Организатор на "черно тото" призна, че е манипулирал мач на ЦСКА

Смятаният за един от основните организатори на "черно тото" и манипулиране на мачове в Европа - хърватинът Анте Сапина, обяви пред съда в Бохум, че е спечелил 150 000 евро от двубоя на ЦСКА срещу Базел в Швейцария от групите на Лига Европа през 2009 година.

Хърватинът е взел парите на гърба на двата клуба без тяхното знание, след като дал подкуп от "между 30 и 50 хиляди евро" на главния съдия на мача Олег Ориехов от Украйна. Задачата пред рефера била да ръководи срещата така, че през второто полувреме да бъдат отбелязани две попадения, съобщи sportal.bg.

Капитанът на "червените" Тодор Янчев отбеляза гол в 61-ата минута, за да намали на 2:1, а Александър Фрай оформи крайното 3:1 с попадение шест минути по-късно и с това донесъл стабилната печалба на Сапина. Хърватинът обаче разкрива, че бил много недоволен от свършената от Ориехов работа, който даде много спорна дузпа за Базел малко преди почивката и с това нарушил всякакви договорки.

"Договорката беше през второто полувреме да има дузпа, или да бъдат вкарани два гола. Но той даде дузпа пет минути преди почивката, която беше извън всякакви споразумения, особено защото изобщо не беше дузпа", призна Анте Сапина пред съда. Самият манипулатор призна, че макар да прибрал солидната печалба от двубоя, не можел да разбере дали не е бил изигран от Ориехов.

Сапина призна още, че за него и партньорите му нямало никакъв проблем да уредят и мачове на национални отбори. Такъв пример той дава с квалификационния мач за Мондиал 2006 между Лихтенщайн и Финландия, завършил 1:1. И двата гола тогава падат след почивката, като такава била договорката с босненския съдия на срещата Ново Панич, който прибрал 40 000 евро за услугата. Имало обаче и провали като например срещата между младежките отбори на Швейцария и Грузия до 21-годишна възраст, която завършва 1:0. "Тогава загубих 300 000 евро", завършва Сапина.