Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още депутати искали да напуснат НДСВ, казват НИЕ

0 коментара

Повече депутати искали да напуснат парламентарната група на НДСВ заедно с шестимата си колеги, които вчера създадоха нова група Национален идеал за единство(НИЕ) заедно с четирима независими депутати. Това съобщиха на първата си пресконференция от НИЕ и добавиха, че те не допуснали по-голямо изтичане на хора, защото не искат да дестабилизират правителството.

"Много хора имаха причини и споделят нашите виждания, но напуснахме само шест заради вътрешното ни убеждение, че искаме да бъдем коректив, а не деструктивна сила. На този етап България не се нуждае от парламентарни и правителствени трусове", каза шефът на новата група Никола Николов. По думите му от НДСВ можели да излязат не 6, а 10, 15 или 20 депутати.

НИЕ няма да правят нова партия и няма да подават заявления за напускане на сегашните си партии. Николов е в ръководството на движение "Оборище", а Мариана Асенова и Мария Гигова членуват в партията НДСВ.

На въпрос защо не са поканили Елка Анастасова в НИЕ те отговориха, че ако е искала да влезе в групата, е щяла да го заяви.

Носи ли Симеон отговорност за ситуацията в страната

"Ние ясно и категорично заявяваме, че продължаваме да стоим зад идеите на Симеон Сакскобургготски за утвърждаването на новото политически мислене за обединение на нацията в името на националното съгласие", декларираха НИЕ. Секретарят на новата група Мариана Асенова обясни, че излизането им от ПГ на НДСВ е в резултат на ясното им несъгласие да следват тяснопартийни решения, които се "спускат" от ръководството на НДСВ, като под съмнение било дали премиерът е запознат с тях.

"Аз лично не бих се изразила така директно, че заставаме зад идеите на Симеон Сакскобургготски, защото се оказа, че това са идеи за свръхобещания, които вероятно умишлено бяха изговорени в публичното пространство по време на предизборната кампания, за да се грабнат гласовете и да се стигне до тази категорична победа", контрира я обаче Стела Банкова и добави, че тя лично влизала в новата група с цялата си непроменена от година насам критична позиция спрямо икономическата и социалната политика на правителството и премиера, както и засилващото се бламиране на ролите и функциите на парламента. Банкова и още четирима депутати излязоха от ПГ на НДСВ преди около година.

"Аз заставам не зад идеите, а зад едни разумни обещания, съобразени с настоящата ситуация в България. При тази ситуация ние в никакъв случай не можем да говорим за несимволично, незабавно увеличаване. Откъде? Как?", заяви Банкова. В същото време Пламен Кенаров обясняваше, че идеите на Симеон са идеите на цялото българско общество и нямало българин, който да не заставал зад тях, проблемът бил в това как се изпълняват те.

В обръщението си десетимата са записали, че застават срещу "традиционното високомерие на изпълнителната власт да не се чувства длъжна да съгласува действията си и да не се отчита пред българския парламент и общество". Те са срещу тенденцията МС и НС да се превръщат в "острови на властта", които управляват от името, но не и "в името на народа".

"Налице е интересен парадокс - на всички депутати от НДСВ ръководството внушава, че са функция на лидера си, а голяма част от нас, като личности, сме добре познати на обществото", заявяват членовете на групата и добавят, че ПГ на НДСВ не е успяла да сработи като единен отбор заради надделяването на чужди интереси.

Те обаче не бяха единни по въпроса чии са "чуждите интереси" и кой е отговорен за ситуацията.

Според Мариана Асенова идеите на премиера са били изкривени от "определена група хора от политическото ръководство". "Вкупом всички са виновни", бе отговорът на Стела Банкова. Никола Николов пък обясни, че екипът, избран от премиера, в крайна сметка не води до никакви резултати и Симеон носи своята отговорност заради бездействието си. "Той може да бъде аплодиран за своите външнополитически действия, но за вътрешнополитическия приоритет, който не ръководи лично, се получават неразбории и неточности", заяви председателят на НИЕ и припомни, че вече изтекоха 600 дни от обещаните 800.

Пламен Кенаров обясни, че за последната година и половина се е виждал лично с премиера само веднъж - преди провала на първото учредително събрание на НДСВ на 26 януари 2002. "През това време всеки от нас е правил изключително много опити, за да се добере до премиера, за да изрази личното си становище, лично аз съм направил поне 10 заявки за среща с него, но до този момент не съм успял", обясни той и добави, че смята за свой работодател избирателите и при излизането си не се е съобразявал със становището на премиера.

Предлагаха ни постове, за да мълчим

Още вчера хора от ръководството на НДСВ обявиха, че шестимата се отделят, защото имали неудовлетворени властови амбиции. Кенаров искал да стане министър на здравеопазването, Николов - на строителството, Гигова - на младежта и спорта.

В отговор Гигова обяви, че Гержиков и Панайотов настоятелно са ѝ предлагали да стане шеф на комисията по младежта и спорта, но тя отказала. Междувременно пък бе вкарана, пак от ръководството на ПГ на НДСВ, в запазената за приближени до Панайотов жълта квота във външната комисия на мястото на Валентин Церовски.

"Аз бях номиниран за министър на строителството, но си направих самоотвод пред Националния изпълнителен комитет на "Оборище" 10 дни преди да бъде номиниран Церовски", декларира пък Никола Николов. Пламен Кенаров от своя страна заяви, че е застанал зад гърба на Финков още от първия ден на избирането му за здравен министър. И посочи: "Проблемът на българското здравеопазване е в здравната комисия в парламента, ръководена от доц. Атанас Щерев". Кенаров разкри, че ръководството на ПГ на НДСВ му е предлагало през последните месеци да стане шеф на Здравната каса, както и зам.-министър на здравеопазването.

Шестимата депутати, които гласуваха против поправките в приватизационния закон, с които се отменя съдебния контрол върху раздържавяването на 15 предприятия, ще подкрепят евентуалното президентско вето върху него. Ако случайно законът мине, те обещаха да го дадат на Конституционния съд. "Прогнозата ни е, че при вето законът няма да мине в зала, но ако се случи гласуване с карти на колеги в чужбина, ще искаме преброяване", каза Николов.

Членовете на новата група се съмняват, че Симеон е участвал в изготвянето на промените в закона - според тях само ги е подписал. Отрязването на съдебния контрол било опит на вносителите да се облагодетелстват при сключването на бъдещи приватизационни сделки.

В същото време обаче членовете на групата не казаха как биха гласували при евентуален вот на недоверие срещу кабинета за приватизацията например. "Има ли такъв внесен вот?", парираше въпросите Мариана Асенова.

Неефективната икономическа програма със "съмнителни и в много случаи непрозрачни резултати";недобре функциониращите държавни институции и видимият ръст на престъпността и корупцията, са част от причините за тежката икономическа и социална ситуация в страната, според групата.

Приоритетите на НИЕ са борбата с корупцията, социалната политика - чрез изграждане на единна национална пенсионна политика, здравеопазване и образование, създаване на национална демографска стратегия за съхранение на нацията, както и на единна стратегия за икономическото развитие на страната, която да бъде дългосрочна - за повече от пет години и приета с гласовете на всички парламентарни групи са основните приоритети на НИЕ според програмната им декларация. Съхраняване на националните традиции и духовни корени, отделяне на по-голямо внимание на спорта, младежта и европейската и евроатлантическата интеграция са другите приоритети. Членовете на групата обаче не конкретизираха тези идеи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.