единица за наглост би трябвало да е Милиорешарски, каквато е обикновената наглост! Орешарски е хиляда пъти по-нагъл от следващия след него! Но иначе е прав, че трябва такива като него да ги бесят! За това се изражда българската нация: Българинът от най-висок калибър: Васил Левски е обесен, а Фердинанд, Симеон втори. Орешарски. Станишев, Доган си се радват на откраднатите от българския народ милиарди!

  4. Анонимент
    #9

    До 4 - ти да не би да си взел няколко милиона от КТБ, та защитаваш тези които я затриха. Освен това Лемън Брадърс са под надзора на СЕК така че само да си дрънкаш глупости не помага дори на комунистимеския крадлив цървул и пръв прияател на Черепа - Орешарски от Карл Маркс

  5. Kiril Kovatchev
    #8

    Драги съфорумници, предлагам да се приеме името Орешарски като единица мярка за наглост. Знам че безскрупулното лице е без капка достойнство и е мразен от чужди и свои, но все пак разчитам на вашето снизxождение.

  6. В и К
    #7

    Добре е научил сламения старата бесепарска песен "а в щатите защо бият негрите". С какъвто се събереш, такъв ставаш.

  7. Alex
    #6

    На господина не му стига резила като "сламенен човек", с който е омазан, с това, че година и два месеца поддържаше едно омразно правителство охранявано от "народната любов", като банков трезор, ами взе, че изпълзя отново да се доорезили!? Очевидно му липсва и интелигентност...

  8. Umoren
    #5

    Между другото, на същия Ивановден от снимката присъстваше и Владислав Горанов, който сега смело иска оставката на Искров. Разбира се, Медияпул няма да поискат негова снимка от фотографа Ромео и да я публикуват - не е политкоректно!!

  9. Umoren
    #4

    И пак ще кажа: Да сте чули да се поиска оставката на Карлос Кошта – управителя на централната банка на Португалия след проблемите на Ешпириту Санту? Или на Бернанке след фалита на Лемон Брадърс (100 пъти по-голяма от Корпоративна), довел до световната финансова криза? А след като в Европа трябваше да се дадат трилиони евро за спасяване на банките, някой нормален политик искаше ли оставка на ценрални банкери? Само у нас и в Белорусия централните банкери са любим обект на преследване и извиненене на некадърните политици.

  10. ирис
    #3

    Нахален селяк,Буш не го обесиха,но България не е Амерка и ще се наложи да отговаряш,за прикриване на злоупотреби и за поддържането на една чиста пирамида

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.