Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още електроцентрали и 30% битова газификация до 2030 г.

Не било вярно, че страната ни има свръхкапацитет за производство на ток

8 коментара
Иван Айолов се включи в петото издание на международния конгрес за екологично устойчива енергийно развитие, сн. БГНЕС

Изграждането на нова ядрена мощност, рехабилитация и строеж на нови конвенционални електроцентрали и 30 процента битова газификация. Това са част от целите, които си поставя разработеният от работна група на Министерството на икономиката и енергетиката проект за нова национална енергийна стратегия до 2030 г., която да замени приетия от кабинета на ГЕРБ през 2011 г. подобен документ с хоризонт до 2020 г.

 

Новата стратегия още не е представена за обществено обсъждане, но акценти от нейното съдържание бяха обявени във вторник от зам.-министъра на икономиката и енергетиката Иван Айолов, който участва в Петия международен конгрес "Екологични и енергийни основи на устойчивото развитие".

 

Пред журналисти зам.-министърът посочи, че страната ни има нужда от нови мощности, тъй като изобщо не било вярно твърдението, че България разполага със свръхкапацитет за производство. "Ние имахме тази година една седмица истинска зима с минусови температури и тогава енергийната система работеше без никакъв резерв", заяви Айолов.

 

В същото време обаче в последните две седмици редовно "Електроенергийния системен оператор" ограничава производството на електроенергия от слънчеви електроцентрали, тъй като вътрешното потребление е слабо. Заместник-министърът от своя страна коментира, че макар производителите на енергия от ВЕИ да се оплакват, че търпят загуби от намаляване на производството им, трябва да се отчетат и загуби за енергийната система, когато се налага ограничаване на производството на енергия от АЕЦ и термични централи, за да може вятърните и фотоволтаичните централи да работят.

 

Освен новата ядрена мощност – вероятно VІІ блок в АЕЦ "Козлодуй", за чийто строеж се преговаря с американската "Уестингхаус", и рехабилитацията на съществуващи електроцентрали и строеж на нови такива, Айолов посочи като други основни цели намаляване на енергийното потребление, което обаче не е ясно как се връзва с новите електромощности.

 

И в този вариант на енергийната стратегия присъстват проектите за строеж на междусистемните газови връзки на страната ни с Румъния, Сърбия, Гърция и с Турция, чието изграждане се забави, както и разширяване на газохранилището в Чирен и изграждане на поне още едно газово хранилище, стана ясно от думите на Айолов.

 

Битовата газификация отново е поставена в дневния ред на поредно правителство, но така и не успява от години да помръдне от постигнатите около 3 процента. Основните причини за това са прекалено високите цени на природния газ и голямата първоначална инвестиция за включването на домакинствата към мрежата, която пък остава такава именно заради малкото клиенти.

 

Природният газ е добра алтернатива на традиционните горива и неговите предимства са директната доставка, ефективният контрол над потреблението и енергия, която не се преобразува, каза пред участниците във форума Айолов.

 

Газовата генерация е бърза и може да бъде балансьор на енергийната система, заяви Айолов и добави, че изграждането на централи от възобновяеми източници е трябвало да върви успоредно и с изграждането на газови централи, но това не се е случило.

 

Пред журналисти зам.-министърът каза, че се водят разговори с двете американски централи - ТЕЦ "Марица-Изток 1" и ТЕЦ "Марица-Изток 3" за преразглеждане на дългосрочните им договори за изкупуване на енергия, които в момента утежняват значително цената на тока за защитените потребители от бита и дребния бизнес. "Българският енергиен холдинг" в момента готви модел, който да им бъде предложен за обсъждане, каза Айолов.

 

Помолен да коментира процедурите за отнемане на лицензите на електроснабдителните дружества Айолов каза, че приветства "правилния подход" на ЧЕЗ да предложи спогодба на НЕК и очаква ЕВН и "Енерго-Про" също да се вразумят и да потърсят споразумение с НЕК относно задържаните от тримата доставчика на ток плащания по фактури на НЕК, заради нейни дългове към тях.

 

Според него това е пътят за приключване на казуса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Славчо
    #8

    "Публичните организации дават пример
    Публичният сектор в САЩ определено работи за това да даде пример на бизнеса в употребата на екологично чиста енергия.
    Министерството на енергетиката на САЩ, е скочило с 10 мета нагоре през последната година, за да се стигне до седма позиция в класацията. Ведомството е удвоило употребата на зелена енергия до почти 700 млн. киловатчаса. Департаментът по въпросите на ветераните е на 16 позиция, увеличавайки използването на зелена енергия със 100% и достигайки 400

  2. bobyhranov
    #7

    Тия тикви вместо да ми говорят за 30% газификация да кажат какъв процент и кога ще има диверсификация на газоснабдяването.

  3. Майтапчия
    #6
  4. Alex
    #5

    За момента имаме излишък от около 40 - 45%. Енергийната мафия, с цел пълнене на собствените джобове ще докара излишъка до има няма 90%...

  5. atd112
    #4

    Без да искам да ги обиждам, но в енергийните факултети влизаха най-слабите кандидат студенти. Това се вижда ясно от стратегите които изработват.

  6. Майтапчия
    #3

    Кои са авторите на Стратегията? Май не са от щата на Министерството. Например какъв е приноса на Ив. Диловска и Сл. Нейков Иванов. Или може би и самият Дядо Иван не знае кой я е писал-преписал?

  7. Valentin Dimitrov
    #2

    Колкото до "свръхкапацитета" - от 13,000 мегавата инсталирани мощности във пикови моменти се ползват под половината ! А иначе, докато отговорните другари се научат да започват всичко, свързано с енергетиката, със вълшебните и спасителни буквички ЕЕ плюс ВЕИ /думичките са енергийна ефективност с използване на Слънцето, Вятъра, Водите и Биомасите/, аз им се сърдя, не ги поглеждам, тези затворници на свобода...

  8. Valentin Dimitrov
    #1

    Не видях тук проекто-стратегията да е "съгласувана" с енергийната политика на ЕС ! Може пък да съм сляп.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.