Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Осем разследвания за наводненията в Цар Калоян

85 коментара
Осем разследвания за наводненията в Цар Калоян

Образуване са осем досъдебни производства във връзка с наводненията в община Цар Калоян, съобщи в петък заместник-окръжният прокурор на Разград Антония Донева. Едното дело е за причиняване на наводнение, а другите са във връзка със седемте смъртни случая вследствие на стихията. Всички производства са срещу неизвестен извършител.

Прокуратурата се задейства ден след като кметът на Русе Божидар Йотов поиска с писмо от обвинител №1 Борис Велчев да се разследват причините, довели до човешки жертви и огромни поражения. Преди това СДС, ДСБ и ГЕРБ настояха да се търси политическа и съдебна отговорност на министри и длъжностни лица – основно от ресорните ведомства, управлявани от ДПС.

Държавата си свърши работата

Според вицепремиера и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем, обаче, държавата си е свършила работата и единствено природата е виновна за трагедиите, засегнали най-силно община Цар Калоян и русенското село Нисово.

“Категорично съм убедена, че трагедията нямаше как да бъде избегната, заради огромното количество валежи, които се изсипаха”, заяви тя в петък пред БНТ. Според Етем вина нямат и микроязовирите край града. Тя е убедена, че в момента не е необходимо да се търси виновник и в държавните институции.

В други страни е дори по-лошо

"Срещу природата всичките сме много малки и нищожни - както обикновения човек, така и всяка една държава", посочи Етем, давайки пример с Англия и Германия, където имало повече жертви на наводненията, отколкото у нас.

“Бих искала да подчертая и проблемите, които има и в Азия, като започнете от Китай, Индия, приключите и с по-южните и западни континенти. В Африка валя сняг. В Америка по същия начин, имат много тежки проблеми", каза вицепремиерът.

Нямат вина и микроязовирите

Тя обясни, че данните на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) са доста неясни и не вършат работа за превенция. Етем оправда института, който нямал достатъчното финансиране и техника.

Няма други виновни освен силния дъжд и за преливането на микроязовирите в община Цар Калоян, заяви министърът. Не става въпрос за скъсване на бетонна стена, а за просмукване на вода през изградените от пръст съоръжения, уточни тя.

Наематели на двата микроязовира край град Цар Калоян са фирмите ЕТ "Ханс-Христо Иванов" и ЕТ "Ахемон-Ахмед Пюскюлю", които са собственици на питейни заведения и са взели под наем и рибарници в града.

Новият аерокосмически център “не работи”

Откритият преди около месец от премиера Станишев и вицепремиера Етем център за аерокосмически наблюдения, който трябва да предупреждава за  природни стихии, все още не работи ефективно, защото не е купен нужният софтуер, според обясненията на Емел Етем. Центърът ще бъде окончателно изграден до края на 2009 г., съобщиха от ведомството. Министерството е защитило проект по ФАР за 1.2 млн. евро за оборудване на центъра през 2008 г.

Остаряла сиренна система

Като проблем Етем посочи остарялата сиренна система за оповестяване при бедствия, на която се прави профилактика само преди включването на 2 юни. Кабинетът има програма да подмени тази система, което ще струва между 8 и 10 млн. лв. и ще отнеме 2-3 години, информира министърът.

"Отново апелирам както към кметовете, така и към различните министерства, които имат задължения да изградят тези охранителни системи, че трябва да се прочистят канализациите и речните корита, заради което стават наводненията", каза Емел Етем.

При предишното наводнение, друг министър на ДПС – на околната среда и водите Джевдет Чакъров - внесе в правителството списък с нуждаещите се от почистване речни корита, които бяха групирани по спешност, но реалната дейност така и не стартира, забатачвайки се в допълнителни анализи.

“Почти готова” система за ранно предупреждение

До края на август трябва да приключат две поръчки на стойност 500 хил.евро, изпълнявани от "Електронпрогрес", които предвиждат разработване на методики за планиране на защита при бедствия на общинско ниво, за оценка на критичната инфраструктура на общинско ниво, както и анализ на нормативната уредба и на фактическото състояние на изградените информационно-комуникационни системи за ранно предупреждение. От министерството съобщиха, че "първите варианти на документите са почти готови и се очаква спазването на срока".

Председателят на парламентарната комисия за Венелин Узунов изрази надеждата си при подготовката на държавния бюджет за догодина най-сетне да се отделят средства за превенция и капиталови разходи на общините за предотвратяване на последиците от наводненията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

85 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Малък
    #86

    ... сме много малки и нищожниА някои като тая на снимката са не толкова малки, но пък извънредно нищожни. И за нищо не стават

  2. atanas
    #85

    Тази хубавица дали използва сладкото си задниче само за сядане

  3. електорат
    #84

    щом министерството на емел не може да ни предпази от стихиите и трябва сами да се сещаме от къде може да ни дойдеопасността питам се защо ни е това министерство?

  4. Jesse Jackson
    #83

    Емел Минет си търси оправдание, че източи заделените пари за бедствия и аварии за строеж на джамии и хотели. И старците помнят, че когато стопанството се държеше от българи - по времето на Живков, ако ще и метеор да падне - рогът на изобилието не пресъхва. А сега съсипия, муджахидина държи язовирите и ги пълни за диверсия. При всеки порой, нарочно, забележете "не дъжда е причина - по данни на МТО" а именно приливните вълни от язовирите, които отнасят цели села. Загиват хора, добитък, кучетата на

  5. 56
    #82

    Ало,Медията.Научете географията на България! Цар Калоян не е никаква пазардишка община, а най си е община в Русенска област. От толкова време се говори за това, вие още не сте го разбрали. Ще ви осветля още: това малко градче до преди няколко години се казваше "Хлябово". Анадън -му?

  6. ...
    #81

    Тая само се подхилква, ама нищо не прави в тъпото си бездействено министерство. А, не - крадне с дебелия си гъз.

  7. svilen
    #80

    Защо ни е министерството на дамата, пратила мъжа си в посолството ни в Германия без той да знае дотогава една немска дума

  8. Аз
    #79

    Слушах тази пишман министърка тази сутрин и така и не разбрах, предупредил ли е някой тези хара, па макар и със старите сирени /те новите системи са хубаво нещо ама тя да се научи най-сетне да ползва това което има/. Пай получава заплата за да ни прави прегледи за времето в Индия и Китай и да дава тъпи примери с преливащи чаши. Просмуквала се вода през дигите - поне да беше гледала репортажа по телевизията, където се видя скъсаната дига, ама сигурно си ползва времето да си пробва парцалките, дето си ги купи от Франция по време на пожарите. Прав е един небезизвестен българин с турско име дето каза, че тя не става и консерви с русенско варено да затваря.

  9. мислещ
    #78

    За да може да "усвоява" министерството паричните потоци от европейските фондове, а впоследствие и да ги "канализира" (ето, тук личи ясно вършенето на работа) в посока на фирмите от обръчите...Само се питам - на всеки милион от тези фондове, стигат ли и по 50 хилядарки до първоначалното си предназначение? Къде потъват останалите е ясно!

  10. aman
    #77

    Да разбирам ли, че тази г-жа разбира превенцията само и единствено, когато НИМХ каже "Че вали!" и Етем да каже "Бегайте, превантивно!" Що за тъпа логика. Повечето от мерките изброени в статията са превантивни, но явно не се изпълняват, тогава какво ни баламосват с тъпотии за времето в Китай и данните на НИМХ. Да си ходи куклата докато не са я подбрали от Цар Калоян, че дирникът и няма да издържи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.