Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още няма споразумение със САЩ за военната част в Ирак

0 коментара

Все още няма споразумение за българските войници, които ще заминат като военна подкрепа във възстановяването на Ирак, каза посланикът на САЩ в България Джеймс Пардю пред Би Ти Ви.

"Има дискусии сред военните, между командващите, за решаването на чисто практическите военни въпроси, които трябва да бъдат изяснени. Има технически детайли за статута на военната част. Но това, което е важно, е, че има политическо желание и воля да се случи това и военните се подготвят да изпълнят това желание", обясни посланикът. Допълни, че все още се преговаря каква точно ще е финансовата подкрепа на коалицията за България и какво конкретно ще даде България на Алианса.

След като България не успя да изпрати военна част в съседна на Ирак държава по време на военната операция, правителството обяви готовността си да изпрати първо 170 войници, а после 500, в следвоенен Ирак. Според думите на шефа на Генщаба опреди месец, частта ще има готовност да замине до 26 май. До този момент обаче правителството не е внесло проекторешение в парламента.

България има още работа, която трябва да свърши, за да стане член на НАТО, посочи Джеймс Пардю, като изтъкна модернизирането на армията, контрола върху износа на оръжие, както и осигуряването на информация, която НАТО желае да получи.

Посланикът на САЩ в България уточни, че в сферата на разузнаването се включва както дипломация и военна организация, така и промяна на мнението на хората. "България е част от разузнавателната система и може да бъде ценен съюзник на САЩ в тази област", коментира още посланик Пардю.

"Нещата, които държавният секретар Пауъл изясняваше тук, бяха, първо, че гласуването на Сената и одобряването на членството в НАТО е нещо, което ние подкрепяме и напълно сме съгласни да стане. Той помоли лидерите да продължат реформите, които започнаха - и военните реформи, и реформите в съдебната система", уточни Джеймс Пардю.

По думите му, необходимо е да се работи за осигуряването на информацията и всички тези процедури, за които НАТО изисква, изясняването на достъпа до информация на различните лица. Има екип от НАТО, който работи с българските си колеги по въпросите за класифицираната информация, каза посланикът.

Мисля, че държавният секретар и Съединените щати имат убедеността, че България ще направи всичко, което е необходимо, и ще стане един много, много добър член на НАТО, посочи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.