Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Осигурителните прагове вероятно ще бъдат запазени в секторите без договорка

1 коментар
Зорница Русинова, сн. БГНЕС

Социалният министър Зорница Русинова се обяви в петък за запазване на осигурителните прагове за следващата година на нивата им от тази в икономическите сектори, за които работодателите и синдикатите не успеят да се споразумеят.

Заради бойкот на договарянето от страна на национално представителните работодателски организации, които настояват минималните прагове изобщо да се премахнат, в момента синдикатите водят преговори само с една бизнес организация – наскоро признатата отново за представителна – Съюз за стопанска инициатива.

Русинова съобщи в петък, когато изтича крайния срок за договарянето, че има постигнати споразумения в пет области, но изчаква окончателна информация.

“Изчаквам наистина да се приключи с договарянето и считам, че при тези диаметрално различни мнения и на работодатели, и на синдикати в областите, и браншовете, в които няма договореност, ще оставим праговете, които са от миналата година”, коментира Русинова.

Минималните осигурителни прагове представляват минималната сума, върху която работодателят е длъжен да осигурява работника. В много браншове реалните заплати са много над минималните осигурителни прагове, но в други заплатите са по-ниски.

Всяка година минималните осигурителни прагове се договарят между синдикатите и работодателите за 85 икономически дейности, а за тези, за които не е постигната договорка, държавата в лицето на социалния министър има право да разпростре административно средно договорения ръст.

От думите на Русинова обаче стана ясно, че няма да се възприеме административен подход.

Работодателите излязоха от преговорите и настояха за отмяна на праговете, тъй като според тях те насърчават сивата икономика и осигуряването на ниски суми и доплащането в плик. Според тях в интерес на икономиката е бизнесът да осигурява служителите върху реалните им доходи.

Синдикатите обаче заплашиха с протести, ако няма ръст на минималните осигурителни доходи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. deni123
    #1

    Масово работодателите преназначават работниците и служителите на по-ниски прагове. Нещо друго - при преназначаването отново пускат 6 месечен изпитателен срок, за да могат да съкратят човека без обезщетение. Това е тотално масова практика. За да има смисъл от тези ПРАГОВЕ(за да се увеличават реално заплатите в големите фирми) трябва да се въведе обезщетение от 1-2-3 заплати при преназначаване в същата фирма на друга длъжност(особено при по-нисък праг). Или поне да се премахне изпитателния срок или да се съкрати на новата длъжност. Работодателите са се специализирали да се крият зад МАСОВИЯ СЛУЧАЙ като реално ощетяват квалифицираните служители за сметка на минималните заплати.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.