Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още веднъж за мажоритарните избори

59 коментара
Иван Груйкин. Сн. БГНЕС

Преди четири месеца, в разгара на протестите против управлението на Борисов, написах материал със същото заглавие. Надеждата ми тогава беше, че гражданският натиск може да доведе до промяна на Изборния кодекс чрез въвеждане на мажоритарни избори и приемане на прекия избор на магистрати като условие за независима от политиците, но произтичаща от народа съдебна власт.

Бях (и съм) убеден, че без това в България нищо няма да се промени и смяната на Борисов е новият пресметнат ход на тези, които упражняват реалната власт в България през последните двадесет и три години.

Надеждите ми тогава не се оправдаха. Бързото разпускане на Народното събрание и предсрочни избори при старите правила имаха за единствена цел съхраняване на статуквото. Политическият Франкенщайн Бойко Цветанов беше заменен с нов - Дилян Орешарски - като и зад двамата прозира ръката на олигарси като Цветан Божков и вече поизнервените им покровители от ДС.

Притеснението им е очевидно – на все повече хора вече е ясно, че проблемът е в политическия модел, а не в качествата на играчите. Дали предстои развръзка в продължилата повече от две десетилетия пиеса, наречена "Преход“, или на уморената и оредяла публика вече ѝ е все едно?

Помнещите по-отдавна забелязваме, че нещата в България много започват да приличат на тези отпреди осемдесет и девета. Думи без смисъл, говорене без слушане, свобода без избор, действия без последици, живот без истина, настояще без бъдеще ... Дали все пак се случиха две от най-важните неща, заради които уж дойде "промяната“ - всеки да може свободно да избира и да бъде избиран, и всички да са равни пред закона. Нека да видим ....

Мажоритарни избори

В България днес има много партии, всеки може да гласува за когото си иска. В действителност обаче, чрез пропорционалните избори и държавното финансиране на политическите партии в условията на запазена централизация на властта и контролирано от нея правосъдие практически имаме държавно разрешително (лицензиране) на политическото представителство.

Днес един способен и честен човек, необвързан с "водеща“ политическа партия няма шанс да бъде избран за народен представител и затова все по-малко "непартийни“ изобщо се интересуват от изборите.

И по конституция, и по морално основание представителството се осъществява от хора – български граждани, а не от колективни политически субекти. Резултатът от този пълзящ и вече приключил процес на узаконен властови монопол и политическо крепостничество е все по-големият разрив между хората и (уж) политическите им представители, и невъзможност за политически "пробив“ на всеки, който не е предварително одобрен от партийна централа.

Популярното внушение, че мажоритарните избори не позволявали пълноценното политическо представителство на гражданите, очевидно се опровергава от днешната българска действителност, в която все повече хора нямат своето представителство именно при пропорционалната избирателна система.

Здравият разум и елементарната житейска логика показват друго – при едни мажоритарни избори (много важно – провеждани в два тура!), за единственото място например в Самоковския едномандатен избирателен район може да се кандидатира честен, компетентен, познат на съгражданите си човек, който не е партийно обвързан и никога не би се кандидатирал чрез партийна листа.

При мажоритарния избор партиите ще бъдат принудени да излъчат най-добрите си кандидати, а не просто да редят листи от верни на ръководството партийни послушници. Партиите ще са принудени да се конкурират помежду си и с гражданските кандидати чрез своите политически идеи и управленски концепции, а не единствено да осребряват политическия си монопол, както е в момента.

Не съм против партиите – те са важни и необходими за политическата система - но трябва да бъдат коренно променени и е илюзия да очакваме, че ще го направят сами. При мажоритарна избирателна система самите партийни кандидати ще са отговорни най-вече пред своите избиратели, а не толкова подвластни на партийна дисциплина и задкулисни договорки.

И тогава, за да спечели, кандидатът ще трябва да вземе предвид проблемите на хората без работа, на загрижените за незаконната сеч в Рила и за коритото на Искър, на изчезващия местен бизнес, на пропищелите от крадци собственици на вили в района ... Така политическо представителство ще имат максимален брой граждани, а техният избраник ще работи за тяхното одобрение, а не за партийния лидер или за някой, платил мястото му в листата.

И тъй като хората познават своя кандидат, няма да има голямо значение какви проценти дават социолозите на партиите и какво говорят за изборите медиите на Пеевски. Поради това ще бъдат съвсем различни медиите, социолозите, самите партии, мотивацията за гласуване, изборите и избраните на тези избори.

Финансирането на партиите

Държавното финансиране на партиите е неморално и вредно за политическа система, в центъра на която са гражданите, а не партиите и техните централи – затова трябва да бъде отменено. Ясно е кой има интерес това да не се случи.

Истината е, че политическият картел вече усеща опасността от загубата на противоконституционния си и неморален монопол върху политическото представителство. Партийните лидери трескаво започват да предлагат различни промени – силно загрижени за политически непредставените хора от улицата. Отпадане на високи изисквания за независими кандидати, преференциално гласуване, ниски прагове – със сигурност ще са съгласни на всичко, само и само да не се стигне до реална промяна на сегашния модел.

Правосъдието

Правосъдието е голямата язва на България. Как законът да се прилага винаги и да се прилага еднакво към всички? Може ли това да се случи, ако съдиите и прокурорите се овластяват не от всички нас, а само от някои? Тези обидно елементарни въпроси показват единствено пълната липса на здрав разум в днешното българско правосъдие.

Ако използваме отново самоковския пример – кой по-добре от местните хора знае дали един съдия взима подкупи, дали е достатъчно надежден и честен да се произнася за техните права, интереси, бизнес, имущество? Дали е достатъчно смел и принципен да осъди близката до всяко правителство фирма, от години незаконно копаеща в коритото на реката, и да отсъди по съвест "горските“ претенции на един бивш премиер и още по-бивш цар? Дали прокурорът ще гони бандитите или пък ще яде и пие с тях?

И тук първосигнално се възразява, че мафията щяла веднага да си купи съдиите и прокурорите. Мафията сега "държи“ цялата съдебна система (по същата причина, по която се е сраснала и с политическата), защото днес това е възможно само чрез ключовите фигури в нея и чрез тези, които я администрират (Висшия съдебен съвет). Затова хората във властта и големите пари винаги са извън закона.

Когато обаче магистратите се избират от всички, трябва да бъдат купени всички или по-голямата част от тях – което няма как да стане. Ако пък случайно някъде се случи – хората заслужават своето правосъдие, и те (не някой друг, както е сега) ще са отговорни за него.

Очевидната истина е, че днешната система на назначаване и кариерно развитие на съдии и прокурори е много по-лесна за подчиняване от нелегитимната, но реална власт на кукловодите на "прехода“.

Влизането в парламента на хора, неподвластни на партийни корпорации и безпринципни договорки, и овластяването на магистратите от самите граждани – това може реално да промени самата власт. Ще бъде премахнат политическият монопол на шепа брокери и ще бъде възстановен смисълът и моралното основание на политическото представителство. Съдебната власт най-после ще се раздели от политическата и ще произлиза наистина от народа – както повелява член първи от българската конституция, и както наистина трябва да бъде.

Днешните протести ще имат смисъл, ако успеем да се съгласим по няколко най-важни въпроса за нашето настояще и бъдеще. Промяната на властта и създаването на правосъдие безспорно са важни за всички – независимо от политически пристрастия, възраст, социално положение, материални възможности.

Оставка на това правителство, премахване на държавната субсидия за партиите, промяна в Изборния кодекс от това народно събрание и въвеждане на мажоритарни избори за следващото – това трябва да са ясните цели на днешните ни протести.

Впоследствие – и въвеждане на преки избори за съдии и прокурори – чрез необходимите за това конституционни и законови процедури. Без легитимна политическа власт и истинско правосъдие не може да има просперираща икономика, лична безопасност и сигурност, отговорни институции, надеждно здравеопазване, достойни пенсии.

Внасянето на смисъл в обществените ни усилия, възстановяване на моралната легитимност на властта и зависещо от гражданите правосъдие – това може да бъде краят на задкулисието на "прехода“ и началото на дългоочакваната промяна.

В противен случай абсурдистката политическа пиеса никога няма да свърши, а зрителите явно окончателно са заспали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

59 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #59

    Шведски, препоръчвам ти да се ограничаваш с коментари по системата, от която имаш собствен опит, че бая глупости си написал към края особено. Вместо тези интерпретации, напиши как действа конкретно пропорцьоналната система в Швеция, защото има различни варианти на тази система. Можеш да напишеш и как е структуриран съда и как например се назначават съдиите.

  2. Анонимен
    #58

    От ТАКИВА "умници"като ГОРНИЯ в България не можа да оцелее никакъв ДЕСЕН проект-те само рушаха и философстваха докато ни докараха дотук,че да няма дясноориентираните хора за кого да гласуват!Костов бил такъв,оня онакъв-те най умните...Ето го резултата!

  3. Анонимен
    #57

    Мда, мажоритарните избори от които толкова много се страхува днешната ни партийна олигархия, са причина платените копои (дали за 15 лв или за баница с боза все тая) на партийните централи да ръсят тук простотиите си. Но така читетелите сами могад да разберат колко това е изгодно на гражданите и до колко на политическата олигархия. Материалът иначе е много точен и ценен, поздравления за адв. Груйкин.

  4. И.Иванов, Швеция
    #56


    ЗНАХАРСКИ РЕЦЕПТИ ЗА УНИВЕРСАЛНИ ЧУДОДЕЙНИ ЛЕКАРСТВА БЕЗ ДИАГНОЗА НА ПАЦИЕНТА !

    Уважаваният адвокат-правозащитник г-н Иван Груйкин дава рецепта за три системни промени (не зная дали в България остана някой без да си е написал своя конституция за "промяна на системата" и да е кандърдисвал други да му я харесват) - мажоритарни избори за парламент, премахване на държавни помощи за политически партии и избиране на магистратите. В едно г-н Иван Груйкин не се отличава от безбройните радетели на "системни"

  5. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #55
  6. Анонимен
    #54

    Ето ви три прости мерки, за които няма нужда от фундаментална реформа: Въвеждане на 'отворени листи', чрез които хората ще могат да влиаят на подреждането на кандидатите в листата и да гласуват за кандидати на повече от една партия. Областните управители стават изборни длъжности. Избират ги хората от областта. Две трети от висшия съдебен съвет се избират директно от хората. Една трета от кандидати, издигнати от самите съдии, една трета от кандидати на граждански организации (например адвокатски сдружения)

  7. Анонимен
    #53

    Gen. Augusto Pinochet: Неграмотнико 51, спри да опяваш жално. Като си живял толкова в България и не си успял да си осигуриш добруването и да си извоюваш правата, остави на по-успелите, по-образованите и по-смелите да ти осигурят по- добър и достоен живот! Омръзна ми от такива вайкащи се балканци като тебе да припяват добре познатия ни с десетилетия рефрен: " Господине, при нас е така....няма оправия". Хайде стига сте плакали, а се вземайте в ръце! Излизайте на улицата и не се прибирайте докато

  8. Анонимен
    #52

    Gen. Augusto Pinochet: Груйкин, поздравления за така добре артикулираната статия, която поставя платформата на тази либертарианска революция от която балканските червени дерибеи толкова се страхуват. Големи страхове, че нямало да има партии....! Ето, при нас в САЩ има мажоритарна система и все още има партии. Не са изчезнали ни дясното (консерваторите републиканци) , нито пък е изчезнало лявото ( либералите - демократи). И при нас има някой друг негодник, избран по мажоритарната система, но

  9. Анонимен
    #51

    Г-н Груйкин, анализът ви е едностранчив и очевадно показва, че не живеете постоянно в България.България е страна с беден народ, който лесно се купува.У нас старите партии с традиции бяха смазани и заменени от корпоративни формации,именувани нови граждански политически субекти. Те обслужваха интересите на олигархичния кръг, който ги е създал.Така дори при пропорционална система се получи 2/3 от гражданите да не са представени в НС. Представете си какво ще стане, ако избора е мажоритарен и как 5000

  10. Анонимен
    #50

    Gen. Augusto Pinochet: 46-47, един и същ изроде от Атака, ще ти начупим болшевишките кокали, селяндурино балкански! 24 години имитирахте демокрация и все този и онзи ви е виновен, че до никъде не можахте да доведете състоянието на държавата. Нали сами си правихте партийните листи? Нали сами си правихте законите с вашите калинки? Нали сами си назначавахте удобни прокурори и началници на МВР? Защо сега хората протестират по улиците, а?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.