Нищо радикално различно не предлага ГЕРБ в предизборната си програма за периода 2021 – 2025 г., става ясно от документа в обем от 126 страници. Партията на Бойко Борисов смята да продължи сегашните си политики със същия фокус. Повтарят се някои обещания, които трябваше да са изпълнение в сегашиня мандат - електронно правителство и дигитализация на администрацията, електронно праводъсие, либерализация на енергийния пазар и защита на уязвимите потребители на електроенергия, завършване на газовите връзки с Гърция, Сърбия и Турция, от които в процес на изграждане е само тази с Гърция. Демонополизацията на здравната каса отново е заложена. Борбата с корупцията, която бе акцент в предишната програма, остава на дневен ред.
Приоритет №1 остава образованието, пари ще се харчат за магистрали, ВиК и саниране. Няма да се правят никакви резки завои в данъчната политика, която ще продължи да залага на плоския 10-процентен данък, който облага повече по-бедните. Аргументът на искащите четвърти мандат управляващи срещу въвеждането на необлагаем минимален данък върху доходите е, че ако това се приеме ще трябва да се вдигне на 22 на сто данъка за получаващите заплати от 1000 до 2000 лв., които са най-голям процент от работниците.
Специален акцент при харченето на парите от ЕС през новия мандат ще бъдат зелената икономика и иновациите.
И през новия мандат ще продължи, макар и с по-скромни темпове, увеличението на учителските заплати, които ще бъдат поддържани на ниво 125% от средната заплата за страната. В програмата не е записана точна сума, въпреки че премиерът Бойко Борисов обеща 2500 лв. средна учителска заплата през 2025 г. Това е ръст от около 50% спрямо сегашното равнище на възнагражденията на педагозите и е наполовина по-малко от 100-процентовото увеличение през настоящия мандат.
Ще се вдигат и заплатите в университетите, които трябва да бъдат минимум 140% от средните в страната, като обещанието на Борисов е за средна заплата от 2800 лв. във вузовете през 2025 г.
Разходите за образование ще бъдат на ниво 5% от БВП, обеща вицепремиерът Томислав Дончев. В този сектор се предвижда сериозен ръст на финансиране на иновации и научно-изследователска дейност, стана ясно от думите на образователния министър Красимир Вълчев.
ГЕРБ не смята да променя курса към строга фискална дисциплина. Партията обещава да се справи с дефицитите заради Covid 19, без да вдига данъци, но и без да намалява данъчната тежест за хората с по-ниски доходи. Партията на Борисов не смята да отстъпва за въвеждане на необлагаем минимум при данъка върху личните доходи, за каквото настояват почти всички претенденти за властта. Обещават се данъчни облекчения за семействата, но без конкретни ангажименти.
"Съществуващият данъчен модел е оптимален за развитието на икономиката и не предвижаме промяна на данъчното облагане. Ще работим за запазване на плоския данък, тъй като увеличение на облагането на средната класа в момента е неправилно и несправедливо", обяви за пореден път реабилитираният като икономически експерт на ГЕРБ бивш финансов министър Владислав Горанов. Друга негова основна цел е присъединяване на България към еврозоната на 1 януари 2024 г., поради което много от обещанията в предизборната програма са в евро.
Минималната работна заплата трябва да достигне 500 евро през 2025 г., средната – 1000 евро, а средната пенсия трябва да се покачи до 600 лв., обеща социалният министър Деница Сачева. Предвижда се ежегодната актуализация на пенсиите да се запази и в новия мандат.
Обещава се промяна в пенсионирането на категорийните работници, но не се посочва каква ще е тя.
ГЕРБ ще се стреми към "сребърна икономика", тоест възрастните хора ще бъдат стимулирани да продължат да работят и да развиват дигитални умения. Обещава се още нов кодекс на труда и "пълна промяна в системата за социално подпомагане". Социалните работници пък ще бъдат насърчени с по-добри заплати, като целта е работата им да се превърне в "професия на бъдещето". Ще се направи и специална програма за безработните родители на деца с увреждания.
В икономиката основните мерки са насочени към зелен преход в енергетиката, който ще се постигне със създаване на енергийни общонсти, ползващи възобновяеми енергийни източници, каквато е световната тенденция за повишаване енергийната ефективност и намаляване на загубите на енергия при преноса им от големи енергийни мощности до домовете на хората. Предвижда се обновяване на домовете на над 120 000 семейства, но това ще стане основно с парите от европейския план за възстановяване и устойчивост. Отново се залага модернизиране на ж. п. инфраструктурата, изграждане на поне 500 км нови магистрали и скоростни пътища, както и 4000 км от пътища втори и трети клас.
ГЕРБ се надява, че с тези мерки БВП ще достигне около 100 млрд. евро (196 млрд. лв.) през 2025 г. в сравнение със сегашните 119 млрд. лева. Целта е БВП на глава от населението да се повиши от сегашните 53% на около 65-70% от средноевропейското равнище, с което партията се надява да обърне емиграционните тенденции и българите по света да започнат да се връщат да живеят в страната.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
13 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Виждам, че и тримата от снимката тренират сключени ръце. Скоро се надявам да ги видим с ръце, сключени отзад, с белезници. Особено онзи плазмодий вдясно. По едни 700 милиона причини.
ББ - „Така булю-булю-булю, като правите, и аз се стресирам, почвам да не мога да отговарям правилно. Напрегнат съм.“
по отношение на пенсиите - съгласно тоя "документ" пенсиите ще бъдат намалявани! Да посмятаме - при среден осигурителен доход от 1171 лв. м. януари 2021 г. - средната пенсия е 488 лв. Съгласно "документа" при 1000 евро - 600 лв. /300 евро/ пенсия.!? За да е вярно предположението на "документа" в следващите 4 години не се предвижда увеличаване на тавана на пенсиите.
След появата на този "грандиозен документ",можем да се запитаме -това са неща които радват изстраданата ни душа ,но какво пречеше на грбаджиийте 10 години да не ги свършват .Особено в съдебната система.Тя е "алфата ии омега та " на една държава.Ако САШ не стигнаха ди гражданска война, след изборите ,заслугата е на независимата и достойна колегия от съдии ,които не трепнаха пред воплите на Тръмп за касиране на изборите.А конкретно към Дончев ,бих отправил въпроса защо нямаме лелктронно управление.Мисля …
че от гербаджийската върхушка ,той е най способен ,следователно при желание би могъл да организира това да се случи .Остава ,че някой ,вероятно гурото им не му дава ,защото администрацията е един от трите верни стълба при избори заедно с купеният и корпоративен вот и изборните маниполации.
През следващите 4 г. ГЕРБ предлага:
• Минималната заплата в края на мандата да бъде поне 500 евро (1000 лв.), а средната поне 1000 евро (2000 лв.).
• Ежегодна актуализация на пенсиите на над 2 млн. пенсионери.
• Здравословното състояние на възрастните в селските и отдалечените райони да може да се проследява чрез услугата „телеасистенция“.
• Пълна промяна на модела на социално подпомагане, така че изпадналите в трудно положение да получават повече средства и сами да …
решават кои спешни нужди да покриват.
• Създаване на Кодекс за социална закрила и качествена промяна на подкрепата за семейства и деца. С това по-фокусирано ще подпомагат средно по 350 000 семейства всеки месец.
• Подобряване на условията на труд и осигуряване на кариерно развитие на 16 000 социални работници. Ще разработват Стратегия за развитие на човешките ресурси, за да се гарантира, че социален работник ще бъде професия на бъдещето.
• Продължение на реформата и развитието на социалните услуги и най-вече на интегрираните здравно-социални услуги за възрастни. Ще бъдат изградени 400 услуги за 15 000 възрастни и хора с увреждания.
Ще работят за преобръщане на миграционните процеси, привличане на повече млади хора и утвърждаване на България като добро място за създаване на семейство, отглеждане и образоване на деца. Част от стъпките в тази посока са:
• Подпомагане на около 25 000 родители да се върнат на работа с разширяване на програмите за детегледачки и за детски кътове на работното място.
• Регламентиране на достатъчно възможности за гъвкаво работно време и съчетаване на професионалния и личния живот в изцяло нови Кодекс на труда и Закон за насърчаване на заетостта.
• Създаване на портал с прогнози за работните места на бъдещето и необходимите за тях умения.
• 160 000 души, които нито учат, нито работят да бъдат идентифицирани и привлечени на пазара на труда.
• В координация с МОН и НАПОО: мащабна промяна в модела на професионалното образование, като се регламентира валидиране на съществуващи умения, придобити и извън училище.
• Половината работещи в страната – 1,6 млн., да бъдат обучени на дигитални умения, включително в специално създадени 760 дигитални клубове в читалища и библиотеки в страната.
Програмата ви дава двадесет и осем причини да гласувате с правилната бюлетина. ;)
Както плати Простака.
Положително е, че в говоренето си и в заложените приоритети ГЕРБ говори за направеното в редица сектори. Не е случаен и изборът на слоган „Работа, работа, работа“. Последователните послания в тази кампания вдъхват на избирателите сигурност за бъдещето на обикновения човек в България.
Какво изпълниха ГЕРБ в този управленски мандат:
• Минималната заплата вече е 650 лв. Това е с 41% по-висок размер от 2017 г., когато беше 460 лв.
• Изпълниха ангажимента си за 50% ръст на средната работна …
заплата. През последното тримесечие на миналата година вече беше 1505 лв., докато през 2017 г. беше 1001 лв.
• Повишиха средния общ доход на човек от домакинство с 1/3 - от 1355 лева през второто тримесечие на 2017 г. до 1805 лева през четвъртото тримесечие на 2020 г.
• И още – увеличиха с 30% възнагражденията на работещите в социалната сфера и с 20% на служителите на социалните услуги. В момента средната заплата на социалните работници е 1282 лв., а на служителите на бюрата по труда - 1260 лв.
• Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст вече е 300 лв. В началото на мандата ни беше 161,38 лв.
• Регламентираха изплащането на вторите пенсии, така че две пенсии да бъдат повече от една. Създадоха гъвкав механизъм за избор на хората за това откъде получават своите пенсии.
• От август 2020 г. подпомагат всички 2,1 млн. пенсионери с 50 лв. добавка към пенсиите. Такава ще бъде дадена и за април, а хората с пенсии от 300,01 лв. до 369 лв. ще получат еднократно и по 120 лв. за храна.
• В кризата запазиха над 300 000 работни места чрез мерките 60/40 и 80/20, които ще продължат до юни.
• Над 41 000 семейства с деца до 14 г., които се обучаваха дистанционно, получиха средно по 900 лв. подкрепа. На над 6000 семейства пък осигуриха детегледачи, за да могат да се върнат на работа.
• За да бъдат намалени отпадащите ученици между VII и VIII клас, създадоха нова помощ и подпомогнаха с нея 24 000 семейства с осмокласници. 30 000 семейства с деца в I клас също получиха сходна подкрепа. През тази година всяко българско семейство с деца в тези две възрастови групи ще може да се възползва от помощта.
• Осигуряват топъл обяд на близо 60 000 възрастни, хора с ниски доходи или изпаднали в затруднено положение. На 41 000 хора в невъзможност да се самообслужват или под карантина се предоставя патронажна грижа. В рамките на мандата бяха раздадени 1,5 млн. пакети с храни от първа необходимост. Това са 39 000 тона хранителни продукти.
• Беше помогнато на 283 680 души и семейства, за да не стоят на студено през зимата. Увеличена е и помощта за отопление на 500 лв. на сезон.
• Подкрепени бяха медицинските специалисти и здравните медиатори с допълнителни 1000 лв. към заплатите им. От началото на пандемията бяха изплатени над 145 000 такива добавки.
• Всеки месец над 664 000 хора с увреждания получават финансова подкрепа, а близо 36 000 ползват личен асистент.