Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още 61 хил. евро ще плати България по 11 присъди в Страсбург

7 коментара
Още 61 хил. евро ще плати България по 11 присъди в Страсбург

Правителството ще изпълни решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) по 11 жалби срещу България, съобщи правителствената информационна служба в четвъртък. С парите на данъкоплатците ще бъдат изплатени близо 61 хил. евро присъдени обезщетения и съдебни разноски по 11-те дела.

Това е поредната “порция” дела, които са били заведени от български граждани в съда в Страсбург и са спечелени. Всички досега такива дела са за нарушение на човешките и гражданските права, извършени от правоохранителните и правораздавателните органи. Най-често гражданите се жалват от драстични погазвания на правата им по време на задържане, лишаване от адвокатска защита, престой в предварителен арест без законово основание, проточване на съдебни дела с десетки години, което е далеч извън рамките на “разумния срок”.

Случаите, по които България е осъдена, не правят изключение – задържане в предварителен арест над месец, след като съдът е променил мярката за неотклонение в подписка, незаконни обиски и конфискуване на имущество без санкция, проточило се дело за кражба над девет години, задържане в психиатрична клиника без надлежното разрешение.

Две от 11-те дела са красноречива илюстрация за ефективността, безпристрастността и компетентността на българското правораздаване.

Едното е делото “Мерджанов срещу България". Стоян Мерджанов напуска България през 1982 г. В края на 1982 г. срещу него е образувано следствено дело за предателство и шпионство, а на следващата година военният съд го признава за виновен и го осъжда на 19 г. лишаване от свобода и конфискация на цялото имущество. През 1987 г. Върховният съд отменя осъдителната присъда и връща делото за преразглеждане, а през 1990 г. го признава окончателно за невинен.

През 1990 г. Мерджанов подава искова молба пред СГС по Закона за отговорност на държавата за вреди, причинени на граждани. Гражданското производство приключва едва след 17 години - през 2007 г. Присъденото от ЕСПЧ обезщетение е 7000 евро за неимуществени вреди и 1200 евро за разходи и разноски по делото.

Второто дело е съизмеримо по драстичност на нарушение на гражданските права. През март 1989 г. недвижима собственост на Петър Лазаров - къща, гараж и дворно място, е отчуждена за строеж на училище. В продължение на 17 години - неоправдан и прекомерно дълъг срок, жалбоподателят не получава обезщетение за собствеността си. Въпреки многобройните му молби, институциите са останали пасивни, като не са изпълнили задължението си своевременно да го обезщетят. Присъденото от съда в Страсбург обезщетение е 14 000 евро за имуществени вреди, 5000 евро за неимуществени вреди. Освен тях България трябва да плати и 2000 евро за разходи и разноски по делото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #8

    Плащането му е майката!

  2. Глух плъх
    #6

    Нещо работа. Ама пречупили съдбата на някой. Ама друг се поболял от мъка и безсилие, Ама трети луднал и си стои оттогава щастливо нахилен. Кво ти пука? Кво му плащаш? Половин живот срещу една средна месечна заплата в ЕС. Правораздаване. Право раздаваме всекидневно от 9,00 до 17,30, с обедна почивка от половин час. Кво му плащаш.

  3. Отбелязвам
    #5

    от Съда в Страсбург, трябва да бъдат плащани ЛИЧНО от виновните длъжностни лица - съдии, прокурори, нотариуси, служители на МВР или чиновниците от безбройните институции!Всички те - в крайна сметка - не носят ли никаква отговорност? Не стига, че данъкоплатецът ги храни, ами на всичко отгоре ще плаща и за безобразията им!

  4. медиапулуоч
    #4

    Тая пуламедия пак доказа своята ефективност, безпристрастност и компетентност да ни метне поредната доза катранец. А бе,що не кажете кои страни най-много ги съдят в Страсбург та малко да има и елементец на сравнително анализче. По тоя критерий, обаче, не сме на последно място и това не е в политиката на мудияпел. Най-големите нарушители на права, осъдени в Страсбург са? Франция, Испания, Великобритания. Хлъц! Ау?! Ми сега я втасахме. Що така, бе?Майната им на фактите! За България - никога с любов!

  5. passerby
    #3

    Не ми пука дали България е с най-много дела в Страсбург! Като сме започнали да се сравняваме нека видим и населението и териториите на споменатите първенци и да ги сравним с нашите! Това, което е тъжно, че България изобщо не се интересува от правата на нейните граждани! А още по-лошо е че по-голямата част от самите граждани не се интересуват и не отстояват правата си! Защото ако самите хора поискат твърдо и неотстъпно да са зашитени правата им, то може би такива като Румен Петков и т.н. Догановци и пр. няма да са героите на медиите и всички да се разправят с тях, а щяха да са отдавна забравени манекени на раирани униформи на местна почва в някои от мъжките затвори.

  6. Българче
    #2

    Не плаща България, защото България сме ние, седем милиона души!Да платят тия, които не си вършат работата както трябва, и на всичко отгоре им плащаме и заплатите.

  7. От ЕС
    #1

    за наненсени щети, а не данъкоплатците!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.