Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още 3 млн. лв. за обществени сгради в Перник, за хората – нови проверки

Междуведомствената комисия се събра извънредно след заплахата за протести на перничани

4 коментара
Още 3 млн. лв. за обществени сгради в Перник, за хората – нови проверки

Държавата ще отпусне още 3 млн. лв. за възстановяването на обществени сгради в областите София и Перник, които пострадаха след земетресенията в края на май. За частните домове обаче ще има нови проверки и едва тогава ще се реши колко да им се даде.

Решението е на Междуведомствената комисия за подпомагане на пострадали от бедствия, която се събра извънредно ден след като кметът Росица Янакиева заплаши да поведе перничани на палатки пред парламента и да пише на Европейската комисия. На спешната сбирка е била и еврокомисарят по бедствия и аварии Кристалина Георгиева, съобщи правителствената информационна служба.

Досега Перник е похарчил над 2.7 млн. лв. за възстановяване на щетите от земетресението. Според местните представители на ГЕРБ парите са похарчени по “безумен начин” и затова дадоха Росица Янакиева на прокурор. Въпреки това в сряда правителството отпусна още 1 млн. лв. за обществените сгради в Перник.

Няма официална информация колко частни лица са подпомогнати и с каква сума. От разказите на хората става ясно, че помощта е символична – от 500 до 2500 лв., с които трябва да разрушат домовете си, защото са опасни, и да си построят нови.

Днес комисията обаче е установила, че в исканията за помощ от частни лица от Перник са открити пропуски в документацията.

След обсъждане на предложението за събаряне на 161 частни къщи в Перник е решено да се формират екипи за допълнителна проверка. Те ще започнат работа в началото на другата седмица.

В екипите ще бъдат включени представители от министерствата на вътрешните работи, на регионалното развитие и благоустройството, на финансите и на труда и социалната политика. Екипите ще работят под ръководството на областния управител на Перник.

Специалистите ще извършват проверки на място на сградите, на документацията и на нейната законосъобразност.

Комисията ще има отделна среща с всеки един от пострадалите собственици за намиране на най-доброто решение за тях, уточниха от правителствената информационна служба.

Управляващите: Всички ще имат подслон над главите си

Никой не е забравен и нито един перничанин няма да остане без покрив над главата през зимата, става ясно от правителственото съобщение.

“Държавата подкрепя и ще подкрепя и занапред хората, пострадали от бедствия. Това се случи с всички граждани, които пострадаха и чиито къщи, бедствията унищожиха. Но трябва да е ясно – държавата помага не защото е длъжна да възстановява частни имоти. Това е изключителна мярка, която правителството прилага, за да подкрепи морално и материално хората след преживяното сътресение.” Това е заявил вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, който е председател на комисията.

Той е обещал, че ще се вземат решения извън стандартите и извън правилника на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане, за да имат хората подслон над главите си.

“Гражданите ще усетят законовата подкрепа на държавата. Има много критерии - имотите трябва да са законно построени, да са ясни собствеността и дали е единствена. Нужна е пълна яснота и точност за броя на къщите, които са с причинени щети, както и за характера на повредите”, е казала и министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.

Според нея “приоритетно трябва да се обърне внимание на хората, които са без покрив”. “Да се предприемат мерки и то много бързо, докато времето позволява, защото през зимата ще е много по-трудно”, призовала министър Павлова.

Еврокомисарят по бедствия Кристалина Георгиева е заявила, че подкрепя дейностите на специализираните служби в България и начините им за реагиране при бедствия. Според нея от много важно значение е, че се отделят повече средства за превенция и подходът е балансиран.

“Всяка година е различна, както е различна и честотата на бедствията. В бюджетите се залагат средства за една средна честота. Необходимо е ние, в България, да мислим в посока партньорство и ползване на европейските фондове”, е посочила Кристалина Георгиева. Тя разясни практики от други страни, където частните имоти се застраховат и това е основен механизъм за обезщетение. ”У нас хората са затруднени, има много социално слаби семейства, затова се разчита и на държавната помощ”, е казала Георгиева.

Над 60 млн. лв. са похарчени от парите за бедствия

Над 60 млн. лв. от фонда за бедствия вече са похарчени. Бюджетът на фонда за тази година е 85 млн. лева.

Средствата са отишли за спасителни и възстановителни помощи след наводненията в област Хасково и в село Дъбене. Подпомогнати са и пострадалите от земетресението на 22 май в област Перник. Част от средствата са отишли и за районите, засегнати от щорма по Черноморието, както и за щети причинени от зимните бури и снегонавяванията в различни райони на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    1 и какво като имаш застраховка??? Аз имам застраховка във водещ застраховател и в нея има 2% самоучастие, ако това ти говори нещо. Застрахователите вече казаха официално, че няма да платят нищо!

  2. Анонимен
    #3

    Искам да кажа че трябва да се вдигнеме на бунт и протест всички българи, а не да се разделяме на перничани, софиянци, пловдивчани и т.н.Крайно време е нашите управници да се вземат в ръце и да измислят някакви действящи закони. Как може да имаш застраховка срещу бедствие и да ти казват че понеже не пише против земетресение не могат да те обезщетят?! Е къде спят всички, явно има някакъв механизъм по който да се измъкнат. Незнам от кога земетресението не е бедствие, и защо тогава имаше два дни бедствено

  3. Анонимен
    #2

    zashto dragi mi smehurko # 1 Penik nikoga ne e tretiran kato seizmichna zona. A samiat ti imash li zastrahovki a?

  4. Анонимен
    #1

    Не виждам защо държавата ще плаща щети от природно бедствие на частни лица, поне не и ако те са имали доход позволяващ им да си направят застраховка против съответните природни бедствия. Да не говорим, че държавната и общинската собственост е трябвало да бъдат застраховани също. Общо взето гермнаския модел е за нас - задължителни застраховки. Някой беше писал, че застрахователите не плащали - ако е имало полица дето покрива случилото се, държавата може да ги принуди да си поемат задълженията, вместо тя да поема масрафа - тя има такъв мандат, няма мандат да е застрахователна компания.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.