Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Организации в спор за “зелената точка” върху опаковките

1 коментар
Организации в спор за “зелената точка” върху опаковките

Лют спор за използването на екологичния знак “зелена точка”, който се слага върху опаковките на стоки, чиито производители участват в система за оползотворяване на амбалажа, се разгоря между три български организации, стана ясно в сряда.

От ЕкоБулПак и РЕПАК се оплакаха пред журналисти, че ЕКОПАК – първата лицензирана организация за оползотворяване на отпадъците от опаковки в България, която притежава изключителното право да ползва на наша територия знака на Проюръп “зелена точка”, не им дава подлиценз за употребата на маркировката и по този начин се опитва да наложи монопола си над нея.

Според Милен Димитров, прокурист на ЕкоБулПак, и Иван Михов, изпълнителен директор на РЕПАК, практиката на Проюръп е във всяка страна да има един изключителен лицензиант на "зелената точка", но той е длъжен да дава подлицензи на всяка друга организация, която пожелае и отговаря на изискванията на Проюръп.

Ние изпратихме писмо до централата на Проюръп в Брюксел с искане да получим такъв подлиценз, но оттам ни отговориха, че са го препратили на ЕКОПАК и оттам трябва да получим отговор, какъвто до момента нямаме, съобщи Димитров.

Получихме факса на организациите вчера в 15 ч, заяви за Mediapool Никола Дойчинов, прокурист на ЕКОПАК. Ще разгледаме въпроса с Проюръп и ще обсъдим как да процедираме в този случай, при който нямаме законово основание да дадем подлиценз на ЕкоБулПак и РЕПАК, каза той. В българския Закон за управление на отпадъците е записано, че всяка организация по оползотворяването на амбалажа трябва да има свой знак за стоките, чиито производители участват в събирането на опаковките им. Ако три сдружения имат една и съща маркировка, това на практика би било нарушение на нормативната ни уредба, коментира Дойчинов.

По повод изявлението на конкурентите, че във Франция, Германия, Австрия и Белгия има повече от една организация за оползотворяване на отпадъци, която ползва "зелената точка", Дойчинов каза, че му е известно предоставянето на подлицензи на Проюръп само в Австралия. Той допълни, че при всички положения ще има срещи с ЕкоБулПак и РЕПАК, за да се обсъди казусът.

На пресконференция, по-рано през деня, от ЕКОПАК от своя страна се оплакаха, че вносители на стоки със “зелена точка” не слагат българския ѝ аналог, за чието ползване трябва да имат сключен договор и да плащат съответната такса на огранизацията. Това е нарушение и ние ще търсим правата си по съдебен ред и ще поискаме от митниците въвеждане на специални мерки за граничен контрол, заяви Дойчинов, прокурист на ЕКОПАК.

Според нормативната уредба вносителите на стоки трябва да участват в организация за оползотворяване на отпадъците и да използват знака ѝ срещу съответната такса, ако не искат да плащат на хазната по-високите тарифи. Това че за територията на страната, от която идват стоките, фирмата производител е заплатила таксата за оползотворяване на отпадъците там, не я освобождава от задължението ѝ за България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ?
    #2

    Къде да влезем? ЕС още говори на 30 езика...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.