Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Орязаните от ЕК парникови квоти ще вдигнат цените в България

9 коментара
Орязаните от ЕК парникови квоти ще вдигнат цените в България

Намалените от Брюксел с 37.4 на сто квоти от парникови емисии за България натоварват себестойността на българската индустрия със 770 млн. евро годишно. Това се посочва в становище на Българската стопанска камара (БСК), разпространено в сряда.

Определените общи разполагаеми квоти за 2007 и 2008-2012 г. от 42.27 млн. т еквивалент въглероден двуокис ограничават драстично възможностите за развитие и растеж на основните предприятия от енергетиката, металургията, производството на цимент, хартия и целулоза, строителна керамика, стъкло, химия и др. Решението на ЕС не отчита реалните икономически перспективи и официални правителствени прогнози за ръст на БВП от над 6,8% за 2009 и 2010 г. Вместо това от Брюксел залагат средногодишен ръст от 5.2 на сто за периода. Според БСК, не е взето предвид и това, че във формирането на БВП расте делът на индустрията за сметка на селското стопанство. Освен това в България производствените мощности са 71 процента натоварени, докато средното ниво в ЕС е над 85 на сто.

Решението дискриминира индустрията на България, залагайки по-нисък ръст на разполагаемите квоти спрямо приетите за референтни емисии за 2005 г., включително по отношение на страни с идентичен и по-висок икономически ръст и с относително пълно натоварване на мощностите.

В резултат на орязаните въглеродни емисии осезаемо ще нараснат цените на тока и топлоенергията за бита и индустрията и ще се наложи съкращаване на производство и работни места и дори фалит на някои предприятия. От БСК смятат, че може и да се влоши инвестиционният климат и ограничаване на съществуващите и бъдещи чуждестранни инвестиции,

Еврокомисията неправомерно приема данните за емисиите за 2005 г., посочени от България в нейния план като изходна точка за анализ и оценка. Не е взето предвид и затварянето на ІІІ и ІV блок на АЕЦ Козлодуй, чиято експлоатация елиминира средногодишно емисии от над 7 млн. т еквивалент на въглероден двуокис, посочват в становището си от БСК. Само по този елемент към годишното количество разпределени квоти следва да бъдат прибавени не по-малко от 8 до 9 млн. т квоти в зависимост от различните сценарии за ръст на БВП и въглероднаинтензивност на икономиката, допълват от камарата.

Браншовата организация смята, че трябва да се преразгледа решението на ЕК като паралелно се прегледа и националният план за разпределение на квотите за евентуални  дефекти в изготвянето му. Ако не се постигне ново становище на ЕК, трябва да се депозира иск в Съда на европейските общности за отмяна на сегашното решение за редукция на българските парникови квоти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. wute
    #10

    се нЕкой ви сере в комунисти4еските гащи4ки...

  2. кокош
    #9

    този масов внос на изхвърлени от употреба автомобили от западна Европа е главният консуматор от лимита.Това е което трябва да се санкционира за сметка на индустриялните мощности.С ремонт на таратеайки не се прави индустрия.България има мощности за производство на зъбни колела и други елементи и вместо да се купуват готови детайли от сто вида марки,те могат да се произведат тук. Но затова производителите трябва да купят лицензии за производство от основнитеп фирми-производителки.Точно това е причината за сривът на промишлеността на БГ след 1990година,защото производствата на разни фабрики в БГ не бяха лицензирани за производство при пазарни условия.

  3. Нек
    #8

    и неразумни подписи на кривата устичка Кунева по присъединяването ни в ЕС. Тогава никой (дори и парламентаристите) не знаеха какво тя подписва.Но угодическите медии я хвалеха. Сега отново ще плащаме ние данакоплатците.

  4. Пръцко
    #7

    - всичките ни цигани в Европа ! Там да се интегрират, да си попръцкват и да се развиват като демократични хора !И вредните газове у нас ще намалея наполовина !

  5. читател
    #6

    ...Стига сте врачували в полза на монополистите продавачи!!!

  6. R
    #5

    Тая дебилна гледка на снимката съм я виждал само у нас!!!!!Въпросът ми е какво става с газифицирането на страната ни, или и там май беше мафия!!!

  7. MBv
    #4

    квотите се определят на база площа на горите в една държава. В България горите намаляха дръстично. ЕС не е виновен за по-малката ни квота.

  8. Nane
    #2

    Principat e sledniyat: Predpriyatiyata, koito uchastvat v evropeyskata shema za targoviya s emissii pravyat predvizhdaniya po oficialno opredelena metodologiya kakvi shte sa im emissiite po godini do 2012-ta, sled koeto ministerstvoto na ekologiyata centralizira tezi danni i pravi nacionalen plan za razpredelenie, koyto, ot svoya strana, se izprashta v BXL za odobrenie i tam veche kazvat - da ili ne. V sluchaya otgovorat beshe ne, zashtoto planat, izgotven ot domoraslite amatyori v administraciyata,

  9. BG ezik
    #1

    Moje li da se izpolzvat balgarski dumi kato "namaliavane" vmesto pokazvane na psevdoznania na agliiski kato pobalgariavame chujdi dumi kato "Редукция"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.