Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още повече ВЕИ и край на въглищата у нас през 2038 г.

Обмислаят се частни борси за ток, стратегия за зеления преход и комисия за климатична неутралност

26 коментара
Още повече ВЕИ и край на въглищата у нас през 2038 г.

Планираната от правителството индикативна дата за прекратяване използването на въглища в България е 2038 г., като служебният кабинет преговаря с Европейската комисия и датата 2040 г. Това съобщи служебният премиер Стефан Янев по време на годишната среща на бизнеса с правителството в понеделник следобед. Той допълни, че точната дата ще стане ясна до края на седмицата, когато ще има финални разговори с Еврокомисията.

Тогава е и крайният срок, който си сложи правителството му за внасяне за одобрение от Брюксел на националния план за възстановяване и устойчивост, по който страната ни очаква общо 12.6 млрд. лв. безвъзмездна помощ от европейския бюджет, от които аванс от 1.6 млрд. лв. Той обаче ще дойде след одобрението на този план от Еврокомисията, което отнема до два месеца, а после има още толкова за окончателно "да".

Още повече ВЕИ мощности

От думите на Янев стана ясно, че кабинетът е повишил още плановете за изграждане на възобновяеми енергийни източници и е вдигнал тяхната мощност от предвидените в предишния вариант 1.7 гигавата на 2.5 гигавата за построяване до 2026 г.. Остава и намерението за изграждане на газова централа на мястото на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2".

По-късно, в хода на дискусията, вицепремиерът по еврофондовете Атанас Пеканов посочи, че за момента сме дали индикативна дата в ЕК за спирането на въглищата и се договаряме какво да се случва дотогава в рамките на механизма до 2027 г. "Натискът ще бъде голям и предстои да се види къде ще намерим точка на пресичане на вижданията с ЕК", каза той. Служебният енергиен министър Андрей Живков пък каза, че топката е и в екоминистерството за определяне на стъпките в годините и начина, по който всички електроцентрали да се приведат към едни и същи критерии.

Вицепремиерът уточни че остава намерението за субсидиране с евросредства на изграждането на 1.7 ГВ от възобновяемите енергийни мощности, които да са с батерии за съхранение на част от тяхното производство. Останалите 800 МВ до общата ВЕИ мощност от 2.5 ГВ ще са за по-малки проекти, без системи за съхранение на енергия, каза той.

Нова енергийна стратегия и Комисия по климатична неутралност

Янев предложи да се разработи и допълнителна енергийна стратегия за прехода, която да се дискутира широко и да се одобри и от Народното събрание като обеща, че правителството му ще разработи такава, за да я одобри следващия парламент.

Андрей Живков заяви, че в следващите два месеца ще се постави фундамент за изграждане на енергийна стратегия, който да надгради и темата за ядрената енергетика, която е нискоемисионна и доказано безопасна технология. "АЕЦ и ВЕИ могат перфектно да се допълват. ВЕИ не ни дава устойчивост, заради липсата на технологии за съхранение, а една система има нужда от динамична устойчивост", каза енергийният министър. Президентът пък допусна регионален подход при изграждането на ядрени мощности

Ще се сформира Комисия за климатична неутралност, която да оцени и ефекта за икономиката от предвидения базов вариант за затваряне на въглищните мощности от 2038 г., стана ясно от думите на премиера и вицепремиера.

Критичното при планирането на енергийния преход е никой да не бъде изоставен и да се отчетат регионалните особености, каза премиерът и отбеляза, че днешната световна енергийна криза показва предизвикателствата пред електрификацията и пред безвъглеродната икономика.

Янев коментира още, че въглищните централи бързо могат да бъдат затворени, но е дълга подготовката на регионите и хората за новите видове индустрии на мястото на замърсяващите. "Бързо и бавно са относителни понятия, трябва да е плавно", каза служебният премиер.

Радев: Ако е много бърз приходът, може да катастрофира

Президентът Румен Радев, който за пръв път се включи в този тип среща, организирана за 15-ти път от изданията "Дневник" и "Капитал", коментира, че трябва технологичен баланс в енергийния микс – каква ще е социалната му цена не само за пряко заетите във въглищния бизнес. Той коментира, че предишното правителство на ГЕРБ е пропуснало шансове да договори и повече финансиране за трансформацията и позеленяването на въглищните региони от Фонда за справедлив преход, по който сега България ще получи само 1.2 млрд. евро.

"Ние не саботираме зеления преход, но ако той върви прекалено бързо, може да катастрофира. Трябва да се отчита, че страните тръгваме от различни нива – някои държави имат голям финансов ресурс, какъвто ние нямаме. Това е бъдещето, но трябва да става устойчиво, внимателно и справедливо", каза още държавният глава.

Представителят на ЕВН България, която държи електроразпределителната мрежа в Югоизточна България, Калина Трифонова обърна внимание на това, че в плана за възстановяване и устойчивост са предвидени средства за производство на ток от ВЕИ и за цифровизация на преносната мрежа на високо напрежение за присъединяването на слънчеви и вятърни централи. "Но действителността показва, че повечето ВЕИ се присъединяват на ниво разпределение – ниско и средно напрежение, и трите ЕРП представиха общ проект за цифровизация на тези мрежи. Само в мрежата на ЕВН липсват 86 млн. лв. за присъединяване на нови ВЕИ", коментира Трифонова.

Пеканов ѝ отвърна, че изграждането на умни енергийни системи е изключително важно, но включване на нови проекти в плана би означавало вадене на стари. "Ако го бяхме включили, трябваше да вадим други, тъй като става въпрос за огромен ресурс. Това сме въвели като реформа за умно измерване на потреблението и управлението му на следващ етап, но сега няма как да го въведем", каза вицепремиерът.

Може да се появят още борси за ток

Другата основна тема на дискусията бяха мерките, които правителството взема срещу високите цени на електроенергията. Радев посочи, че се работи с "Българския енергиен холдинг" с регулатора и борсата за ток за попълването на редица нормативни празноти за оптимизация на работата на свободния пазар за електроенергия. Пеканов отбеляза, че се обсъжда и възможността за лицензиране на повече от сегашната една държавна борса за търговия с електроенергия у нас и появата на частни платформи за търговия в електроенергия..

"Министерството на енергетиката може да се бори с кризата само с оптимизация на енергийните мощности, да ускоряваме и разминаваме ремонтите им, но кризата не е породена от липсата на ток в България. Ние и днес, при спрян за планов ремонт блок на АЕЦ "Козлодуй", пак сме в излишък и изнасяме електроенергия", каза Андрей Живков.

"На 21 и 22 октомвври ще има Европейския съвет, посветен на енергийната криза в Европа и ще поканя за диалог много от заинтересованите страна, да кажете какво мислите, че трябва да се заложи. Вече е очертано да има общи газови резерви и общи покупки, да има помощи за енергийно бедните, които в България като процент те са най-много", посочи президентът пред представителите на бизнеса.

Според него енергийната криза поставя на нова плоскост отношенията бизнес и държава.

Янев: Без правила няма перспективи през бизнеса, няма и просперитет за нацията

Стефан Янев на свой ред коментира, че от перспективите пред бизнеса зависи просперитета на нацията – правилата, нормите и санкциониращия инструментариум, както и правоохранителните органи имат решаваща роля. И той, и държавният глава обърнаха внимание на необходимостта от съдебна реформа, за която изрично настоява и ЕК и припомни, че неслучайно отпускането на средствата от еврофондовете е обвързано с конкретни постижения и в тази сфера.

"Трябват парламент и редовен кабинет за фундаменталните промени. Ние сме ограничени. Нямаме възможност да променяме нормативната рамка, но полагаме изключителни усилия да гарантираме сигурността в държавата. Имаме постижения, които се надяваме следващите да надградят. Фокусът е ефективна борба с корупцията, която компрометира нормалното функциониране на цялата държава", заяви служебният премиер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Димитър Мавров
    #26

    На времето Бърборко казваше,че ветрогенератор 3 MW се строи за 3 млн лв,което прави 1 млрд за 1 GW без да се взема предвид първо колко време работи през денонощието средно и колко ще струват съответно електропшроводите.Същото е и със слънчевите батерии,ако не и по-лошо,но никой не прави тази сметка,а се застъпва за "възобновяемите" източници защото някой му плаща за това скъпо и прескъпо от "нашите" пари и както гледам всички са отново в "парламента" и пак ще бъдат там за да устояват каузата на този

  2. eagle_eye
    #25
    Отговор на коментар #24

    Няма друго общество, чиито доходи в толкова голям процент да бъдат изсмуквани от енергетиката.Това е огримна далавера за мафията. Всеки който саборите измъкването ни от този капан е с мафията.ПС. Решението, което си предложил, не е подходящо за всеки потребител. Трябва да принудим държавата да подпомогне гражднаите, които искат да инвестират във ВЕИ. Трябва да свързването към системата е лесно и юзърфрендли, а излишъкът да бъде закупуван. Когато развием този сектор, 9 месеца ще имаме ток на минимални

  3. bgp
    #24

    Така е #23 , саботира се , пречи се !!

    Опитайте да си инсталирате на ново-закупено жилище , примерно на зелено , проектно проектно проектирана соларна инсталация , примерно ,както се проектират газовите инсталации , или пък климатични !

    Няма да стане , бумът на жилищно строителство е за пари , но не и за модернизация , иновация !!!

    Да предположим , че сам предприемете да си подготвите соларна инсталация ........ никой няма да ви подвърже към системата , за да продавате и купувате , като част

  4. eagle_eye
    #23
    Отговор на коментар #22

    Там е проблема. Толкова години и средства загубихме, а резултата е нулев.Германците получават реален и евтрин ресурс от техните ВЕИ, а у нас стратегията е саботирана. От КОй и защо?

  5. БАЦЕ
    #22

    забранете износа поради форсмажорност и спрете с простотиите соларите в момента са перачница за пари и нищо друго

  6. васил
    #21

    на тия двамата кашпировски може само вода да им носи , так держат дорогие товарищи

  7. MP_reader
    #20

    Някой да ми припомни - с кой мандат е избрано това правителство което прави такива дългосрочни планове?

  8. Коментарът е изтрит в 03:19 на 12 октомври 2021 от автора.
    #19
  9. Stefan
    #18
    Отговор на коментар #6

    Защото на обикновеният българин няма кой да му плаща космическите сметки за ток, брюкселска под..го. В този сайт е пълно с хора, които не са помирисвали България от десетилетия, но раздават акъл от топлите си службици в чужбина. Като следи човек форума известно време и вижда на кой му се плаща да прокарва чужди интереси. Има и от изток, има и от запад, въобще всеки тъпче България както му дойде и влачи чергата в негова посока. А нашите мъжествени политици ка то банкянския най-вече и като един одиозен евродепутат от ДБ само си въртят някои телесни части и се чудят кого по-наоред да обслужат....

  10. dimitardi100
    #17

    Добре, че е ЕС иначе ще си останем в кюмюрената ера .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.