Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още три банки били под риск през миналата година

БНБ: Медийни публикации ескалираха банковата криза

3 коментара
Снимка: БГНЕС

Освен затворената Корпоративна търговска банка (КТБ) и поставената под специален надзор нейна дъщерна банка "Виктория", пред миналата година БНБ е открила в още три банки проблеми с управлението на кредитния риск, състоянието на капитала им и способността да генерират печалба. Съответно им били издадени предписания за решаване на проблемите, а на четвърта банка била поставена под наблюдение заради констатирани нарушения. Това се посочва в годишния доклад на Българската народна банка, който бе внесен в четвъртък в парламента. Имената на банките, където са били констатирани проблемите обаче не се посочват.

В документа също така се посочва, че медийни публикации са довели до ескалирането на проблемите с ликвидността на КТБ, срива на банката, поставянето на дъщерната ѝ банка "Виктория“ под специален надзор и застрашили сериозно Първа инвестиционна банка, на която бе оказана държавна помощ с позволението на Брюксел.

Ако се съди по доклада, БНБ не отчита никакви слабости в надзора или в собствените си действия, предизвикали катастрофата на четвъртата по големина банка в България. БНБ посочва, че именно нейните адекватни усилия са запазили стабилността на банковата система у нас, въпреки медийния натиск.

"Запазването на банковата стабилност бе основното предизвикателство през втората половина на 2014 г. Капацитетът на изградените в банките ликвидни и капиталови буфери, целенасочено изисквани от БНБ през годините, беше тестван в реална стресова ситуация. През втората половина на юни банковият сектор беше изложен на сериозен ликвиден натиск, ескалирал от публикации в средствата за масова информация, интернет и от електронни съобщения, свързани със състоянието на определени банки", пише в доклада на БНБ.

"Последвалият значителен отлив на депозити от Корпоративна търговска банка АД (КТБ) и дъщерната ѝ банка ТБ "Виктория“ ЕАД доведе до изчерпване на ликвидността им и преустановяване на разплащанията им. По искане на ръководствата на КТБ и на ТБ "Виктория“ двете банки бяха поставени под специален надзор съответно на 20 и на 22 юни 2014 г.", посочва БНБ и излага цялата последвала процедура с назначението на квестори, извършените одиторски проверки и т.н.

"В края на юни 2014 г. с Европейската комисия беше договорена рамка за държавна помощ за подкрепа на ликвидността на банките в България. Ликвидният натиск върху банковата система беше преодолян, а банковата стабилност беше съхранена", посочва БНБ по повод осигурената държавна помощ за ПИБ.

"Въпреки сложната обстановка по време на кризата с КТБ макроикономическата и финансовата стабилност бяха съхранени", заключава банковият регулатор.

Сред важните теми, с които БНБ се е ангажирала през годината, е било и недопускането на престъпни пари до системата. Плановите проверки в кредитните институции са показали, че контролите им за превенция на прането на пари са адекватни, а мениджмънтът им е ангажиран с изграждането на защитни механизми.

В същото време централната банка е установила недостатъчна ресурсна обезпеченост на специализираните служби, отговорни за прилагане на нормативните изисквания в тази област. Имало и единични случаи на нарушение на Закона за мерките срещу изпирането на пари, като от страна на БНБ са предприети предвидените в закона действия, се посочва в доклада.

В него се посочва още, че през 2014 г. се отчита спад в брутния размер на кредитите с просрочие над 90 дни (в т.ч. и над 180 дни) с 502 млн. лв. (5.1%) до 9.4 млрд. лв. Техният дял в брутните кредити (без тези за кредитни институции) на банковата система леко спада до 16.75% в края на периода. Поради продължаващо обезценяване нетната (балансова) стойност на кредитите с просрочие над 90 дни (в т.ч. и над 180 дни) също намаля (до 4.7 млрд. лв. в края на 2014 г.), а делът им в нетните кредити се понижи до 9.39%, пише в документа

И през 2014 г. се запази засилващата се тенденция при степента на покритие с обезценка на кредитите с просрочие над 90 дни (в т.ч. и над 180 дни). Покритието на тези кредити се подобри до 59.1% (при 52.5% година по-рано), отчита централният трезор

Българската народна банка е превела също така в четвъртък на Министерството на финансите 48.564 млн. лв., съобщи пресцентърът на институцията. Сумата представлява 75% от превишението на приходите над разходите на банката за 2014 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    "Нивото на риска може значително да се увеличи, ако възникнат проблеми, въпреки очакванията, поставените нови задачи не съответстват на опита на банката, ръководството на банката не е в състояние да вземе необходимите мерки, които могат да предотвратят финансовата загуба, пропуски в законодателството, водещи до ограничения в дейността на финансовите институции по отношение на оптималните мерки за ограничаване на риска."

  2. strobo
    #2
  3. Entdecken
    #1

    Най-виновна беше Цацатурата с нейните милиционери в офисите на банката и фирмите около Василев. Следващият по вина е вестник капитал и совственика му Прокопиев, който се съдра да обикаля медиите и да настоява за незабавното фалиране на банката. После се нареждат останалите със заслуги, включително неферлния царски, БСП и герберски намесник в БНБ - Искрофф

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.