Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Осиновяванията - по-лесно, съжителствата без брак - узаконявани

11 коментара

Проект за нов семеен кодекс, в който за първи път се уреждат брачният договор и фактическото съпружеско съжителство и се въвежда облекчена процедура за осиновяванията, бе приет от правителството на заседанието му в сряда.Осиновяване без съгласието на родителя ще се допуска, когато детето е настанено в специализирана институция и родителят в срок от шест месеца без основателна причина не е поискал прекратяване на настаняването или промяна на мярката.

Целта е да бъде ускорено извеждането на децата от домовете, за да могат те да бъдат отглеждани от родителите или от роднини, близки, или приемно семейство. Промените целят облекчаване на осиновяването и съкращаване на сроковете за извършването му, като се осигурява пълноценна защита на интереса на детето.

Въвежда се национален регистър на осиновителите и единна информационна система за децата, подлежащи на пълно осиновяване. Отпада съдебната процедура за включване на дете в регистрите за пълно осиновяване.

Международното осиновяване е уредено в съответствие с Кодекса на международното частно право. Изрично е посочено, че то се извършва само ако въпреки положените усилия не е възможно да бъде определен подходящ осиновяващ в страната.

Министерството на правосъдието ще предприема допълнителни мерки, когато за дете със здравословен проблем, специални нужди или на възраст над 7 години не могат да се определят подходящи осиновяващи. Уредено е участие на децата при решаване на въпросите от техен интерес. Децата ще имат право да изразяват мнение по всички въпроси, които ги засягат.

Дадена е възможност на непълнолетното дете да действа самостоятелно чрез дирекция "Социално подпомагане" при разногласие с родителите. Ако е навършило 14 години, то ще може чрез дирекцията да се обърне към районния съд за решаване на спора.

Предвидено е също по всички производства, свързани с определяне на местоживеенето на детето, личните му отношения с близки, управление и разпореждане с имуществото му, ограничаване или лишаване от родителски права и т. н., детето да бъде изслушвано.

С проекта за семеен кодекс се въвеждат два изцяло нови института в българското законодателство - фактическото съпружеско съжителство и брачният договор.

Фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена ще има правно значение при определяне на бащинство, разпореждане с имущество и т. н. То ще се регистрира чрез подаване на заявление лично от двамата партньори до кмета на общината или кметството по местоживеене. Мярката се предприема, тъй като в последното десетилетие е широка практиката на съвместен съпружески живот без сключване на брак.

Брачният договор може да бъде сключен, както и променян и по време на брака. Той съдържа уговорки само относно имуществени отношения между съпрузите като права върху придобитото преди и по време на брака имущество, начините за разпореждането с него, с общото семейно жилище, участие в разходите и задълженията, имуществените последици при прекратяване на брака с развод, издръжката на съпрузите и децата по време на брака и при неговото прекратяване с развод.

В новия кодекс са въведени още много промени. Така например отпада служебното произнасяне от съда по вината при развод по иск на единия от съпрузите. Освен това съпрузите могат да търсят услугите на медиатор за уреждане на последиците на развода. Отпада и изискваният сега 3-годишен срок от сключване на брака за допустимост на развода по взаимно съгласие. Отпадат и предвидени в действащия кодекс минимален и максимален размер на издръжката на ненавършилите пълнолетие деца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mo.lko
    #12

    stapka v pravilnata posoka

  2. Ndovolen
    #10

    "Другаря" Станишев уреди сам себе си.

  3. твърд
    #9

    Хората си живеят така и без закон. Сега законът догонва битието.

  4. мм
    #8

    http://meto76.blog.bg/viewpost.php?id=175446

  5. наивник
    #7

    Относно: ...практиката на съвместен съпружески живот без сключване на брак....Това противоречи на морала! Бракът освен религиозен е и граждански и има своето значение! Кой колко любовници си има си е лична работа на индивида и не трябва да се насърчава! Кото не искаш да сключиш брак - да си теглиш последствията!!! Никакво насърчаване!Подобно изменение на закона насърчава НЕсключването на брак и трябва да не се допуска

  6. твърд
    #6

    Който иска на всяка цена да сключи брак - да си му тегли последствията. Свободолюбивите личности нямат нужда от вериги.

  7. наивник
    #5

    Бракът е публичен обществен договор с който двойката поема определени задължения и тегли от това и определени привилегии, осигурени под различни форми от обществото! Който не иска да поеме задълженията не следва да черпи и произтичащите от тях привилегии и ползи!

  8. varna
    #4

    Mnogo silni prikazki za edin prakticheski moment v syvmestnoto syzhitelstvo.A tova, che morala se utvyrzhdaval s braka e edna mnogo zhalka (meko kazano...)iljuzija.Primerche:Kogato njakoga predi dosta godini se razvedoh, zashtoto se vljubih i ne mozheh da ponasjam da mamja sypruga si, imah sysedi koito togava i oshte sa si "semejstvo" i praviha slednite neshta. Znachi, az se kosjah v kyshti s moite si skrupuli, a te (mnogo gotini inache hora...)dokato decata im bjaha po letni lageri si razmenjaha

  9. галош
    #3

    една жена е съсипана ,ако се ожени за пиянде,което не познава, а той приказва само благи приказки при срещите им.-това било привилегия да се ожениш без да го познаваш.А ако сладкодумникът страда от полова недостатъчност или накоя хронична болест?И след това има бракорозводно дело,което трае с години.така че пробно съжителство трябва да има.

  10. Stefan
    #2

    Izglezda ostareli normi naj-posle se osavremeniavat:)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.