Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още един доклад определя АЕЦ “Белене“ като рисков проект

Заплахите идват от балкански специфики на пазара, проекти на съседните държави и нови технологии, според подизпълнител на HSBC

54 коментара
Още един доклад определя АЕЦ “Белене“ като рисков проект

Затвореният регионален енергиен пазар и прекомерната държавна намеса в него, тенденцията за намаляващо потребление на електроенергия в България, енергийните проекти на съседните държави и развитието на новите технологии в отрасъла представляват рискове за инвеститора в проекта за изграждане на АЕЦ “Белене“. Това сочи доклад на британското фирма “НЕРА Икономик Консултант“
(NERA Economic Consultant), която е била наета да анализира регионалния енергиен пазар от консултанта на “Българския енергиен холдинг“ за рентабилността на АЕЦ “Белене“ - банката HSBC. Документът в превод на български бе публикуван в четвъртък от “Правен свят“.

В него се посочва, че предвид дългосрочността на изпълнение на проекта за строеж на АЕЦ “Белене“, има вероятност да се появят нови технологии, които да могат да произвеждат електричество в търговски мащаби на по-ниски цени от сегашните атомни генератори или другите въглищни, газови и възобновяеми технологии. Развитието на възобновяемите енергийни източници в страната съгласно евроангажиментите ѝ също застрашава ядрения проект, смятат специалистите от НЕРА.

Българската енергийна система разполага с инсталирани мощности с общ капацитет от около 12 гигавата (GW), състоящи се от ядрена (2 GW), водноелектрическа (3 GW) и въглищна мощност (5.5 GW), а върховото потребление е от едва около 7 GW, посочва още докладът. Така се потвърждават и други анализи, че в България има свръхмощности, чието производство може да се реализира само чрез износ в региона.

В същото време обаче България не е единствената държава в Югоизточна Европа, която обмисля ново ядрено развитие, посочва консултантът. Той дава пример с плановете първата турска ядрена централа “Аккую“ да влезе в експлоатация през 2019 г. с капацитет от 1200 MW. Тя ще бъде построена и ръководена от руската фирма “Росатом.“ Според сведенията на НЕРА, Турция е близо до подписването на договор за строеж на втора ядрена централа на черноморския бряг. Първоначалните планове за договор с японската фирма “Токио Електрик“ пропадат след аварията в АЕЦ “Фукушима“, но има сведения за интерес от страна на други фирми, които искат да се впуснат в това рисковано начинание, въпреки че не е определена начална дата. Отделно Румъния, която има 1.3GW ядрени производствени мощности в АЕЦ “Черна вода“, обсъжда да удвои този капацитет чрез пускане в експлоатация на още два реактора до 2019 г., пише в доклада.

В него се акцентира и на това, че електрическият интензитет на БВП в България, който е спаднал с над 40 % от края на 1990-те, ще продължава да намалява, макар към момента българската икономика да остава най-енергоемката в ЕС. Разпространението на електромобилите, което според енергийната стратегия на страната ще се стимулира, може да повлияе положително консумацията на електроенергия в България, но в същото време няма ясно разписани мерки за насърчаване на покупката на екологичните автомобили, посочва още документът.

Анализаторите смятат също, че проблем пред инвеститора в АЕЦ “Белене“ ще е това, че като собственик на “Националната електрическа компания“, която е единственият купувач на електроенергията на едро, държавата запазва значителни възможности да продава енергия на цени, по-ниски от тези, които биха се появили на напълно приватизиран пазар. “Тези фактори, заедно с липсата на ликвиден пазар на едро и прозрачна референтна цена на едро, създават значителни рискове за инвеститорите да възстановят разходите по производствени проекти в България“, пишат авторите.

Според тях “вертикално интегрирани, заварени компании, които са държавна собственост, изглежда преобладават на регионалните пазари, което има за последица ниски нива на конкуренция на пазара на дребно“. Експертите посочват още, че инвеститорите в нови енергийни производствени капацитети до известна степен разчитат на краткотрайните резки повишения в цените на енергията, за да покрият фиксираните си разходи.

Макар и регионалният пазар да остава затворен и неконкурентен, в него участват страните членки на ЕС България, Гърция и Румъния и на асоциираните държави Сърбия и Турция и той ще трябва да се подчини на изискванията на Третия либерализационен енергиен пакет и да се отвори. В тази насока са и плановете на страните в региона да пуснат между 2015 и 2025 г. в експлоатация до 3350 MW нова електропреносна способност чрез далекопроводи до Италия и Турция, откъдето вече се отварят нови възможности за връзки с други енергийни мрежи и доставки на ток.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 65
    #54
  2. Анонимен
    #53

    Защо не се обсъждат ядрените отпадъци? Какво ги правят сега и какво ще ги правят в бъдеще? Изнасяме ли ги? У нас ли си ги заравяме и къде? Колко струва това?

  3. Анонимен
    #52

    Ние не че не искаме,а НЕМОЖЕМ да построим такова нещо, като АЕЦ, а и нямаме пари да платим, затова е по добре да забравим тази централа АЕЦ "Белене" и да не я коментираме, защото тя за нас е един ГОЛЯМ срам , за това какви строители сме на АЕЦ-ве!

  4. Анонимен
    #51

    49: Ти предлагаш ... Газ Въглища Слънчева (вятърна)...

  5. Анонимен
    #50

    до 45: Ти както го обясняваш май от там идваш? Или си ходил само на екскурзия?

  6. Анонимен
    #49

    43: Цитат:Няма по евтина и по екологична от ядрената енергия! Това е може би някакъв лозунг на Атака или БСП. Ти сигурен ли си, че не си от Белене или от Плевенско?

  7. Анонимен
    #48

    До 45: Какво предлагаш: Да закрием всичките АЕЦ по света ли? Мислиш ли че можеш да успееш? Ако можеш действай? Истината за Чернобил е, че там през 1986 г. беше извършен един безумен CRASH тест, които се оказа успешен. Твърдя, че това което беше направено там ако се повтори в която и да е АЕЦ по света, резултата ще бъде същия. Изключително важни са кадрите които работят в една АЕЦ. Доказа го Фокушима. Аз вярвам на нашите ядрени специалисти много по-вече от турските или румънските. Ако гръмне ядрен блок в Турция или Румъния, за българите ефекта ще бъде все едно е гръмнала АЕЦ-Белене.

  8. Анонимен
    #47

    РБ-има излишък от ел. енергия-защото демократите "построиха" много ВЕЦ,ТЕЦ и т.н.!!!!!!!!!!! АЕЦ на съседите,не са опасни за РБ-та тя след 20-тина години ще бъде в забвение!!!!!!!!!

  9. Анонимен
    #46

    Правителството на България има намерение да предложи на парламента страната да излезе от споразумението с Русия и Гърция за строителството на нефтопровода „Бургас- Александруполис”.
    След забавянето на реализацията на проекта, София изплатила всички дългове и заяви за възможност от едностранно денонсиране на договора. Руските партньори смятат, че подобно решение нарушава съществуващите юридически норми.

    Ръководството на България се обърка в енергийните приоритети, икономиката отиде на втори план.

  10. Анонимен
    #45

    @43 "Няма по евтина и по екологична от ядрената енергия!" ----------------------------------- Пресели се за 2-3 месеца в района на Чернобил, поговори с местните жители, разучи житейските им саги и след това продължи да се самоубеждаваш, че ядрената енергия е най-екологична. ПС: Не забравяй да се насладиш на местните двуглави Homosapiens, които очевидно виреят само в екологично най-чиста среда.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.