Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Осем лекоатлети ще представят България на световното в Лондон

Шансът за медал е минимален, успех ще е попадането във финал

0 коментара
Осем лекоатлети ще представят България на световното в Лондон

Осем български атлети ще представят страната ни на започващото на 4 август 16-то световно първенство по лека атлетика в Лондон.

Отборът ни се състои от четирима мъже и четири жени или, образно казано, изпращаме две щафети. Мъжката в състав Митко Ценов (3000 м с пр.), Тихомир Иванов (скок височина),
Георги Цонов (троен скок) и Момчил Караилиев (троен скок), а дамската - Ивет Лалова (100/200 м), Мирела Демирева (висок скок), Габриела Петрова (троен скок), Радослава Мавродиева (гюле).

Въпреки че през последните две години именно лекоатлет ставаше спортист на годината на България – вицеолимпийската шампионка Мирела Демирева (2016) и четвъртата от световното първенство в Пекин Габриела Петрова (2015) - през този сезон нямаме ярка звезда в царицата на спортовете.

Голяма част от състезателите покриха норматива на родна земя, някои в последния момент, а Мирела Демирева дори „хвана влака“ с покана от световната атлетическа федерация (ИААФ), след като се оказа, че прекалено малко състезателки са покрили норматива и списъкът с участнички трябваше да бъде допълнен до желания брой.

Така макар и минимални шансовете да обърнем черната серия без медал от световни първенства, която ни преследва от 2003 г., се възлагат на младия талант от Плевен Тихомир Иванов, който два пъти през сезона преодоля летвата на 230 см и спечели сребро от турнира от Диамантената лига в Рабат. За всички останали успех ще бъде дори участието им във финал, защото са далеч от върховата си форма и от лидерите в световната ранглиста.

Тихомир Иванов

Тихомир Иванов с поглед към медал

За огромния си потенциал 23-годишният Иванов загатна на олимпийските игри в Рио, където участва във финала на висок скок и остана десети с 229 см.

Тази година той прибави още един сантиметър и така личният му резултат вече е 230 см, което му отрежда 12 позиция в световната ранглиста за този сезон. Плевенчанинът, който през този сезон се готви в Италия, си направи лично постижения на европейското отборно първенство във финландския град Вааса на 24 юни, а четири дни по-късно постигна същия резултат и на турнира "Златният шпайк" в чешкия град Острава, където остана втори на 2 см от победителя.

Тези скокове отвориха вратата на Иванов към турнирите от Диамантената лига. Първо в Париж (1 юли) остана четвърти с 228 см, а след това в Рабат (17 юли) беше втори с 227 см. На турнира в Мароко Тихомир Иванов започна доста рисковано и хазартно от 223 см, като преди това пропусна височините на 210 см, 215 см и 219 см. След турнира Иванов се оплака от болки във врата, с което обясни пропускането на височините.

Сега надеждите ни са всичко със здравето му да е наред, за да има сили да направи най-доброто си постижение на световното първенството. При успех това може да означава и медал. През сезона в сектора за висок скок при мъжете с класа над останалите е катарецът Мутаз Еса Баршим, който е водач в ранглистата с 238 см и се надява най-после да вземе златото, след като на олимпийските игри остана втори. Всички останали скачат в рамките на 230 – 233 см, с изключение на руснака Данил Лисенко, който има 234 см.

Габриела Петрова първа от българите излиза в Лондон

Втори слаб сезон записва спортист номер едно на България за 2015 г. Габриела Петрова. Тя излиза първа от българите на олимпийския стадион в Лондон на 5 август от 13 часа българско време.

25-годишната пловдивчанка се представи най-добре от всички български атлети на предишното световно първенство в Пекин през 2015 г., след като си направи лично постижение от 14.66 метра на троен скок, което и отреди четвъртото място.

Последва разочарование от представянето на олимпиадата в Рио и втори неубедителен сезон за Габриела Петрова. Тя покри норматива за световното първенство на турнира в Пловдив на 8 юли, постигайки 14.19 м, с 9 сантиметра над квотата на ИААФ. Това и отрежда 20 място в световната ранглиста в дисциплината за сезона.

За Петрова ще е успех, ако попадне сред финалистките.

През този сезон две южноамериканки са с класа над останалите в тройния скок и малко вероятно е някой да ги измести от първите места. Това са олимпийската и световна шампионка Катрин Ибаргун от Колумбия, която този сезон има най-добро постижение от 14.86 м. Основната ѝ конкурентка за първото място ще бъде подгласничката ѝ от Рио - 21-годишната венецуелка Юлимар Рохас, която оглавява ранглистата с 14.96 м.

Ивет Лалова с фокус върху 200-те метра

Шанс отново да е сред финалистките има и неостаряващата Ивет Лалова, която през този сезон фокусира подготовката си върху по-дългата спринтова дистанция – 200 метра.

Преквалифицирането на 33-годишината атлетка стана след като на предишното световно първенство остана 7-ма на 200 м, а на следващата година на олимпиадата в Рио завърши 8-ма във финалното бягане.

Ивет Лалова започна сезона с победа на 200 м на турнира в Кавазаки, Япония с 22.98 секунди. На турнира от Диамантената лига в Стокхолм успя да свали още десет стотни и с време 22.82 секунди е на 49-та позиция в ранглистата за сезона.

Личният рекорд на Лалова на 200 м е 22.32 секунди, поставен на шампионата в Пекин през 2015 г.

На българката ще ѝ бъде изключително трудно да попадне във финала на 200 м. Тя трябва да свали поне 5 – 6 десети от секундата, ако иска отново да е сред осемте най-бързи на планетата.

Водачка в ранглистата е тройната медалистка от Рио Тори Боуи с 21.77 секунди. Под класическите 22 секунди през сезона е слизала и олимпийската шампионка на 400 м Шоне Милър от Бахамите.

Ивет Лалова се е записала и за стартовете на любимите ѝ 100 м, но все още няма яснота дали ще бяга. През сезона тя записа 11.26 секунди, но с този резултат няма шанс да е сред първите осем.

Мирела Демирева – настройка за по-големи височини

Определено 2017 не е годината на сребърната медалистка в скока на височина от олимпиадата в Рио и спортист на България за 2016 г. Мирела Демирева.

Тя получи шанс да участва на световното първенство по лека атлетика в Лондон благодарение на ИААФ, след като едва 19 атлетки, покрили норматива от 194 см, са били заявени до крайния срок – 23 юли. Идеалният брой за състезанието според ИААФ е 32 атлети в секторните дисциплини и затова са изпратили покани според ранглистата за сезона на състезателки без квота, които да попълнят бройката. Със 190 см през този сезон Демирева дели 37-ма позиция с още осем състезателки.

Слабият сезон на Демирева се обяснява с пробването на нов разбег, който все още не е напаснат към скока. По-дългият разбег е заложен, за да се използва скоростта на Демирева и с поглед към атака на класическите 2 метра. Въпреки че скоковете ѝ през този сезон не се получават, Демирева е убедена, че това е правилното засилване за големи височини.

Иначе над всички този сезон е световната шампионка от Пекин Мария Кучина, която вече участва с новото си фамилно име Ласицкене, след като се омъжи. Рускинята, която се състезава под неутрален флаг, спечели Диамантената лига в Лозана с 2.06 м, а след това постави летвата на 2.10 м, но направи три фала. Мария обаче даде да се разбере, че времето на рекорда на Стефка Костадинова от 2.09 м, поставен на световното първенство в Рим през далечната 1987 г. може би изтича.

Останалите четирима ще гонят лични постижения

Останалите четирима имат минимални шансове за попадане във финал.

Скачачът на троен скок Момчил Караилиев вече има едно участие във финалите на световното първенство в Берлин през 2009 г., където остана девети. В скоковете за финал се класират първите 12 от квалификациите.

В Берлин в квалификациите Караилиев постигна 17.07 метра, но на финала почувства болка в ахилеса и с 16.82 м остава девети, само на 7 см от осмия Жадел Грегорио от Бразилия.

През този сезон 35-годишният Караилиев, който е най-възрастният в българския тим, покри норматива за участие на Балканиадата в сръбския град Нови пазар, където постигна 16.82 м, които бяха достатъчни и за първото място.

Най-доброто му постижение този сезон е 17.05, поставено по време на националния шампионат за юноши и девойки в София, където участва извън класирането. Това изведе Караилиев на 22 позиция в ранглистата за сезона. За последен път той беше скачал над 17 метра през 2009 г., когато по време на турнира "Павел Павлов" постави личния си рекорд за досегашната си кариера от 17.41 метра.

Другият наш представител в тройния скок е Георги Цонов, който на турнира в Пловдив през юли постигна 16.93 м – 29-та позиция в световната ранглиста. Най-доброто лично постижение на 24-годишния Цонов е 17.03 м от турнир в Стара Загора през 2015 г.

Рекордьорът ни на 3000 м стипълчейз Митко Ценов ще се бори за място във финала. През сезона той записа 12-място на турнира от Диамантената лига в Монако, където постигна резултат от 8:44.91 мин., с което остана на 14 сек. от личното си постижение за сезона - на турнир във френския град Белфорт на 9 юни - 8:30.87, което му отрежда 83-та позиция в ранглистата за сезона. Митко Ценов стана и балкански шампион в коронната си дисциплина тази година.

За 30-годишната Радослава Мавродиева това ще е второто участие на световно първенство. През 2013 г. в Москва тя не успя да преодолее квалификациите на гюле и с три идентични опита – 17.34, 17.16 и 17.33 остана 19-та в общото класиране.

През този сезон Мавродиева успя да покрие норматива за участие на световното в Лондон на европейското отборно първенство във финландския град Вааса, където остана втора с личен резултат за сезона от 17.81 м, при норматив от 17.75 м. Това ѝ отрежда 40-та позиция в световната ранглиста.

За последно с медал от световно през 2001 г.

За последен път България има медал на световно първенство по лека атлетика през далечната 2001 г. в канадския град Едмънтън. Тогава олимпийската и световна шампионка Тереза Маринова печели бронза в тройния скок с 14.58 метра.

Всъщност, българска атлетка има медал и от шампионата в Осака през 2007 г., но случаят е по-особен. На 1500 м Даниела Йорданова финишира четвърта с 4:00.82 минути. Две години по-късно, през юли 2009 г. "сребърната" рускиня Соболева е декласирана и така четвъртото място на Йорданова се превръща в бронзов медал за България.

Триумфът на България на световните първенства по лека атлетика е отпреди 30 години. На втория шампионат на планетата в Рим българският химн звучи три пъти. Шампиони са Стефка Костадинова (висок скок), Христо Марков (троен скок) и Гинка Загорчева (100 м с преп.). Успехът на Костадинова е подплатен и с нов световен рекорд 2.09 метра, който все още не е надминат. На почетната стълбичка в Рим до Загорчева ѝ асистира Йорданка Донкова, която остава трета. Освен четирите отличия, България има още 13 атлети във финалната осмица в Рим.

Гинка Загорчева и Йорданка Донкова

Най-слабото ни представяне идва през 2005 г. на шампионата в Хелзинки, където не само че България не печели медал, но оставаме и без нито един атлет сред първите осем в света.

Какво ще се случи в Лондон предстои да видим от 4 до 13 август.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.