
Семействата, които осиновят дете до двегодишна възраст, са дискриминирани с по-малък отпуск и по-ниско обезщетение за отглеждане на дете, е решила Комисията за защита от дискриминация по жалба на Петя Векова, която е осиновила дете на 1 година. Това съобщиха от Българска асоциация “Осиновени и осиновители“, която от години настоява за въвеждането на целеви отпуск за осиновяване.
Дискриминацията се състои в това, че при осиновяване на дете до 1 година жените имат право на същото високоплатено майчинство, както и в общия случай – до навършването на детето на 1 година. Така ако детето бъде осиновено на 9 месеца, майката ще получава 90% от осигурителния си доход едва три месеца. След навършването на детето на годинка, осинователката, както и всички останали майки получават по 340 лева на месец през втората година на майчинството.
В същото време при децата между 2 и 5 г. майката има право на една година високоплатено майчинство, т.е. те са привилегировани спрямо осиновяващите бебета.
От асоциацията скоро очакват развитие по още три преписки, по които са приключили проверките и ще бъдат разгледани в общо заседание. Казусите им са сходни с този на Петя Векова, като две от тях са лични жалби на родители, осиновили децата си на около годинка, а третият е по сигнал на Българска асоциация “Осиновени и осиновители“ с твърдението че всички деца, които се осиновяват на възраст под 2 и над 5 години са дискриминирани.
От Министерството на труда и социалната политика трябва да предприемат законодателни промени след решението на КЗД, но ведомството може да обжалва.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент