Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Основните рискове през 2012

3 коментара

Списание Foreign Policy публикува списък с основните рискове през 2012 г., базирани на анализ на Eurasia Group.

Край на ерата 9/11 – Досега беше банална глобализация: икономиката движеше пазарите, националната сигурност – геополитиката. Това вече не е така. Сега, след финансовата криза от 2008 г., ликвидирането на Осама бин Ладен, изтеглянето на американските войски от Ирак и крайна дата за войната в Афганистан, политиката и икономиката ще се припокриват почти през цялата 2012 г. Политиците по целия свят ще се безпокоят основно за икономическите рискове – кризата в еврозоната, темповете на възстановяването на САЩ, нарастващата роля на Китай в световната икономика. Играчите на пазара, от своя страна, ще се вълнуват основно от политически решения, особено за тези, които тази година ще се вземат в Европа, Америка и Китай, като късогледото лидерство, демонстрирано от всички главни геополитически играчи, генерира политически застой и несигурност.

Близкият Изток – Неспособността/нежеланието на основните фактори за укрепване на баланса на силите в региона ще генерира още по-големи вълнения в Северна Африка и Близкия Изток, където нерешените религиозни, сектантски и етнически напрежения заплашват с още размирици. За потенциалния хаос допринасят липсата на жизнеспособна рамка за сигурността в региона, продължаващите протести, авткокрации в риск, огромните предизвикателства пред новите демократични режими. Такова развитие на ситуацията се очаква в Сирия, Египет, Ирак, Либия, Йемен и Бахрейн, докато регионалните сили като Саудитска Арабия, Иран и Турция ще предизвикат търкания, борейки се за доминиращо влияние.

Еврозоната като ролеркостър – Онова, от което трябва да се опасяваме в Европа през 2012 г., не е разпад на еврозоната, но "реактивният инкрементализъм", който може да излезе извън контрола на политиците. Несигурността и уязвимостта, на които бяхме свидетели през 2011-та, са само началото.

САЩ след изборите- След преброяването на гласовете на изборите през ноември, в оставащите 9 седмици до края на годината законодателите ще вземат решения за данъци и спестявания на стойност 5 трилиона долара. Инвеститорите не знаят какво ще стане с техните данъци и договори с правителството, както и за цялостното влияние на решенията на законодателите върху икономическия растеж.

Северна Корея: имплозия или експлозия – Най-непрогледната ядрена държава в света влиза в година на неопределеност след смъртта на Ким Чен-ир. Битката за власт и влияние в управлението набира скорост.

Пакистан: хаос – Краят на ерата 9/11 носи опасност от неглижиране на други горещи точки и никоя не е по-лесно възпламенима от Пакистан, който е ядрена държава, поразен от терористи, управляван от непопулярно цивилно правителство, с военни, които се месят в цивилното управление, политически зависима съдебна власт. Очакваното изтегляне на хиляди американски военни от Афганистан тази година ще разпали битката за ново надмощие в региона.

Китай: проблеми със съседите – Новият акцент върху Азия, поставен от администрацията на Обама, ще насърчи съседите на Китай да заемат по-настоятелни позиции спрямо Пекин. Възходът на национализма в Китай, продължаващият политически преход и нежеланието -или може би неспособността на ръководителите му да разрешат вътрешните спорове за ролята на страната в света, предполага, че Пекин най-вероятно ще отвръща на провокациите с провокации както с военноморски, така и с икономически сили.

Египет: преход в беда – Египет е изправен пред риск от политическа дезинтеграция поради нарастващия сблъсък между военните и цивилните политически сили, както ислямистки, така и светски. Това ще затрудни икономическото възстановяване на страната и ще ограничи регионалното ѝ влияние.

Венецуела – Голямото политическо събитие са президентските избори през октомври, в които настоящият президент Уго Чавес, ако е достатъчно здрав за енергична кампания, ще спечели с малко мнозинство. Но перспективите за икономическата и политическата стабилност са лоши, независимо от изборните резултати. Ако Чавес почине или се откаже от надпреварата, битката за надмощие между неговото движение и опозицията ще се изостри и може да се стигне до насилие.

Eurasia Group посочва и списък на фалшиви опасения. Едно такова опасение е за страничните ефекти от политически трансформации през 2012 г. Тази година ще станем свидетели на преход на политическата власт в САЩ, Китай, Русия и Франция – страни, които заедно представляват половината от глобалния брутен вътрешен продукт и четири пети от състава на Съвета за сигурност на ООН. Резултатът от този преход обаче има изненадващо малко влияние както върху геополитиката, така и върху световната икономика.

Преувеличена е и опасността от разпад на еврозоната през 2012 г. Политическата воля за съхраняването ѝ остава силна сред основните политически партии в ключовите европейски страни, почти по цялата граница на европейската периферия и – което е също толкова важно – сред еврократите на все по-разрастващата се европейска бюрокрация. Освен това няма ефективен политически механизъм за разпад на еврозоната.

Има сигнали за прегряване на китайската икономика, но държавата има лостовете и ресурсите да се справи с краткосрочни проблеми и ще предотврати сериозно забавяне, особено в период на крупна политическа трансформация.

Апокалипсисът на маите – Той просто няма да се случи. А ако се случи, жалко.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    http://eurasiagroup.net/pages/top-risks-2012, това имам предвид, не препечатки на Foreign Policy

  2. Анонимен
    #2

    можеше и по-добро резюме да дадете. Акцентите малко към гьоторе сте ги подбрали. Пълният текст в сайта на Eurasia Group не е толкова дълъг. Всъщност, който иска да го прочете достоверно да си кликне там.

  3. Анонимен
    #1

    Еврозоната като ролеркостър и "реактивният инкрементализъм"... Това езикова недостатъчност ли е или икономическа?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.