Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ОССЕ обяви бойкот на президентските избори в Русия

22 коментара
ОССЕ обяви бойкот на президентските избори в Русия
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) заяви, че ще бойкотира президентските избори в Русия на 2 март, съобщиха световните агенции. Решението си организацията изпрати в писмо до руския парламент в четвъртък.

"Съжаляваме, че обстоятелствата ни възпрепятстват да наблюдаваме тези избори", каза Спенсър Оливър, ръководител на Парламентарната асамблея на ОССЕ.

В основата на разногласията между Русия и ОССЕ е броят на наблюдателите, които можеха да бъдат изпратени, и параметрите на тяхната мисия.

Наблюдателите не приеха направените от Москва отстъпки, които имаха за цел да предотвратят бойкота.

Руският външен министър Сергей Лавров каза, че никоя уважаваща себе си страна няма да се унижи да приеме "ултиматум" като този, поставен от ОССЕ.

Отделно Бюрото за демократични институции и правата на човека (БДИПЧ) отговарящо за изборните процеси към ОССЕ, също заяви, че няма да прати експерти в Русия заради наложените "ограничения".

Официалният представител на БДИПЧ каза в сряда, че основната група от 50 души трябва да пристигне в Русия на 15 февруари. В противен случай Бюрото ще се откаже от проследяване на президентските избори, тъй като ефективното изпълнение на мисията ще стане невъзможно.

"Говорейки на руски и не на руски, това се нарича ултиматум. Страните, които уважават себе си не приемат ултиматуми. Ние съжаляваме, че този подход взе надмощие в позицията на БДИПЧ, което прави още по- актуална задачата да се реформира тази структура", заяви в четвъртък Сергей Лавров.

"Отстъпката" на Русия се изрази в това, че се съгласи наблюдателите да пристигнат в страната на 20 февруари, а не на 27-ми, както бяха заявили руските власти по-рано. Москва се съгласи още броят на наблюдателите да се увеличи от 70 на 75.

От ОССЕ обаче настояваха, че времето е малко и основният мониторинг трябва да започне на 15 февруари. Налаганите ограничения биха попречили на наблюдателите да си свършат работата както трябва, казаха от организацията.

Лавров определи като "неучтиво" настояването на БДИПЧ групата експерти да пристигне месец преди изборите за президент.

По-рано руската ЦИК разчиташе, че основната делегация ще пристигне в Русия 3-4 дни преди президентските избори, но от европейската организация заявиха, че това означава да не се прави мониторинг на предизборната кампания, да се види дали тя е свободна и равнопоставена за всички кандидати, включително и достъпа им до медиите.

Словения, която е председател на ЕС, изрази съжаление, че заради рестрикциите, наложени от Русия, БДИПЧ "беше поставена в ситуация, при която е невъзможно да изпълни своя мандат, и канцелира мисията за наблюдение на изборите в Русия". Също така се изразява пълна подкрепа на дейностите по наблюдение на избори на БДИПЧ.

Външното ведомство на Русия изрази съжаление във връзка с позицията на БДИЧП.

"Искаше ни се нашите уважаеми партньори, чието сътрудничество много ценим, все пак да подходят към ситуацията от по – реалистични позиции", каза първият външен заместник – министър Андрей Денисов, като добави, че Москва се надява диалогът да продължи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. турретт
    #23

    реална е само спечената ти комунистическа кратуна

  2. reakzioner
    #22

    S koi sasedi Rusia vodi voina?

  3. ///
    #21

    А с кои съседи не е водила война?Може би само с ескимосите.

  4. oceceeц
    #20

    Абе тези журналисти не разбраха ли, че избори се наблюдават само ако страната покани наблюдатели! Това е върховен акт на държавен суверенитет!Не можеш да бойкотираш нещо, на което не си поканен, все пак руснаците си избират президент, а не ОССЕ! Я си спомнете какво беше с президенстките избори в САЩ - за пръв път американците допуснаха наблюдатели на ОССЕ и техния достъп също беше сериозно ограничен. Докога ще смятаме, че по презумпция САЩ са по-добри от Русия?

  5. Иван
    #19

    Не по презумпция, а по стандарт и цивилизованост. Запитай се защо всичките емигранти търсят късмета си в САЩ и ЕС, а не в Русия при диваците.

  6. Иван
    #18

    Русия води война най-вече със собствения си народ. Нашите както винаги са добри руски ученици.

  7. колко..
    #17

    емигрантите в САЩ, колко в Русия и колко дргаде - ще се окаже, че едно нещо, което незнаеш е, че Русия е втората по емигранти след САЩ.

  8. deadeye
    #16

    Защо не разбирате, че тия руски избори, без наблюдатели отвън, ще бъдат международно нелегитимни? От това ще произтекат и икономически вреди и загуби за самата Русия? Ега ти тъпанарите, които сте!

  9. Иван
    #15

    Не знам що за пропаганда е това, но ти пожелавам, ако си достатъчно способен да емигриращ в Русия, мекере.

  10. Иван
    #14

    що не пишете оттам?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.