Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Орешарски и Груевски ще се срещнат за добросъседския договор

4 коментара
Орешарски и Груевски ще се срещнат за добросъседския договор

Двама премиери, на които им пари под краката - македонският Никола Груевски заради ветото в ЕС и българският Пламен Орешарски заради протестите в България - ще се срещнат спешно в неделя, за да изгладят различията в двустранните отношения и застрашеното добросъседство, съобщи македонският "Утрински весник", цитиран от БТА.

Това ще бъде първата среща на двамата премиери, откакто Орешарски е на този пост, и една от редките между български и македонски премиери, откакто ВМРО-ДПМНЕ е на власт.

Макар от македонска страна срещата да се държи "на тъмно", тя бе потвърдена от българския външен министър Кристиан Вигенин в интервю, без уточнение дали е по наша или по българска инициатива.

По-късно във вторник Вигенин потвърди пред българските медии за готвената среща.
На срещата ще се разговаря за проблемите около съгласуването на декларацията за добросъседство. Македонската страна смята, че е по-добре да я няма, отколкото да я има, а България - че трябва да бъде подписана, за да не наложи София вето върху нашите преговори с ЕС, пише вестникът.

Ще се разговаря и за настояването на София най-сетне да започне изграждането на Коридор номер 8 и по други въпроси на икономическото сътрудничество.

Както научихме неофициално, преговорите за декларацията, които чакаха новото българско правителство, но не се възобновиха и след съставянето му, сега трябва да бъдат насрочени от македонската страна. Макар от българското външно министерство да посочиха, че са готови за среща и публично представиха посланик Иван Петков като главен преговарящ, от наша страна все още цари мълчание, и срещата между двамата премиери трябва да даде отговор защо е така и докога, добавя македонското издание.

Вигенин коментира във вторник, че преговорният екип е в готовност да се отзове на покана за преговори от македонското МВнР, но за момента такава покана не е получена.

Външният министър припомни, че са минали четири кръга, но откакто той е на този пост не е имало разговори.

"Македонската страна е в течение на нашата позиция. Подписването на договор за добросъседство е важно за нас. То ще отпуши движението на Македония по пътя ѝ към евроатлантическите структури и пълноправно членство", заяви Вигенин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Мдаа, Орешарски изпълнява повелята на Москва да се разберат там, нещо, с македонците, за да не се пречи на изграждането на руската тръба.

  2. Анонимен
    #3

    Gen. Augusto Pinochet: На товарищ Орешарски му е дадена заповед от Москва да подписва и той това и ще направи.

  3. Анонимен
    #2

    Съседното съобщение, че руснаците (Газпром) подписали споразумение с македонците за "Южен поток" обяснява защо Олигошарски ще се среща с македонците- за да затвърдява вечната дружба на двата братски народа с великата славянска страна. Червеното педерче Вигенин не бил споменал по чия инициатива била срещата- то няма и нужда: тази на великия славянски хищник, който подклажда напрежението между албанци и македонци за да сложи ръка и върху тази наша съседка.

  4. Анонимен
    #1

    Властите в Скопие не искат да се ангажират с договор, че няма да използват своята конституция като основание за намеса във вътрешните работи на България под претекст за защита на правата и статута на лица, които не са и никога не са били граждани на БЮРМ, но които Скопие упорито разглежда като принадлежащи към "македонския народ". И това - въпреки, че БЮРМ вече е поела такъв ангажимент в Съвместната декларация с България от 1999 година и във Временното си споразумение с Гърция от 1995 година.
    Конституцията

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.