Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Основната интрига на изборите е БСП или ГЕРБ ще са първата политическа сила

Между 25% и 35% ще гласуват на референдума

80 коментара
Основната интрига на изборите е БСП или ГЕРБ ще са първата политическа сила

Напрегнат и зареден с риск от резки обрати политически сезон прогнозира социологическата агенция "Алфа Рисърч" в новото си изследване на обществените нагласи.

Две интриги се очертават на парламентарните избори през лятото - дали ГЕРБ или БСП ще има повече гласове и колко партии ще успеят да прескочат бариерата, твърдят социолозите.


Според данните на "Алфа Рисърч" към момента сегашните управляващи остават първа политическа сила с 20.9% въпреки спада от 0.5% спрямо септември.

Най-голямата опозиционна формация БСП, която успява максимално да мобилизира симпатизантите покрай предстоящия референдум, е скъсила разстоянието благодарение на ръста от 2% и електоралната ѝ подкрепа е 18.5%.


Социологическото изследване показва, че ако изборите бяха днес, в парламента имат шанс да влязат четири партии - ГЕРБ, БСП, ДПС (5.4%) и Движение България на гражданите(/5.6%). При това положение тежестта на първите две партии ще е достатъчно голяма, за да се състави правителство в коалиция с една от по-малките, коментират от "Алфа Рисърч".

Ако обаче други четири формации, които сега са малко над или под бариерата от четири процента, успеят, картината ще стане по-сложна. Малко над прага, ако изборите бяха днес, би бил действителният вот за "Синята коалиция" и "Атака" - ВМРО. Малко под него, но с потенциал да го атакуват, са СДС и НФСБ на собственика на телевизия СКАТ Валери Симеонов, отбелязват социолозите.


С подкрепа между 2.8 и 3% от всички избиратели двете потенциални коалиции на десни и националисти биха постигнали малко над 4 процентната бариера от действителните гласове в урните. Равна подкрепа (по 1.6%) имат СДС и НФСБ на Валери Симеонов, но докато първата е в процес на спад, то втората – на ръст. За момента те остават под чертата, но при евентуални коалиции или мобилизация, биха могли и да преминат 4-те процента. Под 1% събират останалите националистически партии, както и РЗС, НДСВ, "Лидер", "Зелените".

Друга тема, която е обект на изследване от "Алфа Рисърч", е предстоящият в неделя референдум. Между 25 и 35% от около шестте милиона пълнолетни граждани в България заявяват, че смятат да гласуват на допитването за АЕЦ на 27-ми януари.


От тези хора най-мобилизирани са симпатизантите на БСП и като цяло поддръжниците на АЕЦ "Белене", поради което съотношението между "да" и "не" е около 3:2 (62%:38%). Сред хората, които ще гласуват с "не", противниците на ядрената енергетика са почти двойно повече (60%) от привържениците на нови реактори в АЕЦ "Козлодуй" (29%).


Референдумът активизира най-твърдите партийни ядра, особено тези на опозицията.

Седмица преди гласуването намерение за участие в референдума заявяват между 25% и 35% от живеещите в страната около 6 млн. пълнолетни граждани (което е различно от броя на избирателите в избирателните списъци, които ГРАО все още не е обявил; за президентските избори 2011 г. те бяха почти 7 млн.). Най-вероятно до урните да отидат между 1.6 млн. и 2.1 млн. души. Този брой би бил недостатъчен за задължителен характер на резултата от вота, но най-вероятно ще надхвърли нужните 20% активност, което ще препрати решението на въпроса отново в парламента.


Мобилизацията за гласуване основно на привържениците на АЕЦ "Белене" очертава преобладаващ вот "да" на референдума в неделя – отговор, който биха подкрепили около 62% от гласуващите. Сред тях освен привърженици на БСП се открояват и симпатизанти на националистическите формации. Вотът "не" достига около 38% от гласуващите, но като правило те са по-слабо мотивирани да участват. От мобилизацията на тези хора ще зависи както общата избирателна активност, така и делът на позицията "не" в референдума.


Отношението към АЕЦ "Белене" и развитието на ядрена енергетика в България претърпя значителна промяна през последните години. От силно доминираща подкрепа за построяването на АЕЦ Белене преди около 10 години (80% през 2004г.), към момента българското общество е разделено на три.

33% от пълнолетните граждани са "за" реализиране на проекта АЕЦ "Белене", 30% - "против" развитие на ядрената енергетика у нас и за въвеждане на други технологии, 25% подкрепят построяването на нови реактори в АЕЦ "Козлодуй" без строеж на "Белене".

Най-горещи привърженици на АЕЦ "Белене" са симпатизантите на БСП, три четвърти от които са готови да участват в референдума на 27 януари.

Най-силни противници на ядрената енергетика са жителите на големите градове, младежите до 30 годишна възраст, както и привържениците на "Синята коалиция" и СДС. Най-противоречива е позицията на симпатизантите на ГЕРБ, които нямат яснота дали и как ще гласуват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

80 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #80

    БСП - гладна кокошка просо сънува. Разликата между Герб и БСП е 14 %, а не 4%.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #79
  3. Анонимен
    #78

    На дъното по икономически показатели сме, защото НИЩО не се развива у нас. Не можем да очакваме, че имайки само една АЕЦ това ще гарантира нашето благосъстояние. Дори и две да имаме пак. Най-печеливше ми се струва автомобило строенето, но у нас няма такова производство. А всички рестрикции, които налага ЕС допълнително влошават нашето състояние. Да, с АЕЦ "Белене" биха се пододбрили малко нещата, но не да очакваме, че с него ще стане чудо.

  4. Анонимен
    #77

    Ми да, няма нужда от ляво. Ще има само дясно и ще се въртим в кръг.

  5. Анонимен
    #76

    Моникапул , ето я "интригата " , няма нужда от рисърч : http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1683143

  6. Анонимен
    #75

    Разумна е.Ама я отсвириха.Хората повече ги дърпа Атака,оня лудото Яне,спящата кукла,Симо Кобургора.Онова време,когато две партии си поделяха гласовете и една балансираща мина.Сега са много партии.Ето защо на Синя коалиция не може да има много гласове.Такак по принцип го прогнозирам.Може и да съм в грешка,което е по-добре. За БСП е видно,че електоратът й намалява,но и за ГЕРБ е видно,че електоратът му все повече е недоволен.

  7. Анонимен
    #74

    Единствената разумна алтернатива за България е управление на Синята коалиция.

  8. Анонимен
    #73

    Ама ГЕРБ си отива.Личи им.Сега бива подготвяна оная дет прилича на спяща кукла.Пак ще има нови на власт.

  9. Анонимен
    #72

    А защо се надяваш?Смятай сега:БКП се раздели на две-на СДС и на БСП.Да дадем условно име на "някой" разделил ги я на две.По-нататъка "някой" не харесва БСП и решава да я смени със СДС(това в мандат за 4 години,нали така?). После обаче СДС си хвана пътя,но не този,по който "някой" изка.И го бутна това СДС. Ся пак гледам пишат:БКП се раздели на ГЕРБ и БСП.Доколко това разделяне ще трае ще видим на изборите.Пак коалиции,пак нови играчи,пак БКП ще се разделя на някакви други две съставки,или поне така ще пишат по форумите.

  10. Анонимен
    #71

    Толкова се надявах, преди двайсетина години, че комунистите, тази напаст божия, ще изчезнат от тази страна, че ще останат едни нормални хора. НЕ, БИ!! Сега пак са "алтернатива". Боже прости им. Интуицията ме надушва сношение между червеното знаме и фесовете. Е, от това по-лошо НЯМА!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.