Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Особености на правосъдието в Бургас

Съдът не допусна ключов свидетел на журналиста Божидар Божков по дело за клевета, заведено му от бивш шеф в СИК

1 коментар
Димитър Вергиев

През август миналата година Mediapool препечата един постинг от профила във Фейсбук на известния бургаски журналист Божидар Божков. Озаглавихме публикацията "Помните ли Димитър Вергиев от СИК? Сега е уважаван професор..." . Историята без съмнение беше много любопитна.

В постинга си Божидар Божков разказва как популярна личност се е свързала с него с молба да премахне от сървъра на вестник "Сега" неговия текст - "Приключения и интриги в Бургаския университет", публикуван през 2001 година. В него се описват "лудориите на Димитър Вергиев – бивш служител на СИК..."

Божидар Божков е отказал офертата, защото вече не работи във вестник "Сега", но и нямал желание да прави това.

По този повод в постинга си журналистът припомня част от материала в "Сега", в който се разказва най-общо, че "след като е приключил активна творческа дейност в СИК, г-н Вергиев е решил да атакува и Алма матер (става дума за бургаския университет - бел.ред.), където, изглежда, му бяха обещали да завърши безпроблемно, ако си плаща редовно". Сега Димитър Вергиев е доктор по икономика и доцент по икономика и управление в Колежа по туризъм в Благоевград.

Доцентът Вергиев очевидно се е обидил от припомнянето на тази стара история и в момента съди Божидар Божков за фразата: "бяха му обещали да завърши безпроблемно, ако си плаща редовно".

Свидетелят на случката

В постинга си Божидар Божков обосновава твърдението си със следния случай, споходил една от тогавашните преподавателки на Вергиев в Бургас:

"Една от преподавателките му, казва се доц. Дидка Димитрова, нещо се запъна, не му писа гарантираната тройка. Вергиев събуди дълбоко скатания си от времената на СИК нрав, та скочи и я наби. Жената получи тогава подкрепа само от семейството си и някои по-смели медии. В университета я посъветваха да си мълчи, за да не петни името на един от "най-знатните" му студенти. Затова тя така и не подаде жалба в полицията, но съпругът ѝ изпадна в тежка депресия, разболя се от скоротечен рак и не след дълго подир случката умря", припомни във Фейсбук Божков.

Историята, както се вижда, се развива трагично за доц. Димитрова.

Сега пред Mediapool Божидар Божков припомни и други части от текста си в "Сега" - как Димитър Вергиев е станал студент в бургаския университет "Проф. д-р Асен Златаров", въпреки, че дипломата му за средно образование е 3.27. Той допълва, че по онова време Вергиев е бил второкурсник и е учил по специално изработена за него програма, предвиждаща да вземе четири семестъра за една учебна година. "Такава програма в университета можеха да получат само студенти, които в първи курс са имали успех най-малко 5.00, а неговият е 2.90, понеже е имал и непоправени двойки", допълва журналистът.

Когато излиза текста му преди 15 години, Вергиев не го е опровергал. Не се възползвал и от правото си на отговор.

Сега обаче Божидар Божков е подсъдим по две дела – наказателно от частен характер за клевета и гражданско за непозволено увреждане. Той е даден на съд не за постинга във Фейсбук, а като автор на публикация в бургаския новинарски "Флагман". Божидар Божков обаче никога не е давал позволение за препечатването на постинга, нито работи във "Флагман".

Случайности в съда

След подаването на исковете на Вергиев, системата за случайното разпределение на делата в Бургаския районен съд случайно праща при двама шефове на съда. Наказателното отива при ръководителят на наказателната колегия Светлин Иванов, а гражданското отива при ръководителката на гражданската - Анна Щерева.

Божидар Божков има интересна история с Анна Щерева. Преди десетина година Бургаският съд го осъди за клевета по повод негово разследване за злоупотреби в образователното министерство. Преди пет години журналистът на свой ред осъди България пред съда в Страсбург за нарушено право на изразяване по този случай.

Връзката на съдия Анна Щерева е, че преди 15 години група бургаски съдии са се подписали под подписка с твърдението, че Божидар Божков е подсъдим и за други престъпления. Това, разбира се, не е вярно, но името на съдия Щерева стоеше под тази подписка, припомня Божков.

Сега журналистът е поискал нейния отвод по делото с аргумента, че "след като веднъж е сложила подпис в подписка, в която се съдържат неверни твърдения за мен, това може да окаже някакво въздействие върху нормалния ход на делото". Тя отказва да си направи отвод. В крайна сметка Щерева поне е склонила да спре гражданското дело на доц. Вергиев, докато тече наказателното за клевета.

Наказателното дело е започнало през декември. Божидар Божков разказва, че още на първото заседание се е опитал да предостави на съда официален документ от "Флагман", че никога не е бил техен служител, нито външен автор.

"Опитах се да обясня, че не мога да бъда подсъдим за статия във "Флагман" със заглавие на редакцията, пък била тя на основата на моя пост във фейса, защото това е тяхна редакционна статия", разказва той. Съдия Светлин Иванов обаче не приема тези аргументи.

За сметка на това приема всички искания на искания на адвоката на Вергиев. Прието е изслушването на приятел на доц, Вергиев, който разказал колко зле се е почувствал след като прочел неговия пост. Вторият свидетел е собственикът на сайта "Офнюз" Владо Йончев, който трябва да докаже, че Божков е автор на постинга във Фейсбук. Причината е, че само Йончев е поискал разрешение за препечатване на постинга.

Кой точно е важният свидетел

Божидар Божков прави само две искания. Едното е да се допусне в режим на довеждане доц. Дидка Димитрова. Аргументът е, че тя може да помогне на защитата му, отнасяща се до инкриминираната фраза: "бяха му обещали да завърши безпроблемно, ако си плаща редовно". От самия постинг на Божков е видно, че доц. Димитрова е ключова фигура по това дело.

Съдия Светлин Иванов отсъжда, че тя не е важен свидетел, защото нейният случай няма връзка с настоящото дело. Така доц. Димитров не е допусната.

Второто искане на Божков е да се прецени дали поведението на адвоката на Вергиев не нарушава добрия тон в съдебната зала, защото е навикал здравата журналиста по време на заседанието. Наместо произнасяне съдия Иванов отговаря: Г-н Божков, няма да ми казвате какво да правя. Аз не се чувствам обиден. Разигравайте си коня във вашата поляна".

Историята с коня е отразена в бургаския сайт "Флагман", който описва как адвокатът на Вергиев се е държал "истерично".

Пред Mediapool Божидар Божков разказва, че е ходил до съда, за да погледне протокола от заседанието на съда. Репликата за коня я нямало вътре, но той пуснал все пак едно искане да се добави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    В този случай има разминаване не за това какво се е случило, а дали то уронва престижа на личността. Божков е съден не за верността на това, което е написал, а за това, че го разгласява публично. Сега се държи на личната неприкосновеност и тайната на личната информация, а дали и тогава /2001 г./ е било така? Има разминаване във времето и журналистът може да се позове на свободата на словото и на това, че в споменатата година такива журналистически разкрития са били ежедневие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.