Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Организации настояват да се разреши притежанието на малки дози наркотици

В момента около 2000 наркозависими отбиват различни наказания в нашите затвори

12 коментара
Юлия Георгиева (вляво) от фондация "Инициатива за здраве"

Притежанието на малки дози наркотични вещества за лична употреба да бъде декриминализирано с промяна в Наказателния кодекс, настояха неправителствени организации във вторник, когато се отбелязва Световният ден за борба с наркотиците.

Юлия Георгиева, която е координатор по застъпническите дейности във фондация "Инициатива за здраве" посочи, че в сега действащия Наказателен кодекс присъдата за притежание и употреба на наркотици, независимо от количеството, е от 1 до 6 години лишаване от свобода.

“В Наказателен кодекс е премахната възможността за глоба при притежание на малки количества, което означава, че притежанието на една-две цигари също е осъдително“, заяви тя.

От фондацията смятат, че криминализирането на притежанието на малки дози наркотик за лична употреба е неефективна и неадекватна мярка, която има обратен ефект и води до корупция и големи разходи за залавяне на зависимия и издръжката му в затвора. Според специалистите затворът поражда риск от зависимост и създава престъпници, често от хора без криминално минало, но попаднали там за притежание на цигара марихуана.

Неправителствените организации настояват още за въвеждане на лечение и психосоциална рехабилитация като алтернатива на наказанието "лишаване от свобода".

В момента около 2000 наркозависими лежат в затворите у нас, а издръжката на всеки от тях струва близо 500 лева месечно на българските данъкоплатци. От фондация “Инициатива за здраве” са направили онлайн допитване, според което близо 83% от участвалите искат данъците им да отиват за лечение на зависимите, а не за престоя им в затвора.

“Тези хора трябва да получат специализирано лечение, което струва около 200 лева на месец. Всъщност това е сумата, която отпуска държавата в момента и която е крайно недостатъчна", обясни Георгиева. Според нея, ако тази сума бива отпускана за повече хора, би могла действително много сериозно да подпомогне лечението им”.

По данни на "Инициатива за здраве" около 800 души в България всяка година влизат в затвора за престъпления, свързани с наркотици. Според данните 200 хиляди души употребяват марихуана, но не постоянно, а от време на време.

Броят на използващите инцидентно амфетамини е 50-60 хиляди души. От организацията отчитат намаление на хероинозависимите, които сега наброяват 15-20 хиляди души при 30 000 преди години. Липсват данни за броя на употребяващите кокаин.

Същевременно специалисти сигнализираха за порочни практики в някои от частните метадонови програми. В момента част от метадонът от тези програми става обект на търговия на черно на улицата. Заради занижения контрол има случаи и на деца, погълнали метадона на своите майки.

Председателят на Българската асоциация за метадоново лечение д-р Александър Канчелов коментира, че липсват стандарти за качество на клиничната работа, както и за включването на нови хора в лечебните програми, често без опит и необходимата квалификация за работа със зависими пациенти. Според него от години в медиите се преекспонират крайно негативни примери за лоши практики и недобре лекувани пациенти, които създават впечатление, че цялата лечебна система е такава.

От Българската асоциация за метадоново лечение и Българския институт по зависимости апелират Министерството на здравеопазването да инициира спешна ревизия на Националната стратегия за лечение на зависимости с цел създаване на съвременна лечебна система, в която се изследват ефективността и професионализмът на лечебните програми. Искането е те да преминават атестация за качество на работа, както и да се осигурява адекватно финансиране за ефективни програми и методи, които са базирани на научен подход, клинична практика и доказателство.

Директорът на Националния център по наркомании Цвета Райчева съобщи, че през последната година безплатните места за лечение по програмите с метадон са 1450. 120 са местата за психосоциална рехабилитация, финансирана от държавата.

Частична държавна помощ чрез осигуряване на метадон получават 1136 души. Миналата година частично финансирани от държавата са 42 места на програми на неправителствени организации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Трябва да има легализация на Махурата задължително!!!Не да ми говорят как от махурата се започва и как се било стигало до херото,това са пълни глупости!!!Легализацията ще донесе допълнителни и то не малко пари в държавната хазна и бате Бойко ще е спокоен!Има ли умрял от Марихуана???Колко са умрели от законовият наркотик Алкохол Цигари???

  2. Анонимен
    #11

    Не съм пробвала никога и нямам желание! Не си представям да завися от някаква дрога, каквото и да е, което действа на ума ми и променя поведението ми! Трябва да се криминализира - не забравяйте как беше убита Яна и че предполагаемият убиец не си спомняше нищо...

  3. Анонимен
    #10

    Ужас! Издръжката на един затворник струва 500лв на държавата, а колко е средната пенсия? Тоест - как оцеляват пенсионерите?!!!

  4. Анонимен
    #9

    Даааам, това са плодовете на "Поправката Севлиевски". Противниците на отмяната й не си дават сметка, че тя не преследва дилърите, а наркоманите и дава възможност съвсем лесно да се наклепа всеки, които по една или друга причина е неудобен. От друга страна налива вода в мелницата на стъкмистиката. Удобна е на ония, които отчитат дейност, но работа не върши.

  5. Анонимен
    #8

    Хубава идея. Но пушенето на тютюн трябва да си остане криминално престъпление.

  6. Анонимен
    #7

    Че то доскоро малката доза за лично ползване беше разрешена в Бг. И дилърите се въртяха около училищата с една малка доза за лична употреба и след като я пласирваха, изтичваха до близката квартира за по още една и после още една и т.н.

  7. emma
    #6
  8. Анонимен
    #5

    Декриминализация не значи легализация. Не означава наркотици да се продават в супермаркетите. Не става дума за кофи шопове (за сега). Декриминализация означава да не вкарват в затвора хора притежаващи количества за лична употреба. Разликата е огромна! Колко човека не са пушили трева? Честно?

  9. emma
    #4

    Узаконяването на "малки дози",означава да се легализира разпространението на наркотици,вкарването им в търговската мрежа,както и вноса им/казват,че и ние произвеждаме?/.Тотална промяна в законодателството.Въпрос на политическо решение.Не ми идва на ум друга държава в ЕС,освен Холандия,където в т.н."кофи шоп"се пуши трева,ама само от холандци,съгласно последните изменения на закона там.

  10. Анонимен
    #3

    Правилно! А амфетамините да се раздават безплатни на подрастващите, за да си затвърдим първото място в отрицателната класация. Все някой ще да е на кяр, да познайте кой?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.