Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Основно частните болници са със завишени бюджети

3 коментара

Увеличение на бюджетите си за тази година са получили основно частни болници за сметка на държавните и най-вече на общинските лечебни заведения. Това стана ясно в сряда на заседанието на парламентарната здравна комисия. То беше свикано заради възникналото напрежение около формирането на бюджетите на болниците, които бяха гласувани през миналата седмица от Надзорния съвет на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК). Съмненията са, че някои болници са получили необосновано високи бюджети за сметка на други, а разпределението е непрозрачно. Още преди дни от НЗОК обещаха, че при корекциите след първото тримесечие на годината, ще има промени там, където е необходимо.

По-данни на председателя на Българския лекарски съюз (БЛС) Цветан Райчинов общото намаление в бюджетите на болниците за цялата страна е 8 млн. лева, което е пренебрежимо малка сума на фона на над 1 млрд. лева, които се разпределят. Напрежението обаче според него идва от непрозрачното разпределение.

Директори на районни каси изразиха недоволство, че като база при определянето на тазгодишните бюджети е взето последното тримесечие на миналата година, а не цялата минала година. Директорът на плевенската каса Мартин Митев например посочи, че заради този подход областта е ощетена с 3 млн. лева, от които 2 млн. лева са намаление в бюджета на Университетската болница в Плевен, която е ключова за Северозападна България.

Директорът на столичната здравна каса Глинка Комитов обаче обясни, че от това разпределение са ощетени само четири болници, а в противен случай биха били много повече.

От НЗОК обясниха увеличението в бюджетите на частните болници с това, че за новите лечебни заведения са отделят средства, които преди това са били разпределяни между останалите. Това е така, защото се предполага, че броят на пациентите е един и същ, а те сами избират в коя болница да отидат. От депутати и директори на районни каси се чуха и мнения, че вариантът да се определят бюджети изобщо не е приемлив, а трябва да се възстанови плащането за всяка извършена от болниците дейност.

Здравният министър Стефан Константинов прогнозира, че следващата година проблемът ще е още по-тежък, защото “системата е тотално сбъркана и издиша“. “Болниците стават много, затова и предлагаме националната здравна карта, която да каже къде от колко болници имаме нужда“, коментира той. Внесеното от него предложения НЗОК да избира с кои болници да работи предстои да бъде гледано на второ четене в парламента при гласуването на Закона за лечебните заведения.

Депутатът от ГЕРБ Емил Димитров, който не е член на здравната комисия, но присъстваше на изслушването, потърси сметка защо е бил намален бюджетът на районната каса в София-област с 530 000 лева. Той се закани, че болници в София-област ще бъдат закривани “само през трупа му“. Директорът на районната каса обясни, че не той е предложил намалението, а от НЗОК обясниха, че с парите, които се дават на областния диспансер, бюджетът на районната каса е същият като миналата година.

В крайна сметка здравната комисия поиска мерки за оптимизиране на методиката, по която се разпределят болничните бюджети и анализ на отпусканите средства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    И аз искам да съм частник, субсидиран от държавата.

  2. Chavdar Balinov
    #2

    Няма как в държава като България, пропита от корупция, да не се злоупотребява с държавни пари навсякъде, където това е възможно. А няма по-благодатни места за това от частните предприятия, които се субсидират от държавата - все едно да очакваш, че огънят няма да се разраства когато му наливаш бензин!

  3. Анонимен
    #1

    Samo mandatnost ne e dostatychna. Direktorite ne mogat i ne trjabwa da bydat nito rabotodateli, nito menidvyri. Kakyw menidvmynt ima w edno uchilishte ?! Da se otdade lawkata pod naem i da se pribere komisionna ?! Da se chudi kak da izlyve obshtinata s shtata, kak da prinuvdawa personala da izliza dobrowolno w neplaten otpusk ili da go izhwyrlja na borsata sled 15 iuni za da pribira zaplatite za letnite meseci i posle da razdawa bonusi kakto mu skimne?! W goljama chast ot uchilishtata i det. gradini

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.