Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още няма "да" от ЕК за парното от отпадъци в София

Проектът обаче не е спрян, както твърдят от БСП

2 коментара
Още няма "да" от ЕК за парното от отпадъци в София

Европейската комисия все още оценява проекта на Столичната община и "Топлофикация-София" за изграждане на инсталация за производство на парно и ток от гориво от отпадъци. На този етап няма окончателно решение за него, но не и отхвърлен.

Това обявиха във вторник от ЕК, от общината и от Министерството на околната среда и водите. Причина за обясненията беше изказване на лидера на БСП в София Калоян Паргов. Пред партийната телевизия на социалистите той заяви, че проектът е спрян от Брюксел. "Причината е объркана пътека, по която са кандидатствали за финансирането. А това показва крайна некомпетентност от страна на администрацията в Столична община и абсолютно неумение да бъде свършена работата така, че да бъде осигурено финансиране“, обясни лидерът на БСП-София по БСТВ. Според него това означава, че почти сигурно и еврофинансирането за когенерацията ще бъде загубено.

Проектът за инсталация, която да произвежда ток и парно от т.нар. RDF гориво, получавано при преработката на битовите отпадъци на София, е на обща стойност 370 млн. лв. Близо 180 млн. лв. от тях се осигуряват от оперативна програма "Околна среда", която се управлява от екоминистерството. За отпускането на европейската част от парите е нужно одобрение на проекта от Европейската комисия, тъй като влиза в графата на т. нар. "големи проекти", които подлежат на оценка и от Брюксел.

Обяснения

Проектът е в процес на оценка, обясниха на въпрос на Mediapool от Европейската комисия. Същото заявиха и от общината, и от екоминистерството. От ЕК допълниха, че все още няма окончателно решение за проекта.

"За проекта е изготвен доклад за съответствие от "Джаспърс" (механизъм за техническа помощ на ЕК, ЕИБ и ЕБВР), който потвърждава, че той отговаря на изискванията на Оперативна програма "Околна среда". Проектът беше одобрен на национално ниво през есента на миналата година и изпратен за последваща оценка от Европейската комисия. Пътеката на кандидатстване следва стриктно регламента за т.нар. "големи проекти". Процесът на оценка продължава. На този етап е поискана допълнителна информация във връзка с режима на държавните помощи", обясниха от общината.

От там допълниха, че срокът за възстановяване на разходи по оперативните програми от настоящия програмен период е декември 2023 г. Самият програмен период изтича през 2020 г. До момента "Топлофикация-София" все още не е обявила поръчка за изпълнител.

"Твърдението на БСП – София, че проектът за изграждане на инсталация за производство на енергия от RDF гориво е спрян, е категорична лъжа. Използването на толкова важни за столицата теми в предизборната кампания е безотговорно и би могло да накърни в дългосрочен план интересите на софиянци. Жалко е, че сме свидетели на подобно нещо. Призовавам колегите от опозицията към повече сериозност и политическа дълбочина по време на кампанията. Работата за града ни трябва да продължи и след изборите", коментира и председателят на общинския съвет в столицата Елен Герджиков (ГЕРБ).

Договорът за финансирането на проекта между общината и оперативната програма "Околна среда" беше подписан в края на миналата година с решение на правителството.

Параметри

Това е третата фаза на проекта за оползотворяване на столичните отпадъци. През миналия програмен период бяха дадени около 250 млн. лв. за изграждането на завода за механично биологично третиране на битовите отпадъци на Столична община.

В момента произведеното RDF гориво се изгаря в циментовите заводи, което носи допълнителни разходи на общината.

Проектът предвижда произведеното гориво от боклука да се дава безплатно на "Топлофикация – София". С него ще се произвежда топло- и електроенергия в инсталация на площадката на ТЕЦ "София", който се намира близо до Централна гара. Технологията е скарно изгаряне.

Ефектът ще бъде в намаляване на разходите на "Топлофикация", което ще позволи задържане на цената на топлоенергията, твърдят от общината. Икономиите ще дойдат от по-малките разходи за газ - с около 10% годишно, което в момента се равнява на около 12.5 млн. евро, показват сметките на кметството.

В инсталацията трябва да се изгарят по 180 000 тона гориво от боклуци, с което да се произвежда ток за 25 000 - 30 000 домакинства и парно за 30 000 - 40 000.

От общината твърдят, че от инсталацията ще има и екологични ползи, тъй като щели да намалеят емисиите на въглеродни оксиди, азотни оксиди и фини прахови частици. В доклада за оценка на въздействието върху околната среда се казва, че фините прахови частици ще се увеличат. От общината пък твърдят, че това важи при запазване на всички съществуващи инсталации на "Топлофикация". Планирало се обаче някои от тях да бъдат спрени и така да се компенсира допълнителният прах от инсталацията, а крайният резултат да е по-малко емисии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. те винаги са одобрявали и финансирали всяка многократно оскъпена далавера на €НП-Г€РБ

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    нЯМА НУЖДА ДА СЕ ХАРЧАТ ТОЛКОВА ПАРИ. В Европа газа става "без пари": Цените на газа в Европа са спаднали до минимум за 13 години Цените на газа в Европа продължават да намаляват на фона на излишъка на газ в складовите съоръжения и масовото въвеждане на нови съоръжения за производство на втечнен природен газ. В основния европейски газов възел - TTF в Нидерландия - квотите за газови договори се доближават до най-ниските си нива от 2006 г. насам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.