
Намалените от Брюксел с 37.4 на сто квоти от парникови емисии за България натоварват себестойността на българската индустрия със 770 млн. евро годишно. Това се посочва в становище на Българската стопанска камара (БСК), разпространено в сряда.
Определените общи разполагаеми квоти за 2007 и 2008-2012 г. от 42.27 млн. т еквивалент въглероден двуокис ограничават драстично възможностите за развитие и растеж на основните предприятия от енергетиката, металургията, производството на цимент, хартия и целулоза, строителна керамика, стъкло, химия и др. Решението на ЕС не отчита реалните икономически перспективи и официални правителствени прогнози за ръст на БВП от над 6,8% за 2009 и 2010 г. Вместо това от Брюксел залагат средногодишен ръст от 5.2 на сто за периода. Според БСК, не е взето предвид и това, че във формирането на БВП расте делът на индустрията за сметка на селското стопанство. Освен това в България производствените мощности са 71 процента натоварени, докато средното ниво в ЕС е над 85 на сто.
Решението дискриминира индустрията на България, залагайки по-нисък ръст на разполагаемите квоти спрямо приетите за референтни емисии за 2005 г., включително по отношение на страни с идентичен и по-висок икономически ръст и с относително пълно натоварване на мощностите.
В резултат на орязаните въглеродни емисии осезаемо ще нараснат цените на тока и топлоенергията за бита и индустрията и ще се наложи съкращаване на производство и работни места и дори фалит на някои предприятия. От БСК смятат, че може и да се влоши инвестиционният климат и ограничаване на съществуващите и бъдещи чуждестранни инвестиции,
Еврокомисията неправомерно приема данните за емисиите за 2005 г., посочени от България в нейния план като изходна точка за анализ и оценка. Не е взето предвид и затварянето на ІІІ и ІV блок на АЕЦ Козлодуй, чиято експлоатация елиминира средногодишно емисии от над 7 млн. т еквивалент на въглероден двуокис, посочват в становището си от БСК. Само по този елемент към годишното количество разпределени квоти следва да бъдат прибавени не по-малко от 8 до 9 млн. т квоти в зависимост от различните сценарии за ръст на БВП и въглероднаинтензивност на икономиката, допълват от камарата.
Браншовата организация смята, че трябва да се преразгледа решението на ЕК като паралелно се прегледа и националният план за разпределение на квотите за евентуални дефекти в изготвянето му. Ако не се постигне ново становище на ЕК, трябва да се депозира иск в Съда на европейските общности за отмяна на сегашното решение за редукция на българските парникови квоти.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент